Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Oyakın 10 yıldan önce istifa edenlere sadece anaparayı vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2012, 15:59   #1
gcpgl

Varsayılan Oyakın 10 yıldan önce istifa edenlere sadece anaparayı vermesi

205 sayılı ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU KANUNU'nun 21. maddesinde "- En az 10 yıl müddetle Kurumda üye olarak bulunduktan sonra, görevli oldukları kuruluşlardan herhangi bir sebeple ayrılmak suretiyle üyeliği sona eren daimi üyeler emeklilik yardımından faydalanır." hükmü bulunmaktadır. Anladığım kadarıyla Kanunun bu maddesine göre 10 yıldan önce istifa eden subaylar nemalardan yararlanamıyor. Daha doğrusu biraz araştırdım ve şunu gördüm 10 yıldan önce istifa eden subaylara maaşlarından zorunlu olarak kesilen toplam tutar yani anapara iade edilirken hizmet ettiği süre boyunca işleyen nema verilmemekte bunun sebebi ise 10 yılın altında çalışması olarak belirtilmektedir. Benim sorum ise şu: 8 yıl boyunca Subay olarak askerlik görevini yapan bir subay istifa ediyor ve OYAK 10 yıldan az süre çalıştığı için sadece anaparasını vereceğini belirtiyor. OYAK'ın 8 yıl boyunca bu parayı kullanması ve şimdi nemasını vermemesi haksız bir kazanç değil midir? sonuçta OYAK kendi resmi sitesinde de tam olarak bir kamu kurumu olmadığını belirtiyor ve kendine bağlı bir çok şirket var. Yukarıda belirttiğim kanun maddesi nemanın alınamaması için başlı başına bir gerekçe olabilir mi? Bu konuda dava açacağım asliye hukuk mahkemesinde açmam gerektiğini düşünüyorum ancak kafamda bir türlü davanın konusunu ve içeriğini tam olarak oluşturamıyorum. Konu ile bilgisi olan meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.
Old 07-08-2012, 14:52   #2
glyclk

Belirttiğiniz üzere OYAK'ın 10 seneden kısa süre prim (aidat)ödeyenlere sadece ana paranın ödenmesi kanun ile düzenlenmiştir. 3 yıldan az süre ödeme yapanlara ise ödeme yapılmamaktadır. OYAK'ı bireysel emekliliğe benzeterek yorum yapmak OYAK'ın sistemini anlamayı kolaylaştırdığını düşünüyorum örneğin bireysel emeklilikte de belli bir süre dolmadan sistemden çıkmanız halinde ana paranızdan kesinti yapılmakta bu şekilde sistemde kalmanız teşvik edilmektedir.
Old 07-08-2012, 16:27   #3
gcpgl

Alıntı:
Yazan glyclk
Belirttiğiniz üzere OYAK'ın 10 seneden kısa süre prim (aidat)ödeyenlere sadece ana paranın ödenmesi kanun ile düzenlenmiştir. 3 yıldan az süre ödeme yapanlara ise ödeme yapılmamaktadır. OYAK'ı bireysel emekliliğe benzeterek yorum yapmak OYAK'ın sistemini anlamayı kolaylaştırdığını düşünüyorum örneğin bireysel emeklilikte de belli bir süre dolmadan sistemden çıkmanız halinde ana paranızdan kesinti yapılmakta bu şekilde sistemde kalmanız teşvik edilmektedir.

Kanunda bu şekilde yazıyor ama bu sisteme katılmak zorunlu isteğe bağlı değil belli bir kamu gücü kullanarak kesinti yapılıyor, kesilen paralar kullanılıyor ancak geri ödemeye gelince 10 yıl ve 3 yıl gibi şartlar konuluyor. Ben bunu bireysel emeklilik gibi düşünmüyorum eğer öyle olacaksa OYAK'ın sigorta şirketi de var onlar isteğe bağlı uygulama yapsın o zaman belli bir zaman diliminden önce ayrılmamayı şart koşmakta haklı olabilirler. bence Yasada geçen ilgili kanun maddesi Anayasaya aykırılık taşımaktadır. Hem zorunlu bir kesinti hem bu parayı özel şirketlerde kullanma söz konusu haksız kazanç elde ettiklerini düşünüyorum. 10 yıl gibi bir şart askerlik hizmetini yapanlar için çok ağır doğuda 5 ay da kafayı oynatan insanlar var istifa etmek en doğal hakları.
Old 08-08-2012, 08:45   #4
glyclk

OYAK'ın bireysel emeklilik sistemi olduğunu değil OYAK sistemini anlamak için bireysel emekliliğe benzetme yolunun kullanılabileceğini söyledim. OYAK ile ilgili sizin belirttiğiniz konu dışında da birçok tartışma konusu konu var dediğiniz gibi dava konusu yapar ve mahkemece anayasaya mahkemesine gitme kararı verilirse tartışmalı durum sona erecektir. Benzer İlksan, Polsan gibi kurumların yapılarının da araştırılmasının faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Not: OYAK sigorta şirketindeki payını uzun süre önce sattı ve bu sektörde faaliyet göstermiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi