Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma protolü ile devrine karar verilen aracın haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2010, 17:51   #1
av.easlan

Varsayılan Boşanma protolü ile devrine karar verilen aracın haczi

Zamanını ayırırak bilgilerini aktaracak tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
19.03.2007 tarihinde kesinleşen bir boşanma ilamına göre davalı ( başka bir olayda benim borçlum ) adına kayıtlı bir aracın taksitlerinin bitmesinin ardından davacı eşe devredilmesine karar verilmiştir. 2007 yılının sonunda bu taksitler bitmiş olup aracın devri yapılmamış ve trafik/uyap sistemlerinde bahsi geçen araç halen davalıya ait olarak gözükmektedir.
Boşanma dosyasında davalı olan şahsın yanında çalışan özel şoförünün işçilik alacaklarının tahsili amacıyla 2008 yılının sonunda bir dava açtık ve davayı kazandık.Temyiz edilmediğinden dolayı kesinleşen hüküm çerçevesinde icra prosedürünü başlattık ve uyapta hala borçlu ( boşanma davasında davalı ) adına kayıtlı gözüken araca haciz koyduk. Aracın bulunduğu otoparka sığacak bir çekici bulamadığımız için aracı otoparka çekemedik ve bu esnada borçlunun boşanmış olduğu eşi bize yukarıda bahsettiğim boşanma ilamını gösterdi.
Bildiğiniz üzere, bu olaya benzeyen noter satışının yapılmış olmasına rağmen trafikte tescilin yapılmadığı durumlarda malı alan noter satışına ve trafikteki işlemin açıklayıcı nitelikte olmasına dayanarak satın aldığı şahsın borçlarından dolayı konulan hacizleri kaldırabiliyor. Bizim olayımızda da, boşanan ve hüküm gereği aracı devralma hakkını kazanan ( fakat trafikte devralmayan ) şahıs, benim bu araca koyduğum haczi kaldırabilir mi?
Tekrar teşekkürlerimi sunarım.
Old 07-10-2010, 04:34   #2
seesaw

Alıntı:
Yazan av.easlan
Zamanını ayırırak bilgilerini aktaracak tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
19.03.2007 tarihinde kesinleşen bir boşanma ilamına göre davalı ( başka bir olayda benim borçlum ) adına kayıtlı bir aracın taksitlerinin bitmesinin ardından davacı eşe devredilmesine karar verilmiştir. 2007 yılının sonunda bu taksitler bitmiş olup aracın devri yapılmamış ve trafik/uyap sistemlerinde bahsi geçen araç halen davalıya ait olarak gözükmektedir.
Boşanma dosyasında davalı olan şahsın yanında çalışan özel şoförünün işçilik alacaklarının tahsili amacıyla 2008 yılının sonunda bir dava açtık ve davayı kazandık.Temyiz edilmediğinden dolayı kesinleşen hüküm çerçevesinde icra prosedürünü başlattık ve uyapta hala borçlu ( boşanma davasında davalı ) adına kayıtlı gözüken araca haciz koyduk. Aracın bulunduğu otoparka sığacak bir çekici bulamadığımız için aracı otoparka çekemedik ve bu esnada borçlunun boşanmış olduğu eşi bize yukarıda bahsettiğim boşanma ilamını gösterdi.
Bildiğiniz üzere, bu olaya benzeyen noter satışının yapılmış olmasına rağmen trafikte tescilin yapılmadığı durumlarda malı alan noter satışına ve trafikteki işlemin açıklayıcı nitelikte olmasına dayanarak satın aldığı şahsın borçlarından dolayı konulan hacizleri kaldırabiliyor. Bizim olayımızda da, boşanan ve hüküm gereği aracı devralma hakkını kazanan ( fakat trafikte devralmayan ) şahıs, benim bu araca koyduğum haczi kaldırabilir mi?
Tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Boşanma davası devam ederken, işçilik alacağı kesinleşen müvkkilinizin icra dosyasında aracın satış işlemlerini başlatıp tahsilini istememiş olduğunuzu anlıyorum. Boşanma davasında alacaklı olan kişi ilamı icraya koyabilir. İcra yolu ile aracın teslimini borcuyla üstüne geçirebilir diye düşünüyorum. Saygılarımla
Old 07-10-2010, 22:06   #3
BALDIRAN

Kanımca, siz haciz koyduğunuz tarihte, sadece kaydi malik değil, gerçek malik de kocadır. Aracın, devredileceğine dair bir ilam olsa dahi, o ilamın gerği yerine getirilmemiş, mülkiyet devredilmemiştir.Mahkemenin verdiği karar, mülkiyetin kadına ait olduğunu belirleyen kurucu bir karar değil, kocayı, mülkiyeti devir borcu yükleyen bir karardır.Bu nedenle, haciz kaldırılamaz. Kadın, mahkeme ilamını icraya koysa bile, koca mülkiyeti hacizli olarak devredebilir diye düşünüyorum. Bu durumda kadın, kocadan tazminat talep edebilir tabiki. yazdıklarımın hepsi bir yorum. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi