Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşya paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2008, 14:48   #1
Konuk

Acil eşya paylaşımı

18 yıllık evliliğimizi bitiriyoruz eşimin sorumsuz davranması evin ve çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılaması yüzünden 17 yaşında kızım 14 yaşında oğlum benimle kalıyor oturduğumuz ev benim kendi annemin evlenirken aldığımız koltuk ,tv,buzdolabı sonradan aldığımız çamaşır makinası,yatak ve bazayı,kat kaloriferi kazanınıda alacakmış bunları almaya ne kadar hakkı vardır benim maddi gelirim olmadığı için avukat tutamadım dilekçemi kendim hazırlatıp verdim hiçbir bilgim yok şimdi bunları alırken aldığına dair kağıt imzalatacağım belki mahkemede yardımcı olur diye ne yapmam gerekiyor bana acil cevep veririseniz çok mutlu olacağım ilginize şimdiden teşekür ederm. saygılarımla....
Old 02-07-2008, 21:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılmakla,dava süresindce geçerli olmak koşulu ile hakim bazı tedbir kararları almalıdır.

Dava süresince mülkiyeti hangi eşe ait olursa olsun evin ve ,eşyaların bir eşe özgülenmesi,çocukların kalacağı yer ve diğer eşin eş ve çocukların geçimi için yapacağı geçim/katkı nafakası bu tedbirlerden bazılarıdır.

Hakimden bu konuda tedbir kararı verilmesini isteyerek bu süreci dava sonuna kadar erteleme olanağına sahipsiniz.

Siz de eşyaları paylaşmak istiyorsanız mevcut eşyaların bir tespitini yaptırabilir ve ileride oluşacak bazı ihtilaflardan korunabilirsiniz.

Her eş kişisel mallarını diğer eşten her zaman isteyebilir.

Evlilik sırasında edinilmiş malların kime ait olduğu anlaşılmıyorsa ve tek bir eşin kişisel kullanımına tahsis edilmemiş ise,edinilmiş mal sayılır ve tasfiye davasına konu edilir.

Bu durumda boşanma kararının kesinleşmesi sonrası verilecek kararda bu malların değeri hesaplamaya dahil edilecektir.

Genel ifadeler ile sorunuza yanıt vermeye çalışıyoruz.Bu nedele bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanız halinde uygun görüldüğü takdirde size bir avukat atanacaktır.

Adli yardımdan atanan avukat sizden vekalet ücreti talep etmeyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi