Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekillikten istifa ettikten sonra dosyada vekilliğe devam etme talebi!!! ACİL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2013, 13:34   #1
ebrub

Varsayılan Vekillikten istifa ettikten sonra dosyada vekilliğe devam etme talebi!!! ACİL

Öncelikle herkese kolay gelsin... Sitede araştırdım ancak benim sorunum ile ilgili bir konu bulamadım. 1 senelik evlilikleri dolmayan taraflar anlaşmalı boşanamadıklarından karşı tarafla da anlaşarak müvekkiliminden vekalet alarak çekişmeli boşanma davası açtım. Davayı açtıktan 3-4 ay sonrasına ancak ilk duruşma günü verilebilirdi.Bu arada müvekkilimin yurtdışına yerleştiğini öğrendim. Davalı tarafla sürekli irtibat halinde olmamıza rağmen müvekkilime bir türlü ulaşamadım ve yaptığım masrafı bile alamadığım için duruşmada çekilme dilekçesi verdim. Dilekçemin hemen akabinde kendisine ulaştım. Daha çekilme dilekçesi bile tebliğe çıkmadan vekilliğime devam edeceğim ve yeniden vekilliğimin kabulü konusunda yeni bir dilekçe verdim.Bu sırada Asliye Hukuk mahkemesinde görülen dava Aile Mahkemesi açıldığı için Aile mahkemesine gönderildi. Yeni hakim tenzip zaptında çekilme dilekçemin müvekkile tebliğine ve tarafıma da yeni tarihli vekaletname sunmam için iki haftalık süre verilmiş. ÇEkilme dilekçesi müvekkil adına benim adresime tebliğ edildi. TEnzip zaptı tarafıma tebliğ edilince çekilme dilekçesinin müvekkile tebliğ edilmediğini, VEkaletnamede azlim olmadığını elimde bulunan vekaletnamenin halen geçerli olduğunu, yeniden dava açabileceğim gibi mahkemelerde her türlü işlemi yapabileceğimi bu yüzden vekilliğimin kabulünü istedim. Ancak hakimden ret cevabını aldım.

Müvekkil yurtdışında olduğundan kendisine ulaşmakta zorlanıyorum. Ayrıca elimde geçerli bir vekalet var iken yeniden vekalet çıkarması bana mantıklı gelmiyor. Yeni bir dava açmayı düşünüyorum ama bu da zaten 1,5 senedir ilerleyemeyen davayı daha da uzatacaktır.

Sizce bu konuda ne yapmalıyım... Örnek bir durumla karşılaşan var mı?

Şimdiden teşekkürler , iyi çalışmalar
Old 01-10-2013, 11:40   #2
Av.Mehmet KILIÇ

Sayın Meslektaşım,

Vekillikten istifa HMK md.81'de düzenlenmiş olup buna göre;

"Vekilin azli veya istifasının, mahkeme ve karşı taraf bakımından hüküm ifade edebilmesi için, bu konudaki beyanın dilekçeyle bildirilmesi veya tutanağa geçirilmesi ve gerektiğinde ilgilisine yapılacak tebligat giderinin de peşin olarak ödenmesi zorunludur."

İstifa dilekçesinin ilgilisine tebliği de görüldüğü üzere yasal zorunluluktur. Ki vekalet görevi de zaten teliğden itibaren 2 hafta daha devam ediyor(HMK92)

Aslında bakarsanız müvekkilinize tebligat yapılamadığı için onunla vekalet göreviniz devam etmektedir ancak mahkeme açısından aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü dilekçe ile mahkemeye bildirdiğiniz anda ya da duruşmada tutanağa geçtiği anda vekillikten istifa mahkeme açısından hüküm ifade eder.

Yani o vekaletle şu anda başka davalar açabilir, iş takibi yapabilirsiniz ama davanın görüldüğü mahkemeye yeni vekalet sunmak lazım.

Kanaatimce vekalet almasanız dahi müvekkilinizden vekalet görevinizin devam ettiğine ilişkin yazılı belge alın, hani yurt dışında ise de faks mail falan ile gönderebilir. Mahkeme söz konusu hükmü çok sert uyguluyormuş maalesef, yoksa esnetilebilir yani durum,

Kolay gelsin...
Old 29-11-2013, 16:42   #3
cinequanon

merhaba sayın ebrub
"müvekkilinizden vekalet görevinizin devam ettiğine ilişkin yazılı belge alıp sunarak mı" çözdünüz sorunu yoksa "yeni bir vekaletname alarak mı"? Zira mahkemelerin yeni vekaletnamede ısrarcı olduklarını duymuştum.
Old 30-11-2013, 00:29   #4
fayuhervaz

İstifa ya da azil tarihinden, daha sonraki bir tarihe ait vekaletname ibraz etmeniz gerekir, vekalet ilşkisinin devam ettiği yolunda müvekkilinizden alacağınız yazı bunu sağlamaz. İstifa ile vekalet hükmünü yitirmiştir, geçersiz vekaletle görevinizi yapamazsınız, geçerli ve usule uygun vekaletname dava şartıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi