Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif üyeliğinden ihraç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2012, 23:30   #1
avukat 77

Varsayılan kooperatif üyeliğinden ihraç

Kooperatif yönetim kurulu kooperatif ortağının ihracına karar verip bunu noterden tebliğ ettikten sonra ortak kararın iptali için dava açıyor.
Ancak kooperatif dava tarihinden önce ikinci bir kararla bu ilk aldığı ihraç kararının iptaline karar verdiğini belirtiyor.Bu ikinci kararı ortağa tebliğ etmiyor ve ortak da ihraç edildiğini düşünüp davayı açıyor.Bu şekilde ikinci bir yönetim kurulu kararı ile dava tarihinden önce ihracın iptaline dair bir karar alınabilir mi?Buna yetkisi var mıdır? Bu bir suç teşkil eder mi?
Açılan iptal davasında bu ihracın iptaline dair tebliğ edilmemiş karar kabul görür mü?
Üye fiilen ihraç edilmemiş ,hak ve yükümlülükleri aynen devam ettiği için dava reddedilir mi?
Old 18-03-2012, 11:07   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

İhraç kararının iptali, ortağın lehine bir işlemdir. Yani kooperatif ihraç kararı ile yaptığı yanlıştan dönmektedir. Bunun suç olması düşünülemez. Muhtemelen kooperatif, ihraç kararının iptali davasına sunacağı ilk itiraz dilekçesinde ihraç kararını iptal ettiğini ve davanın konusuz kaldığını beyan edecektir. İhracın iptali ortak tarafından bir şekilde öğrenildiğine göre, ayrıca tebliği de zorunlu görülmeyecektir.
İtiraz ve dava prosedürü tamamlanmadığı için, ihraç işlemi kesinleşmemiş demektir. Bu aşamada alınacak bir ihracın iptali kararı, davanın konusuz kalması anlamına gelir.
Old 18-03-2012, 14:06   #3
avukat 77

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Kooperatif tapu kayıtlarına göre yarı hisse sahibi olduğunu tespit ettiği için üye hakkındaki kararı iptal etmiş.
Peki kısa birşey daha sorucam.ilk ihtarda kooperatif yönetim kurulu ihraç kararının tarih ve sayısını yazmamış sadece ihraç ettim yönetim kurulu kararıyla demiş.Ve ihtarın sonunda ise tapu sahibi olmadığınızdan üyeliğiniz tapu sahibi görünen malike devredilmiş denmiştir.Ancak karar defterindeki kararda yerine yeni ortak alma işleminin ihraç kararının tebliğden sonra 3 ay içinde itiraz veya iptal olmadığında diye cümle yazılmış.yani ihtarda çıkardık yeni ortağa devrettik üyeliği derken orjinal kararda böyle bir devir yok kesinleşmeden sonra yapılacak denmiş.Bu konuda kooperatife neden ikisi farklı denir mi? Kooperatif maddi hata nedeniyle ihtardaki cümlenin yanlış yazıldığını iddia edebilir mi?
Old 18-03-2012, 16:30   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Ortak hakkındaki çıkarma kararı kesinleşmeden (yani itiraz ve yargı aşaması tamamlanmadan) çıkarılan ortak yerine bir başkası ortak kaydedilemez. Bkz. KoopK.m.16
Old 18-03-2012, 16:57   #5
avukat 77

Evet 16.maddeye göre yeni ortak alınamaz.Sorun şu ihtarda ortaklığın ortaklık şartlarını taşıyan tapu malikine devredildiği bildirilmiş.Ancak yönetim kurulu kararı ihtara eklenmediğinden yönetim kurulu kararının aslında ,orjinalinde ihraç kararı kesinleşmeden yeni ortak alınmayacağı ,alınmadığı açıkça belirtilmiş.yani ihtar içeriği ile yönetim kurulu kararının içeriği bu noktada farklı olmuş.Resmi olarak yerine ortak alınmış değil.ortaklar defterine de yönetim kurulu kararı olduğu gibi yazılmış.Benim asıl merak ettiğim Yönetim kurulunun bu noktada koop.kanunu ek madde 2 fıkra 1 e göre cezalandırılması talep edilse ceza verilebilir mi? Suç oluşmuş mudur?
Old 18-03-2012, 21:35   #6
Evren Osman

Zaten ortağa tapu tahsisi yapan kooperatif, daha sonradan tapudan nasıl öğreniyor ki?
Old 18-03-2012, 22:17   #7
avukat 77

ihraç edilen üye eski ana sözleşme zamanında tapu sahibinden ayrı üyelik hakkını bir önceki malikten devralmış.aslında tapu sahibinin yanında çalışan biri bu.tapu sahibinin de bundan haberi var.yani tapu ayrı kişide üyelik ayrı kişide gözükmekte.
sonra ana sözleşme değişikliği yapılıyor (kooperatif işletme kooperatifi olarak devam ediyor)ve tapu sahibi kişinin ancak üye olabileceği şartı getiriliyor.Bu durumda üyelik hakkı bulunan ancak tapu sahibi olmadığı bilinen kişinin ihracına karar veriliyor.ancak sonra yönetim kurulu ihraçtan sonra bir şekilde harici olarak tapu sahibinin iki kişi olduğunu ilk tapu sahibinin tapusunun yarısını çalışanı sonradan da ortağı olan kişiye devrettiğini öğreniyor.ancak bu devir yıllar geçmesine rağmen ve üstelik üyeliğin devralındığı tarihte tapunun yarısına sahip olunmasına rağmen kooperatife bildirilmiyor.
Old 19-03-2012, 15:01   #8
Evren Osman

Anladım ama payın bölünememezliği ilkesinden haraketle ortaklığın 2 ayrı kişi adına olmuş olmasıda biraz kafa karıştırıcı, mesela neye göre 1/2 -1/2 yaptınız ?
Old 19-03-2012, 19:36   #9
avukat 77

Bu sefer de ben anlamadım ne demek istediğinizi.tapuya göre tabiki .ana sözleşme değişikliği ile ortak olacak kişinin tapu maliki olma şartı var.tapu maliki de payının 1/2 sini kooperatif yönetim kuruluna bilgi vermeden başka birine tapudan satmış.şimdi genel kurulda tabiki biri oy kullanacak.
Old 19-03-2012, 19:47   #10
Evren Osman

Anladım
Bir paya birden fazla kişinin ortak olması durumunda bazı tapu dairelerinde sorun oluyor, ama zaten siz süreci tersten yaşadığınız için sizin olayda tapu dairesinde sıkıntı olmamış
Doğrudur işletme kooperatifi olarak tür değiştirildiği takdirde site içinde işyeri veya konut maliki olmayanın üyeliği düşer.
İsterseniz örnek temsilci belgesi gönderebilirim
İyi Çalışmalar
Old 19-03-2012, 20:12   #11
avukat 77

Çok teşekkür ederim örnek temsilci belgesi sanırım kooperatif de var.Ama aslında bilginiz varsa merak ettiğim bir konu var.Genel kurul öncesi toplantı gündemine Kooperatif ana sözleşmesinin bu ortakların tapudan yaptıkları devirleri yönetime bildirmesine ve bildirmediğinde bir yaptırım uygulanmasına dair bir madde konulabilir mi? ben baktığım örnek ana sözleşmelerde böyle bir madde görmedim.ortaklar istediği gibi tapudan devri yapıp bildirimde bulunmuyorlar ve bu da ilerde bazı sorunlara yol açıyor tabi.Tekrar teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.
Old 20-03-2012, 10:35   #12
Evren Osman

Normal Olarak kooperatif genel kurullarında alınan kararlar sadece ortak olanları bağlar ortak olmayanlarla ilgili bir karar almak mümkün değil, Ancak yaptırım olarak
1-Sadece tapuda satış işlemi yapan ortağın, sadece mülkiyet hakkını devrettiği ortaklık hakkını devretmediği noktasından haraketle aidat ve diğer genel kurulda alınan ödemelerden sorumlu olacağı
2- Kooperatif içinde işyeri veya konut sahibi olan kişi kooperatife ortak olmaz ise kooperatifin gelirlerinden faydalanamaması nedeni ile ortak olanlara kıyasla daha fazla aidat ödemesi gerektiği ( Ancak bunun için bütçe hazırlanırken bu hususun dikkate alınması gerekmektedir )
Genel Kurulda site yönetim planı ile ilgili bilgi verilmesi olarak gündem maddesi koyabilirsiniz. Site yönetim planınızda bu konuya ilişkin hüküm mevcut mudur ?
Size de iyi çalışmalar
Old 22-03-2012, 20:28   #13
avukat 77

İşlerim nedeniyle cevap vermekte geciktim.öncelikle kusura bakmayın.cevabınız için tekrar teşekkür ederim.Burası bir işletme kooperatifi.Yönetim planı bildiğim kadarıyla yok.KMK Hükümlerine göre yönetilmiyor.Kooperatif ana sözleşmesinde sanayi sitesi burası ortak olmak için işyeri maliki olma şartı var.Ancak iş yeri maliki ortak iş yerini tapudan devredip yeni ortak da gelip ben burayı aldım ortaklığa kabul edin diyene kadar bazı sorunlar çıkabiliyor.Bunları engellemek için devreden ortağın devri yönetime bildirmesi şartı getirmek ve bunu da yapmadığında zorlayıcı bir unsur koymak gerekiyor.Ben devri belirlenecek bir süre içinde bildirmediğinde yönetim kurulunca belirlenecek muhik bir tazminatı ödeme şartı konabilir mi diye düşündüm amma henüz fikir aşamasında olup netleştirmedim.
Old 03-07-2014, 15:31   #14
İsmet Yazıcı

Merhaba,

Kooperatif üyesi 1996 yılında vefat ediyor. Varisleri, Kooperatife bu konuda bir bildirimde bulunmuyor. 2001 yılında kooperatif, vefat etmiş olan üyenin eski adresine tebligatta bulunup, üyelikten ihraç edildiğini bildiriyor. Varisler, bu işlemden 2014 yılında haberdar oluyor.

SORULARIM;

İhraç işleminin yapıldığına dair tebligattan hiç bir şekilde haberdar olmamış olan varislerin takip edebileceği bir yol var mıdır?

Tebligat, varislere yapılmadığı için, tebligat tarihinde her ne kadar veraset intikali yapılmamış olsa bile,varisler söz konusu kooperatifte hak sahibi oldukları için, bu tebligatın kendilerine yapılmamış olmasından dolayı, bu tebligatı yok hükmünde sayabilirler mi?

Konu oldukça ilginç geldiği için paylaşıp, değerli fikirlerinizi almak istedim.

Saygılarımla.

Av. İsmet YAZICI
Old 03-07-2014, 15:47   #15
avukat 77

Öncelikle üye 1996 yılında öldüğüne göre 2001 yılında son adrese yapılan tebligata bakmak lazım.Tebligat nasıl yapılmış? Burada usulsüzlük varsa ona göre değerlendirme yapmak lazım.
Old 03-07-2014, 16:06   #16
İsmet Yazıcı

Varsayılan Tebligat usulü

Yanıtınız için teşekkürler. Kooperatif ile konuştuğumda, tebligatı Noter aracılığıyla yaptıklarını söylediler. Ancak, belge kopyası vs göndermelerini
İstediğimde, bizzat kooperatif merkezine gitmem gerektiğini söylediler.
Benim de ilk aklıma gelen tebligat usulü idi. Varisin bizzat gitmesi gerekir mi? Bunun için bir Avukat'a vekalet vermek gerekir mi? Tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.

İsmet
Old 03-07-2014, 17:43   #17
Av.Dr.Yahya DERYAL

Konu çıkarma kurumu ile ilişkilendirilerek çözülecek gibi gözükmüyor.
Ortağın ölümü, üyeliğin doğal bir sona erme sebebidir. Özellikle kooperatifler gibi, üyelerinin kişisel özelliklerinin önem taşıdığı kişi birliklerinde, üyenin ölümü, üyelik sıfatını da sona erdirir. Nitekim KoopK.m.14/I'de bu husus şöyle belirtilir: "Ortağın ölümü ile ortaklık sıfatı sona erer".
KoopK.m.14/II'de: "Anasözleşmede gösterilecek şartlarla ölen ortağın mirasçılarının kooperatifte ortak olarak kalmaları sağlanabilir".
Bu bir yapı kooperatifi ise, Konut Yapı Kooperatifi Örnek Ana Sözlşmesine göre (m.16),
"Ferdi münasebete geçilmeden önce ölen ortağın kanuni mirasçılarının üç ay içinde temsilci tayin ederek kooperatife bildirme halinde, ortaklık hak ve yükümlülükleri kanuni mirasçıları lehine devam eder.
Mirasçıların temsilci tayin etmemeleri veya ortaklığa devam etmek istemeleri halinde, ölen ortağın alacak ve borçları 15'inci madde hükümlerine göre tasfiye edilir."
Buna göre, ölüm sonrası 3 ay içinde mirasçıların bir bildirimi olmadığına göre, ortaklık sona ermiş demektir.
KoopK.m.17 uyarınca 5 yıllık zamanaşımı da geçirilmiş gibi gözükmektedir.
Old 04-07-2014, 15:02   #18
avukat 77

Ortaklık ölümle sona erse de ölmüş bir kimseye ortaklıktan çıkarılma işlemine dair tebligatın nasıl yapıldığına bakmak lazım çünkü kooperatif ortaklığı ölüm nedeniyle değil çıkarma ile sona erdiriyor.ihraç işlemine ait tebligat usulsüz ise ihraç kararının iptali istenebilir.Ancak ölüm tarihi 1996, ihraç kararı 2001 mirasçıların öğrenme tarihi 2014.Buradaki süreler açısından zamanaşımı vb.kanuna bakmak lazım. Bu arada ana sözleşmeyi temin etmek ve ona da bakıp karar vermek daha yerinde olacaktır.Mirasçılar veya vekili kooperatife yazılı olarak başvurup ilgili belgeleri isteyebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi