Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İsten Cikarilmam

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2002, 10:12   #1
aylin unsal

Varsayılan İsten Cikarilmam

Ben suan gundemde olan fona devredilen bankalardan birinde calismaktaydim.Bankamdan 10.12.99 tarihinde bir senelik ucretsiz izin aldim .25.12.2000 tarihinde baslayacak sekilde ,izin almamim nedeni esimin subay olmasi ve 1 seneligine amerikaya gorevli olarak gelmemiz. Butun bu izin islemleri yazili olarak yapildi ve bankam tarafindan onaylandi.Banka yetkilisiyle 10 gun once konustugumda , ucretsiz izinde olanlarin bankadan cikarildigi ve benimde isten cikarildigim bildirildi.Bu yazimi 21.11.2000 tarihinde size yaziyorum, benim ise baslama tarihim 25.12.2000 yani ise baslamama bir ay kala isten cikarildim .Bu durumda ben hakkimi aramak istiyorum,sizden istedigim hukuki olarak benim yetkilerim ne neler yapabilirim.Tazminat alabilir miyim? Bankada 20 ay calismisligim var ,zaten bankada yeni ozellismisti ve ozellestikden sonra ilk bizler girmistik.
Tesekkur ederim iyi calismalar.

21-11-2000 17:11:25
Old 17-02-2002, 10:13   #2
aylin unsal

Varsayılan YNT:isten cikarilmam

size isten cikarilmam konusunda yazi yazmistim fakat yanitlanmamis ,lutfen yardimci olur musunuz ? Tesekkurler

21-11-2000 20:45:52
Old 17-02-2002, 10:14   #3
seyyah

sayın ünsal,
sözkonusu bankada herhalde hizmet akdine dayalı olarak çalışıyordunuz. O halde İş Kanununa tabisiniz, iş akdinin haksız yere fesih edildiğini düşünüyorsanız, eski işvereniniz aleyhine işyerinin bulunduğu yerdeki iş mahkemesi nezdinde kıdem ve ihbar tazminatızın, bu arada daha önce haketmekle birlikte işveren tarafından yapılmayan ödemelerle ilgili olarak biriken alacaklarınızın tahsili için dava açabilirsiniz. ayrıca işyerinizde imzalanmış bir toplu sözleşme var ve bunda öngörülen birtakım akçalı yahut akçaya çevrilebilir haklarınız mevcut ise bunları da talep edebilirsiniz.
konuyla ilgili uzman bir avukatın yardımına başvurmanızı salık veririm. kolaylıklar...
Not: Mesajınıza yanıt almaktaki acele tavrınız çok ilginç doğrusu, belirtmeden geçemeyeceğim. foruma gelen mesajlar, konuyla ilgili ve tamamen gönüllü kişiler tarafından bilgileri dahilinde yanıtlanıyor. hukuki sorunlarına çözüm arayanlara kısa ve yönlendirici yanıtlar verilmeye çalışılıyor. yani otomatik bir mesaj yanıtlama servisi biçiminde çalışan bir topluluk ile karşı karşıya değilsiniz. saygılarımla...

21-11-2000 21:44:13
Old 17-02-2002, 10:14   #4
AYLIN UNSAL

Aceleligim konusunda kusura bakmayin ,isten cikarilma olayini ogrenince inanin cok uzuldum ayrica suanAmerikada oldugum icinde elim kolum bagli hic bir sey yapamamak beni cok mutsuz etti.Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum.Sizin bana onerebileceginiz bu konu ile ilgili ve Ankarada ikamet eden bir Avukat ismi verebilir misiniz?Tekrar tesekkurler .

22-11-2000 01:30:46
Old 17-02-2002, 10:15   #5
seyyah

merhaba,
maalesef, size bir avukat öneremeyeceğim. birincisi, ankara'dan bu işte uzman bir avukat tanımıyorum; ikincisi, böyle bir önerme site ve forum kurallarına uygun değil.
saygılarımla...

22-11-2000 21:40:51

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,08957195 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.