Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman YÖnetİmİ İle Yapilan SÖzleŞmede Daİre Sakİnİn SorumluluĞu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2012, 16:03   #1
LaWYeR uA

Mutsuz Apartman YÖnetİmİ İle Yapilan SÖzleŞmede Daİre Sakİnİn SorumluluĞu

Sevgili meslektaşlar,

Müvekkil FİRMA ile apartman/site yönetimi binanın ısı yalıtımı konusunda bir sözleşme imzalıyorlar. Sözleşmede çeşitli ödeme seçenekleri mevcut, çoğu daire sakini ödeme yollarından birini seçiyor. Çok az bir kısım ise herhangi bir yol seçmiyor ve ödeme yapmıyor. Firma ödeme yapmayan bu kişilerin dosyalarını bana gönderdi. Hepsine bir ilamsız takiplere ilişkin ödeme emri göndererek şansımı denedim. Bazıları süresi içinde itiraz etti. İtirazlarında geçerli bir genel kurul kararı olmadığını, kat malikleri toplantısına çağrılmadıklarını vb. sebepler sundular. Problem şu ki haklılar geçerli bir genel kurul toplantı çağrısı yapılmamış, yönetimin kendi hazırladığı bir karar yazısı mevcut ama kimsenin alınan ısı yalıtımı kararından haberi yok. Firmada doğal olarak tamamladığı işin karşılığını almak istiyor. Durumun bilincinde olan daire sakinlerinin üstüne gidemiyorum, kararı alan yönetimin üstüne gidebilir miyim herhangi bir yolu var mıdır?
Old 07-08-2012, 13:30   #2
AV.ERKUT

Sayın Lawyer uA;
Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 38. maddesine göre, yönetici, kat maliklerine karşı vekil sıfatıyla sorumludur. Yine 20. madde gereği olarak, yöneticinin aktif ve pasif dava ehliyeti vardır.Yönetici, yasadan ve yönetim planından doğan yetkisine dayanarak 3. kişilerle borç ve alacak ilişkisi kurabilir. Kat maliklerinin vekili olması nedeniyle de, onların adına ve hesabına hukuki sonuç doğar. Bu nedenlerle, yöneticinin "yöneticilik görevinin bir icabı olarak" onunla sözleşme yapanlar, gerek yöneticiye, gerekse kat maliklerine karşı dava açabilirler.(HGK. 07.07.1993 tarih ve 1993/13-401 E. - 1993/510 K.) Bu bilgiler ışığında şunu diyebilirim. Siz, hem yönerticiye karşı, hem de kat maliklerine karşı müteselsilen sorumluluk esasına dayalı olarak takip açın. kat maliklerine karşı açmış olduğunuz takiplerin iptali için dava açın. Yukarıda belirttiğim kararı bulamazsanız, buraya yazınız ve telefon numaranızı bana özel mesaj olarak iletin. Gerekirse, size faks ile kararı gönderirim. Saygılarımla.
Old 07-08-2012, 13:34   #3
AV.ERKUT

Bu arada belirtmeliyim ki, genel kurul kararı olmadan veya genel kurulun hukuka aykırı olarak yapılması sizin müvekkilinizi bağlamaz.Bu durum, iç işleyişle ilgili bir sorundur. Siz, alacağınızı alırsınız, kat malikleri yöneticiye rücu eder. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi