Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanya /bosanmak mi daha iyi yoksa cile cekmek mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-11-2010, 17:53   #1
Mutsuz

Varsayılan almanya /bosanmak mi daha iyi yoksa cile cekmek mi?

merhaba ben 13.07.2004 de almanya ya evlenip geldim.6 senedir esimle ayni evi paylasiyoruz.cocugumuz yok.bagzi konularda esimle anlasamaz hale geldim ayrilmak istiyorum.11.03.2010 da süresiz oturumu mu aldim.hic calismisligim yok.esimden ayrilirsam alman devleti bana yardim edermi yoksa süresiz oturumu mu elimden alir mi?Cocugum olmadigi icin beni almanyadan gönderirler diye cok korkuyorum.beni bilgilendirir seniz cok sevinirim simdiden cok tesekkür ederim.Almanya da hic akrabam yok bana yardim edecek kimsem yok.
Old 22-11-2010, 09:57   #2
Gemici

Sayın Mutsuz,

eişinizden ayrı yaşamanız veya boşanmış olmanız süeresiz oturma müsaadesinin iptal edilmesi için yeterli bir sebep değildir. Eşinizden ayrılsanız veya boşansanız bile oturma müsaadeniz devam eder.

Yabancılar yasası süresiz oturma müsaadesinin geri alınması veya iptal edilmesi konusunda belirli sebepler belirtmiş, bunların başında belirli suçları işlemiş olmak, uyuşturucu madde yasasına göre kasıtlı suç sayılan bir harekette bulunmuş olmak, yasal olarak men edilmiş olan bir toplantıya katılmak ve bunlara benzer sebepler geliyor.

Eşinizden ayrılırsanız eşiniz size nafaka vermek zorundadır. Nafaka verecek ölçüde geliri yoksa, geçiminizin sağlanması için devlet yardımı alırsınız. Sosyal yardım türündeki bu yardım sizin bir Türk vatandaşı olarak Almanyadan atılmanız için gerekli sebep değildir.

Saygılarımla
Old 22-11-2010, 17:04   #3
Mutsuz

Varsayılan bosanmak mi daha iyi yoksa cile cekmek mi?

Sayin Gemici,mesajima yanit verdiginiz icin size cok tesekkür ederim.benim cocugum yok esimden ayrilsam yine de bana nafaka ödemek zorundami birde ögrenmek istedigim devlette cocugum yok diye yardimlarini benden kesermi acaba?simdiden cok tesekkürler.
Old 22-11-2010, 18:43   #4
Gemici

Sayın Mutsuz,

nafaka isteme ve alma hakkınız, çocuğunuz olmasa bile var.

Hangi koşullar altında nafakka alabileceğiniz en iyisi bir avukattan öğrenmeniz, çünkü nafaka almak için gerekli koşulların olması gerekiyor. Durumunuzu, örneğin bir mesleğiniz var mı yok mu, şimdiye kadar çalıştınız mı çalışmadınız mı vs. en iyi şekilde kendisine gerekli tüm bilgileri vereceğiniz avukatınız size söyler. Geliriniz olmadığı için, avukat ücretini, adli yardım oçerçevesinde, devlet kasasından alır.

Önceden de belirttiğim gibi, nafaka almanız için gerekli ikinci koşul, eşinizin gelirinin yeterli olması.

Benim düşünceme göre, ayrı veya beraber yaşamak veya boşanmak ve boşanmamak konusundaki kararınız, nafaka alıp almamak veya devletin size sosyal yardım ödeyip ödememesi kıstaslarına dayanmamalı. Önemli olan evliliği yürütüp yürütemiyeceğiniz. Eğer evlilik yürümez ve durum değişmez diyorsanız, zaman geçirmeden bir avukata baş vurun.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi