Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Gönülsüz Evlendim Ve Cinsel Uyumsuzluk Var, Hastalık Filan Yok, Boşanmak İstiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2010, 17:47   #1
Konuk

Varsayılan Gönülsüz Evlendim Ve Cinsel Uyumsuzluk Var, Hastalık Filan Yok, Boşanmak İstiyorum.

Ben 12 yıldır evliyim ve bir çoğuğum var. Gönlüm olmadan mecbur bırakılarak evlendim. Eşimin ve benim cinsel olarak hiç bir sağlık problemimiz yok. Fakat cinsel olarak hiçbir zaman uyum ve doyum olmadı. Eşime karşı cinsel isteğim hiçbir zaman olmadı, hatta yıllar içerisinde onun bazı kusurları sebebiyle (temiz olmamak, kavgalar, cinsellikte acele ve bencil davranması, yıllarca istemediğim halde bana zorla tecavüz etmesi, anti-romantik tavırları vs.) tamamen bir tiksinti bile hasıl oldu.

Fakat eşim bu evlilikten cinsel doyum alıyor, ve bunu ona söylediğim zaman kabul etmiyor. Eşim benimle ya hep tecavüzle ilişkiye girdi veya "yapmak zorunda" olduğum için istek dışı ilişkiye girdim. Kısaca evlilik boyunca hiçbir zaman cinsel bir doyum yaşayamadım, bu evliliğimiz hep tek taraflı cinsel doyum ile devam etti.

Ben bu sitede cinsel uyumsuzluğun boşanma nedeni olabileceğini okudum. Fakat orada hastalıktan ve kusurdan bahsediliyor. Bizim bir hastalığımız filan yok. Onun da kusurları çok oldu (temizliğe riayet etmemesi gibi). Eşim mi daha kusurlu ben mi daha kusurluyum bilemem, fakat cinsel uyumsuzluğumuzun asıl nedeni benim ona karşı isteksiz olmam, çünkü ben zaten onunla istiyerek ve beğenerek evlenmedim, şantaj ile ve tecavüz ile evlenmek zorunda bırakıldım.

Benim soru(ları)m şu: Bu evliliğimizde tek taraflı cinsel doyum var, ilişkiler benim isteğim dışında oluyor, yani cinsel uyum yok. Bu cinsel uyumsuzluk bir hastalıktan kaynaklanmiyor. Eşimin de kusura var benim de kusurum var (çünkü ona ısınamadım onu istemiyorum). Fakat ben eşimden daha kusurlu isem, bu durumda cinsel uyumsuzluk nedeniyle bu evliliğin temelinden sarsılmış olması gereçkesiyle boşanma davası açabilir miyim, bu boşanabilir miyim?

İkinci sorum da, (sonuçta bana tecavüz ettiği için), bakireliğim yok, eşimde de bende de bir hastalık filan da yok. Bu durumda evlilikte cinsel uyumsuzluk olduğunu nasıl ispatlayabilirim?
Old 31-08-2010, 19:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik hayatı bütündür. Eşlerin bireysel, sosyal, kültürel, cinsel ve günün pratik işleyişinde de uyum içinde olmaları düşünülür.

Anlatımlarınızdan sadece ve sadece cinsel yaşamdaki rahatsız edici durumdan bahsetmişsiniz. Oysa ki bu huzursuzluğun evlilik hayatının bütününü de etkilemesi beklenir.

Saygısızlık, hakaret, şiddet, tarafların anlayışsızlığı, sövme gibi pek çok duruma sebebiyet verir. Ve somut olarak kendini gösterir.

Bunların toplamı evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını ve şiddetli geçimsizliği getirecektir. Cinsel alanda başlayan uyumsuzluk evliliğin genelini etkiler halde ise, evlilik birliğinin bir daha onarılamayacak biçimde sarsıldığının kabulüne mahkemenin ikna olması gerekir.

Evlilik birliğinizde, boşanmaya sebep olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlar iseniz boşanma gerçekleşebilir.

Kavgalar, sövme, saygısızlık, hor görme, dayak, sevgisizlik gibi somut hallere tanık göstermeniz yerinde olacaktır. Yine eşinizin, banya yapmamak, dişlerini fırçalamamak gibi kişisel temizliğine önem vermemesini de tanıkla ispatlamanız mümkündür ve bunlar da kusur olarak nitelendirilecekitr. En yakın akrabalarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Bekaretin veya bunu kanıtlayamıyor olmanızın davada önemi olmayacaktır.

Sayın Katılımcı,

Somut olayınızın detayları ve daha fazlası için bir avukatla yüz yüze görüşmenizde yarar vardır.

Davanızın takibinde avukatlık hizmeti alırsanız hak kaybına uğramazsınız. Yoksul iseniz, bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer iy barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti talebinde bulunabilirsiniz.

Saygıyla,
Old 31-08-2010, 22:37   #3
Konuk

Varsayılan Mutlaka kusur yarışması olması mı gerekiyor?

Evet eşimle olan cinsel uyumsuzluk birçok yerde de kendini gösteriyor. Fakat tanık göstermek zor, çünkü sorunlar hep dört duvar arasında olup bitiyor.

Fakat ben soruma yanıt alamadım. Benim bildiğim cinsel tatminsizlik uyumsuzluk var ise, bu evliliğin temeli sarsılmış demektir. Cinsel uyumsuzluk bazen hiçbir tarafın kusuru olmadan da olabilir.

Benim eşimi istememem bende kusur yapar mı?

Temeli sarsılmış olan bi evlilikte, boşanabilemk için mutlaka daha az kusurlu olmak mı gerekir?

Karşı tarafın da kusuru varken fakat ben daha çok kusurlu isem bu durumda boşanıp boşanmamak karşı tarafın isteğine mi bağlı oluyor?

Onun temiz olmaması soruna katkı yapsa da asıl sorun onun temiz olmaması değil, benim baştan beri ona "ısınamamam".
Benim ona ısınamamam beni kusurlu yapar mı?

Temeli böyle sarsılmış olan bi evlilikte, cinsel uyumsuzluğa sebeb mutlaka bir kusur veya hastalık mı olması gerekiyor? Ve bu kusurun mutlaka bende değil eşimde bulunması mı gerekiyor?
Old 01-09-2010, 11:15   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eğer özel boşanma sebeplerine dayanmıyorsanız (Zina, akıl hastalığı, terk gibi..) davanız TMK 166'da ifade edilen evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuki nedenine dayanmaktadır.

Bu halde de eğer eşiniz boşanmayı kabul etmiyorsa KUSUR araştırması mahkemenin yapması gereken, boşanmaya karar verebilmesine gerekçe olacak konudur.

Böylelikle açtığınız davada eşinizin az da olsa kusurunu kanıtlamak zorundasınız. Ayrıca bu kusurun tespiti eşinizin boşanmayı istememesi halinde tek başına yeterli olamayacakıtr. Bu halde de evlilik birliğinden beklenen bireysel, sosyal faydanın, çocuk için yararın kalmadığının tespiti gerekir. Yine davalı eşin iyiniyetli olmadığının da kabulü gerekecektir.

Siz eğer hiç bir fizyolojik sorununuz olmadan salt ısınamadım, sevemedim sebepleriyle cinsel ilişkiden kaçınıyorsanız, kusurlu değerlendirilebilirsiniz.

Öte yandan cinsel ilişkiden kaçınan eşe, diğer eşin tecavüz etmesi veya dövmesi de kabul edilemez. Bu durumda davalı eşin de en az davacı kadın kadar kusurlu olduğu kabul edilmelidir.

Yapılacak delil değerlendirmesi ve yargıcın kanaati ile evliliğin devamının taraflar için çekilmez olduğu çocuk için de bir yararının kalmadığı sonucuna varılır ise, boşanmaya karar verilebilecektir.

Sayın Katılımcı,

Davanızın takibini profesyonel bir avukat ile yapınız.

Saygılar.
Old 01-09-2010, 16:24   #5
Konuk

Varsayılan faydasız evlilik iyi niyetli olmayan eş ne demek?

"Bu halde de evlilik birliğinden beklenen bireysel, sosyal faydanın, çocuk için yararın kalmadığının tespiti gerekir. Yine davalı eşin iyiniyetli olmadığının da kabulü gerekecektir." yazıyorsunuz.

Evliliğin faydasız yararsız olması, ve eşin iyi niyetli olmamasından kastınız nedir? Bunu örneklendirebilir misiniz?
Old 01-09-2010, 16:49   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin az da olsa kusurunu kanıtlamanız (hakaret, sövme, zor kullanma, darp) halinde, eşinizin boşanmaya yanaşmaması, dosya kapsamı tümü ile değerlendirildiğinde, hakkın kötüye kullanımı biçiminde değerlendirilebilecektir. Ortada evliliğin tümüne yansıyan dayanılması imkansız bir şiddetli geçimsizliğin olduğuna kanaat getirilir ise, tarafların aynı çatı altında yaşamaları taraflardan beklenemeyecek ve bu çocuğun sağlıklı gelişimini de etkiler boyutta ise mahkemece boşanmaya karar verilebilecektir.

Dosya içine, eşinizin de kusurlu olduğuna dair hiç bir delil göstermezseniz, davanızın reddedilmesi muhtemeldir.

Sayın Katılımcı,

Sorularınıza verilebilecek hukuki yanıtların tümü verilmiştir. Her olayın ve dosyanın kendine has özellikleri vardır daha fazlası için hukuki desteği doğrudan almalısınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi