Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aynı dosyadan kefile ödeme emri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 11:45   #1
ahmet84

Varsayılan Aynı dosyadan kefile ödeme emri

Sayın meslektaşlarım. Benim sorum şu. Asıl borçlu için 13 örnek ödeme emri gönderiyorum. Aynı dosya üzerinden kefile 7 örnek ödeme emri gönderiyorum ancak karşı taraf itiraz ediyor.Aynı dosya üzerinden 7 örnek gönderebilir miyim. Varsa yargıtay kararı gönderebilirseniz memnun olurum
Old 10-02-2010, 12:41   #2
üye32062

Yargıtay kararı bulamadım ancak 7 örnek ödeme gönderilmesinde herhangi bir usulsüzlük yok. Zaten kefile 13 örnek ödeme emri gönderemezsiniz. Takibin iptalinimi istedi yoksa borcamı itiraz etti, burasını belirtmemişsiniz ?
Old 12-10-2010, 12:29   #3
aras

Herkese iyi çalışmalar ; ben de aynı şekilde asıl borçlu kiracıya 13 örnek ; sözleşmedeki kefile de 7 örnek gönderilmesini talep etttim. Ancak kiracı ödeme emrinin iptali için icra hukuk mahkemesine başvurdu.Bu şekilde takip yapabileceğimi biliyorum ancak bu konu ile ilgili yargıtay kararı ben de bulamıyorum bu nedenle cevap dilekçesi yazmakta zorlanıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.........
Old 12-10-2010, 12:33   #4
üye32062

Sn.aras ne gerekçeyle icra mahkemesine basvurdu. Yazarsanız net birşey söyleyebiliriz belki.
Old 12-10-2010, 12:51   #5
aras

Sayın Serbay ; sorumda belirttim sanırım ama ; borçlu kiracı takibe ilşkin ödeme emrinin iptali için icra hukuk mahkemesine başvurdu.
Old 12-10-2010, 12:55   #6
üye32062

Kiracıya 13 örnekle icra takibi yapılmasında herhangi bir sakınca yok. Salt bu nedenle başvurdu ise davası reddedilecektir. Yok ödeme emrindeki kayıtlar ve eklenmesi gereken belgelerde bir eksiklik var ise ödeme emriniz iptal edilecektir.
Old 12-10-2010, 13:04   #7
aras

Cevabınız için çok teşekkür ederim, borçlu-davacı vekili sadece aynı dosya numarası ile hem 13 örnek hem de 7 örnek talep edilemez demektedir ; ödeme emirlerindeki bir eksiklikten bahsetmemiş .Bu durumda dediğiniz gibi sanırım dava red edilecek.
Old 12-10-2010, 13:08   #8
üye32062

Kefile tahliye ihtarlı ödeme gönderilemez, yani 7 örnek gönderilmesinde sakınca yok, dava reddedilecektir.İyi çalışmalar
Old 24-08-2012, 16:57   #9
Av.Erdem Aşçı

aynı dosyadan kefile 7 örnek ve kiracıya 13 örnek göndermek en doğru yoldur ve ben herzaman öyle yapıyorum
Old 11-12-2012, 16:44   #10
omav

Ama icra programında örnek 7 ödeme emri hazırlayınca icra masrafları vs farklı çıkıyor( kastettiğim; Ödeme emrinin sol kısmında yazan "itiraz süresi içerisnde ödemeniz halinde ödeyeceğiniz tutar" başlığı altında borç miktarıi vekalet ücretives yazıyor. bu masraf kalemlerinden icra masrafları kalemi yarı yarıya farkediyor . bu sıkıntıyı nasıl aşıyorsunuz... ??
Old 11-12-2012, 17:10   #11
üye32062

Worde kopyalayıp o kısmı silebilirsiniz, veyahut ödeme emrini yazdırırken " hemen öde gösterilsin" kısmını işaretlemeden yazdırabilirsiniz. iyi çalışmalar
Old 11-12-2012, 22:41   #12
omav

teşekkürler üye32062 ..
şu anda kanunun güncel haline bakıyorum , İİK m 58 ve m 60'a göre bu kısım (hemen öde kısmı) ödeme emrinin zorunlu unsuru değil gibi görünüyor. bu konuya itiraz edilme ihtimail olmaz herhalde...
Old 21-12-2016, 15:42   #13
abdurrahman pehlivan

Sayın Meslektaşım,

Davanız nasıl sonuçlandı bilgi verebilir misiniz?

Yaptığım bir örnek 13 tahliye talepli icra takibinde kefile örnek no 7 göndermek istesem de icra müdürlüğünce talebim kabul görmüyor. Şikayet yolu da işi uzatacağı için elinde emsal olan meslektaşlarım varsa sunabilirse sevinirim.

Ankara icra müdürlüklerinde uygulamalar farklı farklı onu da belirteyim.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi