Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile birleşimi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-10-2008, 16:38   #1
aylavegokhan

Varsayılan aile birleşimi

merhaba ben yil once Almanyadan sınır dışı oldum, yaklaşık 6 yıl oldu. Almanyada doğup büyüdüm, ailem hala almanyada oturuyor. Ben bır bucuk yıl önce belçika vatandaşlı türk eşimle evlendim, eşim Türkiyede oturmak istemediği için, ankara belçika konsolosluğuna baş vurduk ama ret cevabı aldık.Ben 6 yıldan beri Türkiyede oturuyorum tek başımayım eşim belçikada oturuyor ona gidemiyorum. LÜTFEN BANA ALMANYADA NEREYE BAS VURMAM GEREKTIGINI SOYLERMISINIZ VEYA BASKA YERE.
insan haklarına bas vurmak istiyorum ama Almanyada nerede?bilmiyorum.sizden cevap bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.Almanya beni 2013 yılında alabileceğini söylüyor bunu savcılık iletti ama ben belçikaya eşimin yanına gidebilmem için neler yapmam gerek?
Old 17-10-2008, 12:53   #2
Themis99

Sayın konuk,

Sorununuzla ilişkili olarak tatminkar cevapların, yurt dışında olan üyelerimiz tarafından verileceğini umuyorum .Bu nedenle, sitemiz ile bağlantınızı kesmemenizi öneriyorum.

Uluslararası mevzuatın, Belçika ve Almanya kanunlarının bilinmesi gerekmektedir.

Özellikle evlenmekle Belçika vatandaşlığının kazanılıp kazanılmadığı ve benzeri detayların da önemli olduğunu düşüyorum.

Eşiniz bulunduğu ülkede ki mevzuat yönünden orada bir avukatın hukuki yardımından faydalanarak, sorunu çözme konusunda girişimde bulunabilir.Fikir alabilir.

Her ne kadar sorunuza tam yanıt vermemişsem de ,
Sorununuzla ilgili olarak mutlaka bir avukatın birebir hukuki yardımından faydalanmazın, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat etmenizin haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemli olduğunu hatırlatıyorum. Saygılar.
Old 17-10-2008, 14:38   #3
Avukat Kamer Akgül

Sayın konuk;
Belçika vatadaşlı eşinizle evlenmişsiniz ve onun yaşadığı ülkeye gitmek için de aile birleşim vizesine başvurmuşsunuz ve bu başvurunuz sebebiyle de Belçika yabancılar polisinden red cevabı almışsınız. Bunun sebebi Belkçika'daki yabancılar yasasındaki hükümler olabilir veya yabancılar polisinin haksız bir red sebebi olabilir.
1. Son dönemlerde Avrupa Birliği ülkeleri yabancıların ülkelerine girişlerini engellemek için kendi yasalarına engelleyici hükümler koydular. Örnek olarak yakın zamanda yürülüğe giren alman yabancılar yasasından önce bir Türk kökenli ( erkek veya kadın ) eğerki Alman vatandaşı ise yeterli geliri olmasa bile ve de Türkiye'deki eşi Almanca dilini bilmese bile Türkiye'deki eşini rahatlıkla buraya getirebiliyordu. Şu anki Alman yabancılar yasasına göre ise; Almanya'daki eş Alman vatandaşı olsa bile, hatta Alman kökenli Alman vatandaşı olsa bile Türkiye'den evlilik yaparak eşini aile birleşim vizesi ile getirmek istiyorsa; çalışmak zorunda ve bu çalışmasından elde edeceği gelir kendisinin ve Türkiye'den getireceği eşinin bütün ihtiyaçalarını ( yeterli büyüklükteki bir evin kirası da dahil olmak üzere ) karşılar mahiyette olmalıdır. Yani sosyal yardıma ihtiyaç duymayacak derecede ikisinin tüm ihtiyaçlarını karşılar oranda bir gelir olmalı. Yine aynı yabancılar yasanın düzenlemesine göre bu da yetmiyor. Türkiye'den Almanya'ya gelecek eş yeterli derecede Almanca öğrenmediği sürece, burdaki eşinin geliri yeterli olsa bile Almanya'ya giriş yapamıyor. Benim tahminimce Belçika yabancılar yasasında da sizin oraya girişinizi engeller mahiyette hükümler mevcuttur. ( Ordaki eşinizin yeterli gelirinin olmaması, ikinizin yaşayacağı yeterli bir ev tutmaması veya sizin Belçika'daki dili bilmemeniz gibi.
2. Yukarıda bahsettiğim noktalarda bir sorununuz olmadığını düşünüyorsanız o zaman yabancılar polisinin keyfi bir uygulaması ile de muhatap olmuş olabilirsiniz. Bunun için de eşiniz Belçika'da Belçika yabancılar hukukuna hakim bir avukat kanalı ile yabancılar polisinin işleminin hukuka aykırılığı sebebiyle mahkemeye başvurabilir.

Aslında bahsi geçen engelleyici hükümler gerek ilgili ülkelerin kendi yasalarındaki Ailenin Korunması hükümlerine ve de özellikle de Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki veya Türkiye ile ilgili ülkeler arasındaki bazı sözleşmeler sebebiyle hukuka aykırı. Sonuna kadar bunun takipçisi olmak ise mağdurların gerekli direnişi göstermeleri ile mümkündür. İç hukuk yolları fayda etmese bile işin insan hakları mahkemesi boyutuna vardırılması durumunda bu tür yasaların hukuka aykırı olduğu yönünde karar verileceği inancındayım.
Old 17-10-2008, 14:41   #4
Avukat Kamer Akgül

Almanya'ya girişinizin mümkün olup olmadığı probleminiz için de aileniz Almanya'da Alman Yabancılar Hukuku uzmanı bir avukat ile görüşebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi