Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlimiyiz? yoksa boşandıkmı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2008, 15:17   #1
Konuk

Varsayılan evlimiyiz? yoksa boşandıkmı?

Merhaba öncelikle sitenizi çok beğendiğimi söylemek istedim. Benim danışmak istediğim konu ; eşimle 2003 yılının ekim ayından 2004 yılının eylül ayına kada resmi nikahsız yaşadık (maddi sorunlar nedeni ile). Eylül ayında evlendik ve 2007 yılının nisan ayında anlaşmalı boşanma davası açıp mahkemeye girip boşandık. Fakat boşanma gerçekleştikten sonra boşanmaktan vazgeçip tekrar birlikte yaşama başladık.Konu ile ilgili 2 sorum olacak;

1.Biz birlikte mahkemenin olduğu adliye gittik boşanma kararını iptal etmek için , oradaki memur bize kararı ikinizden biri almaz ise resmi olarak boşanmış sayılmazsınız dedi ve bizde buna istinaden herhangi bir işlem yapmadık. Biz hala evlimiyiz yoksa boşandıkmı bunu öğrenmek istiyorum

2.Eşimin beni aldattığını öğrendim boşanmanın hemen ardın dan ama aile zoru ile tekrar birleştik.Eşim, evlendiğimiz günden beri sürekli bana hakaret eden, şiddet kullanan ve çalışmayan biri buna ek olarak birde beni aldattığını öğrendim. Ama dediğim gibi ailem yinede onunla olmamı istedi.Anlaşmalı boşandığımı söylemiştim oturduğumuz ev eşime ait(benden önce almış) fakat inşaat halinde idi ben kendim çalışarak ve annesinin yardımları ile evi yaptırdık bir takım eşyalar aldık bunların bir kısmı benim adıma bir kısmı onun adına fatura edilmişti.Ama anlaşmalı boşanmada ben hiç bir hak idda etmemiştim beni aldattığını öğrendiğimde pişman oldum. Ama zaten tekrar birlikte olduk. Sorum şu eşim kavga ettiğimizde boşanma kararını alacağım diye ara sıra tehdit ediyor beni , boşanma kararını alırsa ben nasıl veya neye istinaden karşı dava açabilirim çünkü ben bir hak talep etmedim ama o ev içindeki çoğu şeyi ben kendim çalışıp aldım ki hala kredi borcu ödüyorum .Anlayacağınız ben maddi olarak nasıl ondan bir hak talep edebilirim.
Old 24-04-2008, 20:59   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Konuk,

Her ne kadar anlaşmanız dairesinde boşanmış iseniz de, 1 no.lu bentte anlattıklarınızdan, boşanma kararı verildiği gün temyizden feragat etmediğiniz anlaşılıyor. Bu durumda, kararı tebliğe çıkarmadığınız ve boşanma hükmü kesinleşmediği müddetçe, halen evlisiniz. (İlamların icrası 10 yıllık zamanaşımına tabidir, bunun sizin olayınızdaki diğer ifadesi, eşiniz 10 yıl süreyle sizi tehdit edebilir)

Ancak mal paylaşımı endişesiyle tehdite boyun eğmeniz de gerekmez. Siz de boşanmanın hüküm ve sonuçlarını doğurması, kararın kesinleşmesi ve resmen boşanmış sayılmanın gerçekleşmesini arzu ettiğiniz gün, eşinizi beklemeden kararı kendiniz de tebliğe çıkarıp, temyiz/kesinleşme sürecini başlatabilirsiniz.

Mal paylaşımı yani tasfiye ile ilgili olarak önceki davada herhangi bir talebinizin olmaması sizi zor durumda da bırakmaz. Zira tasfiyeye (Mal paylaşımına) ilişkin davalar, boşanma hükmünün "kesinleşmesinden" itibaren bir yıllık süreç içerisinde açılabilir. 01.01.2002 tarihinden itibaren eşlerden herhangi birince iktisap edilen mallar, -siz özellikle ayrı bir rejim başvurusu yapmadıysanız-; edinilmiş mal rejimine tabidir.

Bu süreci hatasız ve hak kaybınıza neden olmayacak biçimde atlatmanız için, maddi durumunuz uygun değilse, bulunduğunuz yerdeki Baro Temsilciliğine müracaat ederek, kendinize ücretsiz olarak vekil tayin edilmesini istemenizi öneriyoruz.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi