Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elbirliği mükiyetinde taşınmaz satış vaadi,muvazaa?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2012, 12:03   #1
AV Sezin

Varsayılan Elbirliği mükiyetinde taşınmaz satış vaadi,muvazaa?

Merhabalar herkese;
Dava konumuz: Elbirliği ortaklığına tabi bir taşınmaz sözkonusu,bu ortaklık 31.12.2009 yılında giderilmiş.
Ancak henüz ortaklık giderilmeden 1999 yılında paydaşların bir kısmı üçüncü kişiye taşınmazın satışı konusunda vekalet vermişler o kişide eşiyle taşınmaz satım sözleşmesi yapmıştır lakin tapu siciline tescil sözkonusu değildir.Sözkonusu taşınmaz daha sonra paydaşlar tarafından 3.bir kişiye satılmıştır.
Satış vaadi alacaklısı da şuan(2012 tarihli) alacağının tazminini istemektedir.

Buradaki sorum:1.Elbirliği mülkiyetine tabii bir taşınmazda taşınmaz satış vaadi sözleşmesini paydaşlardan bir kısmı yapabilir mi?

2.Kendisine taşınmazın satışı konusunda yetki verilen kişinin eşiyle taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapması muvazaalı sayılır mı?

3.Burada taşınmaz satış vaadi sözleşmesinden kaynaklanan alacak zamanaşımına uğramış mıdır?

İlgilenen herkese şimdiden sonsuz teşekkürler...
Old 08-03-2012, 12:54   #2
garani

İştirak halinde mülkiyetten paydaşlar satım yapamadığı için satışı vaad ile yapmaktadırlar ki birinci soruya ilişkin olarak vaad geçerlidir,yapılabilir.İkinci soruyla ilgili olarak vekalette zaten dileği kişi ile dileği bedel hususu mevcut olduğundan muvazaa varsa bile ispatı çok zordur.Vaadler BK 125.maddesi gereğince 10 yıllık zamanaşımına tabidir yalnız zamanaşımını kesen tek olgu fiilen teslimdir.Fiilen teslim edilmişse taşınmaz zamanaşımı işlemez.Bu sebeple zamanaşımı konusunda teslim olup olmadığı konusunda araştırma yapmalısınız diye düşünüyorum.
Old 08-03-2012, 14:44   #3
Av. Hamza

iştirak halindeki taşınmazdan satış vaadi ile 3. şahıslara hissese satımında zamanaşımı sözleşmenin ifa edilebilir olmasından sonra işlemeye başlar. yani iştirak çözüldükten sonra başlar.
Old 08-03-2012, 17:44   #4
AV Sezin

Alıntı:
Yazan garani
İştirak halinde mülkiyetten paydaşlar satım yapamadığı için satışı vaad ile yapmaktadırlar ki birinci soruya ilişkin olarak vaad geçerlidir,yapılabilir.İkinci soruyla ilgili olarak vekalette zaten dileği kişi ile dileği bedel hususu mevcut olduğundan muvazaa varsa bile ispatı çok zordur.Vaadler BK 125.maddesi gereğince 10 yıllık zamanaşımına tabidir yalnız zamanaşımını kesen tek olgu fiilen teslimdir.Fiilen teslim edilmişse taşınmaz zamanaşımı işlemez.Bu sebeple zamanaşımı konusunda teslim olup olmadığı konusunda araştırma yapmalısınız diye düşünüyorum.

öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum;
karşı taraf alacağın tazminini istediği için bu para alacağıdır ve 10 yıllık zamanaşımı dolmuştur itirazında bulunmayı düşünüyorum..teslim sözkonusu değil devir 3.şahsa yapıldığı için tapuda da şerh olmadığı için sadece tazmin istiyorlar.
çekincem zamanaşımı itirazımın kabul olup olmaması noktasında

Bir de 8 kişi elbirliği mülkiyetine sahipken bunlardan 4 ü bu vekaleti vermiş.Bu durumda sadece taahhüd edenlerin sorumlu olduğunu düşünüyorum..
Ve sizin de bukonudaki fikrinizi bekliyorum
saygılar...
Old 08-03-2012, 17:45   #5
garani

genelde tapu iptal ve tescillerde zamanaşımını pek dinlemiyorlar yani gayrimenkulü almıştır diyor mahkemeler ama tazmin konusunda dinleme olasılıkları yüksek düşüncesindeyim sayın hemşehrim
Old 08-03-2012, 17:49   #6
AV Sezin

Alıntı:
Yazan Av. Hamza
iştirak halindeki taşınmazdan satış vaadi ile 3. şahıslara hissese satımında zamanaşımı sözleşmenin ifa edilebilir olmasından sonra işlemeye başlar. yani iştirak çözüldükten sonra başlar.

söz konusu dava tapu tescili değil zararın tazmini olduğundan zamanaşımının para alacağının doğduğu tarihten hesaplanır diye düşünüp zamanaşımı itirazında bulunmayı düşünüyordum
size göre şuan zamanaşımı o halde dolmadı mı;yani tapu tescili de olsa para alacağı da olsa ifa edilebilir olduğu tarihten mi başlıyor zamanaşımı?
çok teşekkür ederim ettiğiniz ve edeceğinizi umduğumyardımdan
Old 08-03-2012, 17:56   #7
garani

yani gayrimenkul devir olduğundan normal şartlar altında 10 yıllık zamanaşımının öncelikle vaad tarihi o olmaz ise fiilen teslim tarihi olarak degerlendirmekte fayda var.fiilen teslim sizin olayınızda söz konusu olmadığından direk olarak BK 125'ten vaad tarihi olarak zamanaşımını savunun derim.
Old 09-03-2012, 09:24   #8
Av. Hamza

Alıntı:
Yazan AV Sezin
çekincem zamanaşımı itirazımın kabul olup olmaması noktasında...
Burada zaman aşımı satış vaadi alıcısının alma ümidinin kalmadığı zamanda başlar. önceki mesajımda da belirttiğim üzere elbirliği mülkiyetinde yapılan satış vaadinin ifa edilebilirliği yoktur. elbirliği mülkiyeti giderildikten sonra satış vaadinin ifa edilebililiği doğar dolayısı ile de zaman aşımı sözleşme tarihinden itibaren değil, sözleşmenin ifa olanağının doğduğu andan itibaren işlemeye başlar. bu sürede 10 yıldır.
Old 09-03-2012, 09:28   #9
Av. Hamza

Alıntı:
Yazan AV Sezin
size göre şuan zamanaşımı o halde dolmadı mı;yani tapu tescili de olsa para alacağı da olsa ifa edilebilir olduğu tarihten mi başlıyor zamanaşımı?
para alacağıda olsa zamanaşımı sözleşmenin ifa edilebilir olduğu zamandan itibaren başlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi