Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yarim Kalmış İnşaat-Kat Malikleri Kurul Kararının İptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2011, 15:26   #1
ATARAS

Varsayılan Yarim Kalmış İnşaat-Kat Malikleri Kurul Kararının İptali

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkilim, inşaat halindeki bir binanın zemin katında bulunan dükkanı, müteahhitten satın alıyor. İnşaat yarım vaziyetteyken müteahhit batıyor. Diğer dairelerde müteahhit tarafından vekaletnameyle 3. kişilere satılıyor. Müvekkilim dükkanı açmak için belediyeden ruhsat almak istiyor. Belediye iskan raporu olmadan vermiyor. Müvekkil kısmi iskan alabilmek için, kendi dükkanını tamamen yaptırıyor. İnşaatın son kat betonlarını, duvarlarını, çatısını, dış cephesini..vs yaptırıyor. Müteahhidin SSK, BELEDİYE, MALİYE, MİMAR-MÜHENDİS, YAPI DENETİM..VS borçlarını da ödüyor.Ruhsat alıp dükkanı açıyor. Daireler %50 seviyesinde.Binada kat mülkiyeti kuruluyor. Müteahhitle arsa sahipleri arasındaki sözleşme, mahkeme kararıyla feshediliyor..Malikler toplanıp, yarım kalan binayı tamamlama kararı alıyorlar.Müvekkilim, kendi yaptığı masrafların şimdi kendisinden istenen paradan mahsup edilmesini istiyor. Kurul red kararı veriyor. Ödeme planı çıkarıp tebliğ ediyor. Kat malikleri kurul kararının iptali davası açmayı düşünüyorum. Dükkan ve inşaat çok büyük olduğu için müvekkilin yaptığı masraf 900 bin TL civarında. Sulh Hakimi, böyle bir davada yapılan masrafın mahsup edilemeyeceğine, bu paranın ancak müteahhitten istenebileceğine karar verebilir mi? Yoksa, hakkaniyete ve adalet duygularına göre, herkesi ilgilendiren masrafların mahsubu yoluna gider mi? Katkılarınız için teşekkürler...
Old 08-10-2011, 16:19   #2
Cumhur Okyay

Daireler %50 seviyesinde. (!) Binada kat mülkiyeti kuruluyor diyorsunuz. Bu durumda nasıl kat milkiyeti yönetimine geçilebilir.Maliklerin toplanıp ta yarım kalan binanın tamamlanması yönünde aldıkları kararın, bana göre kat mülkiyeti kanunu bakımından bir bağlayıcılığı ve zorlayıcılığı ve faiz hususu olamaz. Ben, konunun kat mülkiyeti kanunu ile bağlantısını kuramadığıma göre, uyuşmazlığın çözüm yerinin de asliye hukuk olduğunu düşünüyorum.Böyle bir karara uymam ve girişimi de karşı tarafa bırakır, ona göre savunma yaparım. Mahkemece yapılan fesih te geriye etkili.İnşaat, arsa sahibine kalmış. Kolay gelsin, içinden çıkılması uzun ve zor. (BK.m.355-372)
Old 09-10-2011, 09:06   #3
ATARAS

Değerli Meslektaşım, katkınız için teşekkür ederim. Soru metninde yanlışlıkla kat mülkiyetine geçildiğini yazmışım. Elbette kat mülkiyetine geçilemez. KAT İRTİFAKI kurulmuş. Yanlışlığı özür dileyerek düzeltiyorum.. Malikler, Kat Mülkiyeti Kanunu 17. madde uyarınca yarım kalan inşaatı tamamlama kararı alıyorlar herhalde. ilk bakışta ben de genel hükümler uygulanır demiştim ama, 17. madde böyle bir hak veriyor gibi. Bizim için önemli olan, yapılan masrafların mahsubu ve böyle bir kurulun böyle bir karar alıp alamayacağı, bağlayıcı olup olmayacağı.. teşekkürler.
Old 09-10-2011, 09:33   #4
Cumhur Okyay

17. madde yapının tamamlattırılabilmesi için aralarından bir kişinin görevlendirilmesine yetki vermekle birlikte, yine anılan maddeye göre, somut olayda daireler % 50 seviyesinde olup, 2/3 tamamlanmadığından KMK, hükümleri uygulanamaz diye düşünüyorum. Bu da sizin lehinize olur; uyuşmazlık hâlinde elbetteki sizin yaptığınız masraflar da genel toplama ilave edilecek ve herkes payına düşeni ödemek zorunda kalacaktır. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi