Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Site içerisinde cafe

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2014, 17:26   #1
moré

Varsayılan Site içerisinde cafe

Sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar;
bilgilerinize başvurmak istiyorum. Avukatlığını yapacağım bir site içerisinde ortak kullanım alanlarında yapılacak bir değişiklik ya da site bahçesi içerisinde kurulacak bir prefabrik yada vb. bir şekilde cafe açılması planlanıyor. Nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda yeterli bilgiye ulaşamadım. Ayrıca site yönetimine henüz yeni geçildi. ARsa maliki ve müteahhit arasında yapılan anlaşmaya konulan madde gereği müteahhit satamadığı daireler için aidat ödemeyeceğini iddia ediyor. Site yönetimi eski bir sözleşmeden sorumlu tutulabilir mi? bu sözleşmenin Hukuki boyutu nedir? Bilginizi paylaşır mısınız. İyi çalışmalar
Old 18-02-2014, 19:18   #2
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım,
Sizin de bildiğiniz gibi ortak yer ve tesislerden elde edilecek faydanın arttırılması veya bunları kullanmanın daha doğru veya düzgün olarak kullanılmasının sağlanması amacıyla yapılacak her türlü ilaveler ile yenilik ve değişikliklerin toplu yapı kat malikleri kurulunca(eğer yönetim planı ile toplu yapı temsilciler kurulu oluşturulmuş ise toplu yapı temsilciler kurulunca) sayı ve arsa payı çoğunluğu sağlanarak alınacak karar üzerine toplu yapı yönetim kurulu(site yönetimi) tarafından uygulanabilir.Ancak sorunuzda olduğu gibi ortak yere,temelli kalmak niyeti olmasa bile Cafe olarak kullanılacak bir prefabrik yapının yapılabilmesi için toplu yapı kat malikleri kurulunun karar alması yeterli olmayıp yapılacak yapının imar mevzuatına da uygun olması gerekir.Bu nedenle yapının imar mevzuatına aykırılık teşkil edip etmeyeceğinin de gözönüne alınması gerekir.Sorunuzdan toplu yapıda kat irtifakı-kat mülkiyeti kurulduğunu anladığımdan;müteahhide ait olup satamadığı bağımsız bölümlere ilişkin olmak üzere yönetim planında bu bağımsız bölümlerin ortak giderlere katılmayacağına ilişkin özel bir hüküm bulunmadıkça toplu yapı yönetim kurulu, müteahhitten satamadığı bağımsız bölümlere isabet eden ortak giderleri isteyebilir.Müteaahhit ile arsa sahibi arasındaki arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmesinde ortak giderlere katılmayacağına ilişkin özel bir hüküm bulunması toplu yapı yönetim kuruluna karşı hiçbir şekilde ileri sürülemez.Böyle bir hüküm arsa sahibi ile Müteaahhit arasındaki iç ilişkiden doğan bir sorundur.yani arsa sahibi ile müteahhit arasında çözülmelidir.Saygılarımla.Av. Şükrü söğüt
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi