Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

icra talebi ve tazminat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2014, 23:39   #1
Konuk

Varsayılan icra talebi ve tazminat

Merhaba.eşimle 24 aralıkta boşandık.4 yaşında ki oğlumuzn velayetni bana verdi hakim.200tl de aylık nafaka bagladi ama ödemiyor.bunun yani sıra 10bin maddi 5bin de manevi tazminat verdi ama karar temyiz e gitti temyiz de ki sonuç da hakim in verdiği gibi mi olur.ayrıca eşim sürekli sıkıntı yaratıyor.çocuk u icra ile gelip almasını istiyorum ama çevrem bana icra parasının benim ödeyeceğimi söylüyor benim icra masraflarını ödeyecek gücünü yok.icra ile gel al desem icra masrafları benden mi alinir.oğlum her ordan geldiğinde hircin davranıp bana kötü kelimeler kullanıyor onlara vermek istemiyoruma hakim in 15 günden.5 güne hafta sonları iki gün yatili kalmasina karar verdi nasıl bir yol izlemeliym.ayrıca temmuz 1ile 20 si arasında da babasında kalmasina karar verdi.ama 6 temmuz oğlum un doğum günü ve ben yanında olamicm .bu yirmi günlük zaman içinde mahkeye basvursam bana da görus zamani cikarirmi teşekkürler
Old 03-02-2014, 13:36   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Boşanmaya ilişkin ilamlar kesinleşmedikçe infaz olunmaz.Yani henüz temyiz aşamasında olan bir karar kesinleşmiş olmadığından söz konusu nafakalar ve tazminatların ödenmemiş olması normaldir.Ancak dava devam ederken tarafınıza tedbir nafakası verilmiş ise bu husus ayrı olup,tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Yine söz konusu çocukla şahsi ilişki de kararın kesinleşmesi ile kurulacaktır.Yani mahkeme kararı temyizden Onama ile dönüp kesinleşmesi yapıldıktan sonra çocuk teslimi yada nafaka alacaklarınız için hukuki süreçler başlayacaktır.

Bunların dışında Mahkemece verilen görüşme günlerine uymak zorundasınız.Aksi halde mahkeme kararına uymadığınız için eşiniz tarafından şikayet edilebilirsiniz.

Yine şahsi münasebete ilişkin aksi taleplerinizi dava esnasında mahkemeye bildirmeniz yada temyiz ederek verilen karara itiraz etmeniz gerekirdi.

Davanızı bir avukat ile takip etmeniz yararınıza olacaktır.
Old 03-02-2014, 23:16   #3
Konuk

Boşanmadan önce 100 tl nafaka vermişti ama boşandıktan sonra 200tl verdi.ben şimdi çocuk için olan bu nafakayi 200tl yi simkdi alabilir mıyım yoksa şimdi 100tl olarak temyiz den kesinleştikten sonra mi 200olarak alicm.ben çocuk u vermekte sıkıntı çekmiiyorum sadece kapimin önüne gelip almasını istemiyorum icra eşliğinde alsın istiyorum.bu konuda ne yapabilirm.icra ile aldığında masrafları ben mi oducem
Old 05-02-2014, 09:08   #4
üye7160

Sayın Konuk,boşanma kararı kesinleşene kadar 100 TL. tedbir nafakasını alabilirsiniz.Diğer nafaka için kesinleşmeyi beklemeniz gerekmektedir.Çocuk teslimini de her zaman icra marifeti ile sağlamanız her iki taraf içinde yararlı olur.
İcra masraflarında ise ,Yargıtay çocuk tesliminde zorluk çıkarmayan taraftan icra masraflarının tahsil edilmemesi gerektiğine karar vermiştir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi