Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

idari yargıda hukuka aykırı delillerin kullanımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2009, 14:33   #1
Ufuk İsbir

Önemli idari yargıda hukuka aykırı delillerin kullanımı

özellikle kastım sayın önder özlemin birkaç makalesinde ele aldığı yasadışı elde edilen ve hukuka aykırı kabul edilen, tesadüfen elde edilen telefon konuşma kayıtlarının kişinin memur olması durumunda idari soruşturmada kullanılıp kullanılamayacağı. adli yargı birimleri idari yargı birimlerine göre çok daha hızlı çalışmaktadır, cmk nın kabulü yeni olmasına karşın yargıtayın pekçok konu ile alakalı kararı ortaya çıkmıştır ancak tüm araştırmalarıma rağmen teknik takipte 3. kişi durumuna düşen ve konuşma kapsamı cmk.135 /6 da sayılan katalog suçlardan birisi olmayan (örneğin görevi kötüye kullanma) elde edilen ve hukuka aykırı sayılan tapelerin ilgili memur hakkında kullanılması ve disiplin cezası verilmesi durumunda idari dava kurumlarının ( disiplin kurulları, idare mahkemeleri, danıştay) vermiş olduğu hiçbir karara ulaşamadım. yasal mevzuat incelendiğinde ve yorumlara bakıldığında kullanılması ve bunun üzerinden bir hükmün verilmesi olanaklı değil tabii bu bizce ama asıl karar veren mercilerce durum nasıl? böyle bir karara vakıf olan veyahutta kendisinde bulunan arkadaşlarımız varsa bizimle paylaşmalarını arzu ediyorum. ben sadece kıyaslama yoluyla konu olarak aynı olmasada terim alarak aynı olan bir davadan çıkarımda bulunabiliyorum. antalya idare mahkemesince, odalarına okul müdürünce gizli kamera yerleştirilmek suretiyle haklarında amirlerine hakaretten idari işlem yapılan ve ceza verilen memurlarla ilgili verilen bir kararda hernekadar ikrar ve tanık ifadeleri bulunsada gizli çekimle elde edilen görüntülerin hukuka aykırı yollardan elde edilen delil olduğu ve hukuka aykırı delillerden yola çıkılarak soruşturmanın başlama imkanı bulduğu kabul edilerek verilen cezanın bozulmasına karar verilmiştir. burdan hareketle yorumlama suretiyle telefon tapeleri içinde aynı çıkarım yapılabilir ancak kesin karar olmadığından sadece yoruma dayanılabilmektedir. bu yönde kesin kararlara ihtiyaç vardır. şimdiden katkıda bulunabilecek arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum...
Old 07-04-2009, 00:51   #2
üye19576

İdare mahkemesince telefon dinleme kayıtlarının disiplin soruşturmasında kullanılamacağı ile igili karar çıktı.
Sanırım Manisa idare mahkemesi olacak. Şu anda karar elimde yok. Ama Manisa İdare mahkemesinin bu kararını okumuştum.
Old 11-04-2009, 14:13   #3
Ufuk İsbir

sayın önder bey manisa asliye ceza mahkemesi cmk 135. md nin yapısına ilişkin anayasa mahkemesine iptal amacıyla başvuruda bulunmuştu konu adli yargılamaydı bu konuyla karıştırıyo olabilirmisiniz acaba ... yoksa ayrıca idare mahkemeside başkaca bi davadan kararmı verdi . eğer hangisi olduğuyla ilgili net bilginiz varsa verebilirseniz çok sevinirim saygılar ilginize çok teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi