Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş davasında zamanaşımı itirazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2012, 18:11   #1
av.pergamon

Acil iş davasında zamanaşımı itirazı

Arkadaşlar ,
Müvekkil aleyhine açılan bir iş davasında davaya cevap dilekçesini süresinde verdik, ancak en önemli nokta olan ZAMANAŞIMI itirazında bulunmayı unuttuk.
Eski usul kanununda ilk duruşmaya kadar ileri sürülebilir diye bir çok Yargıtay kararı var . Ancak yeni kanunda bu yol kapalımıdır ?

Karar bulamadım , araştırdım ancak içinden çıkamadım . Ne yapabirim ? Şimdiden teşekkür ederim .
Old 06-08-2012, 20:48   #2
olgu

Zamanasimi maddesinin gerekcesinde acikca yazmakta defi olmasi sebebiyle islahla her zaman ileri surulebilir diye
Old 06-08-2012, 23:27   #3
av.buğra

İnceleme

ıslah yoluyla zamanaşımı def'i ileri sürülebilir...kolay gelsin...

9. Hukuk Dairesi 2006/23813 E., 2007/8905 K.
ISLAH YOLUYLA ZAMANAŞIMI DEFİNİN İLERİ SÜRÜLMESİ
1086 S. HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU [ Madde 83 ]

"...ZAMANAŞIMI DEFİNİN ISLAH YOLU İLE İLERİ SÜRÜLMESİNDE USULE AYKIRI BİR YÖN BULUNMAMAKTADIR..."

".....-Yargılama sırasında davalı vekili 10.05.2006 tarihli dilekçesi ile savunmasını ıslah ederek dava konusu alacakların bir kısmının zamanaşımına uğradığını belirterek zamanaşımı definin dikkate alınmasını istemiştir. Mahkemece, usulüne uygun olmadığı ve süresi içerisinde yapılmadığı gerekçesi ile davalının zamanaşımı defi nazara alınmamıştır. Islah, taraflardan birinin yapmış olduğu bir usul işleminin karşı tarafın oluruna bağlı olmaksızın tamamen veya kısmen düzeltilmesine denir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 83 ve devamı maddelerinde düzenlenen ıslah müessesesi sadece davacıya hak tanımaz. Usulünce yapılmış davalı ıslahı da geçerlidir. Esasa cevap süresi içinde ileri sürülmediğinden davacı tarafın savunmanın genişletilmesi yönündeki itirazı ile karşılaşması mümkün olan zamanaşımı definin ıslah yoluyla yapılmasında usule aykırı bir yön bulunmamaktadır. Bu nedenle, davalının ıslah yoluyla zamanaşımı definin kabulü gerekirken bu husus gözetilmeden hüküm kurulmuş olması hatalıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 02.04.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi....."
Old 07-08-2012, 00:33   #4
Av. SEZGİ SARISALTIK

Alıntı:
Yazan av.pergamon
Arkadaşlar ,
Müvekkil aleyhine açılan bir iş davasında davaya cevap dilekçesini süresinde verdik, ancak en önemli nokta olan ZAMANAŞIMI itirazında bulunmayı unuttuk.
Eski usul kanununda ilk duruşmaya kadar ileri sürülebilir diye bir çok Yargıtay kararı var . Ancak yeni kanunda bu yol kapalımıdır ?

Karar bulamadım , araştırdım ancak içinden çıkamadım . Ne yapabirim ? Şimdiden teşekkür ederim .
yeni usul kanununda dava şartlarının her zaman ileri sürülebeilceği düzenlenirken ilk itirazların sadece cevap dilekçesi ile ileri sürülebilceği düzenlenmiştir.zamanaşımı defi ilk itiraz olarak düzenlenmemiştir. ve savubnmanın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağı da ön inceleme duruşmasına kadar yapılabilceği göz önüne alındığında ön inceleme duruşmasından önce dilekçenizi vermekte fayda var diyorum. ayrıca defi kamu düzeninden olmadığı için karşı tarafın itiraz etmemesi halinde muvafakat ettiği var sayılacağından şansınızı deneyin. ama nacizane tavsiyem ön incelemeye kadar zamanaşımı definde bulunun. kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi