Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet ücretinde esas alınacak kur

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2011, 19:42   #1
lawyer schen

Varsayılan vekalet ücretinde esas alınacak kur

sevgili arkadaşlar, itirazın iptali davasında davalı vekili olarak müvekkilden alacağım vekalet ücreti alacağımı dava tarihindeki döviz kuru üzerinden mi yoksa talep ettiğim tarihteki kurdan mı hesaplamalıyım? faiz, vekaleti koyduğum tarihten mi yoksa ihtar ya da icra takibi tarihinden mi başlatmalıyım? euro olarak hesaplayıp o şekilde talep edebilir miyim?
Old 19-11-2011, 20:16   #2
tiryakim

Vekalet ücreti euro üzerinde mi hükmedildi de bu soruyu soruyorsunuz ?
Old 20-11-2011, 14:03   #3
lawyer schen

hayır, vekalet derken karşı taraf vekalet alacağı değil.müvekkil ile aramda vekalet sözleşmesi yok ve dava konusu itirazın iptali ve davaya konu fatura alacağı euro. hangi tarihteki kuru baz alıcam? yoksa müvekkilden talep edeceğim vekalet ücreti alacağımı döviz olarak talep edebilirmiyim? nisbilik sözkonusu...
Old 20-11-2011, 14:42   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan lawyer schen
hangi tarihteki kuru baz alıcam? yoksa müvekkilden talep edeceğim vekalet ücreti alacağımı döviz olarak talep edebilirmiyim? nisbilik sözkonusu...
''Nisbilik söz konusu'' demenizden müvekkil ile alacağın belli bir oranı üzerinden anlaştığınızı anlıyorum.

- Eğer müvekkil sözünde durursa avukatlık ücretinizi döviz olarak talep edebilirsiniz. (Ya da ödeme günündeki kur üzerinden TL olarak kabul edebilirsiniz.)

- Eğer müvekkiliniz sözünde durmazsa alacağınızı genel hükümlere göre ispatlamanız gerekecek.

Avukatlık Kanunu'nun 163 ve 164.maddelerine bakınız.

Saygılarımla
Old 20-11-2011, 14:51   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer schen
hayır, vekalet derken karşı taraf vekalet alacağı değil.müvekkil ile aramda vekalet sözleşmesi yok ve dava konusu itirazın iptali ve davaya konu fatura alacağı euro. hangi tarihteki kuru baz alıcam? yoksa müvekkilden talep edeceğim vekalet ücreti alacağımı döviz olarak talep edebilirmiyim? nisbilik sözkonusu...

Sayın Konyalı'nın cevabına ilaveten;

Döviz cinsinden takip ve davalarda, fiili ödeme günündeki T.Merkez Bankasının efektif satış kurunun esas alınması suretiyle tahsilini talep ve dava edebilirsiniz.

Böyle bir dava için harca esas değer dava tarihindeki T.Merkez Bankasının efektif döviz satış kuru esas alınarak hesaplanır.

Doğal olarak siz de yüzdesel ücretinizi (anlaşmanıza göre değişecek olmakla birlikte) davanın açıldığı tarihteki efektif satış kuru ile bulunan TL karşılığı esas alarak veya Davanın karara bağlandığı tarihteki efektif satış değerini esas alarak talep edebilirsiniz.
Old 20-11-2011, 14:51   #6
lawyer schen

karar zaptıyla beraber veaklet alacağımı müvekkile karşı icra takibi yapıcam, şayet takibe itiraz ederlerse ispatı kolay. ancak ben icra takip talebime miktar olarak; konusu para ile ölçülen bir davadan kaynaklı vekalet ücreti alacağımı hangi değerden hesaplamalıyım. bana kalırsa dava değeri .... Euronun bugünkü TL değerinden vekalet alacağımı talep etmem mantıklı. itiraz ederlerse ben fazla talepte bulunmuş olmak istemiyorum bu sebepten bakmış olduğum davanın açıldığı tarihteki kur mu yoksa vekalet alacağımı icrada talep edeceğim kurmu esas alınmalı. ikisi arasında çok fark var!
Old 20-11-2011, 14:54   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer schen
karar zaptıyla beraber veaklet alacağımı müvekkile karşı icra takibi yapıcam, şayet takibe itiraz ederlerse ispatı kolay. ancak ben icra takip talebime miktar olarak; konusu para ile ölçülen bir davadan kaynaklı vekalet ücreti alacağımı hangi değerden hesaplamalıyım. bana kalırsa dava değeri .... Euronun bugünkü TL değerinden vekalet alacağımı talep etmem mantıklı. itiraz ederlerse ben fazla talepte bulunmuş olmak istemiyorum bu sebepten bakmış olduğum davanın açıldığı tarihteki kur mu yoksa vekalet alacağımı icrada talep edeceğim kurmu esas alınmalı. ikisi arasında çok fark var!

Mahkeme Euro olarak mı davayı karara bağladı?
Old 20-11-2011, 14:56   #8
lawyer schen

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Mahkeme Euro olarak mı davayı karara bağladı?
davacı deliller toplandıktan sonra feragat etti. karar zaptında dava konusu anlatılrken alacak iddiasında miktar euro olarak bahsedilmiş.
Old 20-11-2011, 16:37   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer schen
davacı deliller toplandıktan sonra feragat etti. karar zaptında dava konusu anlatılrken alacak iddiasında miktar euro olarak bahsedilmiş.

Karar zaptı?

Ara kararı mı?

Davalı vekili olduğunuzu belirtmişsiniz, Dava dilekçesi dosyada yok mu?
Old 03-01-2012, 15:16   #10
iyakupoglu

Varsayılan Döviz cinsinden açılan davada karşı tarafa ödenecek nisbi vekalet ücreti

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Konyalı'nın cevabına ilaveten;

Döviz cinsinden takip ve davalarda, fiili ödeme günündeki T.Merkez Bankasının efektif satış kurunun esas alınması suretiyle tahsilini talep ve dava edebilirsiniz.

Böyle bir dava için harca esas değer dava tarihindeki T.Merkez Bankasının efektif döviz satış kuru esas alınarak hesaplanır.

Doğal olarak siz de yüzdesel ücretinizi (anlaşmanıza göre değişecek olmakla birlikte) davanın açıldığı tarihteki efektif satış kuru ile bulunan TL karşılığı esas alarak veya Davanın karara bağlandığı tarihteki efektif satış değerini esas alarak talep edebilirsiniz.

Son cümlede "veya" demişsiniz ama arada ciddi fark oluştuğundan tekrar sorma gereği hissettim. Davacı vekili olduğumuz, 2008 yılında USD cinsinden açılmış bir davada mahkeme bir kısım davalılar yönünden 2009 senesinde red kararı veriliyor.Karşı vekalet ücretleri yönünden hükmün hatalı hesaplamaya dayandığını düşünüyorum. Bu açıdan, vekalet ücreti hesaplanırken dava tarihindeki döviz kuru mu dikkate alınır, karar tarihindeki mi?
Teşekkürlerimle.
Old 05-01-2012, 14:26   #11
lawyer schen

soru bana gelmedi ama... biz müvekkil ile aramızda vekalet ücreti sözleşmesi olmadığından garanti bir yol olarak; ilk duruşma gününde resmen vekalet ücretine hak kazandığımızı düşünerek, o günün itiraz olmasın diye efektif alış kuru üzerinden vekalet ücretini TL üzerinden hesaplayıp; takip talep tarihine kadar faiz yürüttük. en mantıklı ve garantisi bu diye düşündük.
Old 06-01-2012, 12:13   #12
iyakupoglu

Alıntı:
Yazan lawyer schen
soru bana gelmedi ama... biz müvekkil ile aramızda vekalet ücreti sözleşmesi olmadığından garanti bir yol olarak; ilk duruşma gününde resmen vekalet ücretine hak kazandığımızı düşünerek, o günün itiraz olmasın diye efektif alış kuru üzerinden vekalet ücretini TL üzerinden hesaplayıp; takip talep tarihine kadar faiz yürüttük. en mantıklı ve garantisi bu diye düşündük.
Yalnız şöyle bir durum var ki, benim olayımda vekalet ücreti karşı taraf lehine hükmedilen vekalet ücreti. 600.000 USD'lik bir dava değeri söz konusu. Davacı vekiliyiz ve 2008'de toplam bu değer üzerinden açılan dava 2009'da red ile sonuçlanıyor. Vekalet ücreti kanımca yanlış hesaplanmış.Kurun belirlenmesinde dava tarihi mi karar tarihi mi esas alınıyor, bunu bilirsem arada 7bin TL civarı bir fark çıkacak.
Old 06-01-2012, 12:23   #13
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan iyakupoglu
Yalnız şöyle bir durum var ki, benim olayımda vekalet ücreti karşı taraf lehine hükmedilen vekalet ücreti. 600.000 USD'lik bir dava değeri söz konusu. Davacı vekiliyiz ve 2008'de toplam bu değer üzerinden açılan dava 2009'da red ile sonuçlanıyor. Vekalet ücreti kanımca yanlış hesaplanmış.Kurun belirlenmesinde dava tarihi mi karar tarihi mi esas alınıyor, bunu bilirsem arada 7bin TL civarı bir fark çıkacak.
Mahkeme sanıyorum karar tarihindeki kuru baz almıştır (öylede olması gerekir)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi