Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye talebinde dilekçe içeriğinin davalı ile ilgisinin olmaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2023, 10:16   #1
avfatosay

Varsayılan Tahliye talebinde dilekçe içeriğinin davalı ile ilgisinin olmaması

Meslektaşlarım merhabalar.
Müvekkil aleyhine tahliye taahhüdüne dayalı olarak takip başlatıldı ve takibe itiraz ettik. Karşı taraf itirazımızı bertaraf etmek için itirazın iptali yoluna gitmiş. Ancak sunmuş oldukları dilekçede müvekkil ile ilgili tek nokta davalı olan müvekkilin kişisel bilgileri, arabuluculuk dosya numaraları ve icra dosya numarası. Yani dilekçenin içeriğinde yer alan icra dosyası, deliller kısmında dayanılan icra dosyasında müvekkil taraf değil; gerek açıklamalar kısmında gerekse talep sonuç kısmında tahliyesi talep edilen adreste müvekkil ikamet etmiyor. Meslektaşım dilekçesinin içeriğini değiştirmeyi unutmuş anlaşılan. Davanın reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum ancak Yargıtay kararı bulabilmiş değilim. Bu konuya ilişkin elinde Yargıtay kararı olan meslektaşım yardımcı olursa çok sevinirim. Konu ile ilgili fikirlerinizi de belirtirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar.
Old 26-12-2023, 15:33   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, HMK m.183 uyarınca davacı açık yazı hatasını düzeltebilir. Olayınızda maddi hata olduğu, davalının bilgilerinden ve elde bir icra takibinin bulunmasından anlaşılıyor. Burada paylaşılan kararda hatalı yazılan davalı adının değiştirilmesi bile doğru bulunmuş.

Gerekli olmasa da davacı, ıslah ile de hatasını düzeltebilir.
Old 27-12-2023, 09:36   #3
Admin

Erdem bey'in cevabına ben de katılıyorum. Burada maddi hata (kopyala/yapıştır hatası) olduğu çok açık ve bence bu düzeltilebilir bir durum.

Sizin olayınızdan çok daha vahimi ben aynı olayla gerekçeli kararda karşılaştım. Üstelik tavzih dilekçesiyle düzeltme istediğimde düzeltilen ikinci kararda da yine kopyala yapıştır hatası vardı!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi