Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yanlış yaptığımın farkındayım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2009, 20:01   #1
Konuk

Varsayılan yanlış yaptığımın farkındayım

mrb iki yıllık evliyim ve erkek evladım var.eşimin aşırı kıskanç olması beni balkona dahi yalnız çıkmama müsade etmeyen yapıda biri olması ve sürekli ailesi tarafından herkonuda müdahale edilen biriydim.22 yaşındayım ve bu davranışlara maruz kaldığımdan dolayı çareyi intihar etmede buldum ama yapamadım.şuan ailemin yanındayım ve 2 aydır görüşmüyoruz.intihara teşebbüs etmemi bahane ederek çocuğumu benden alabilirlermi?ayrıca düğünde gelen hediye altın ve paraları kayınvalidem aldı ve bize vermedi o takılarda benim hakkım varmı? yalnız eşimin ailesi tarafından takılan takılar bende.banamı ait yoksa mahkeme sonucu paylaştırılıyormu? söyleyeceğiniz herbir kelime benim için çok önem taşıyacağından emin olabilirsiniz şimdiden tşk ederim
Old 31-08-2009, 22:08   #2
üye8180

Sayın Konuk, eşinizin aşırı kıskanç oluşu, ailesinin size olumsuz müdahalelerine göz yumması kusurlu eylemlerdir. Ayrıca psikolojik ve sosyal şiddete maruz kaldığınızı da söyleyebiliriz. Şiddet uygulamak da haksız bir davranıştır. Bu sebeplere ve varsa diğer sebeplere dayanarak boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Yine şiddetten korunmak için 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelik gereği en yakın aile mahkemesine müracaatla, eşiniz aleyhinde koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Bu koruma kararı ile, eşinizin şiddet içeren eylemlerine derhal son vermesi, evden uzaklaştırılması, bulunduğunuz yere yaklaşmaması vb. tedbirlere hükmolunur.

İntihara teşebbüs etmeniz, bu olumsuzluklar sebebiyle uğradığınız ruhsal /duygusal çöküntünün bir neticesi olarak ortaya çıkmış olabilir. Uğradığınız şiddeti ve bu şiddetin sizin fiziksel ve ruhsal sağlığınız üzerinde yarattığı/yaratacağı olumsuz etkileri, üniversitelerin Adli Tıp ana bilim dalı servislerine yapacağınız başvuru ile belgelendirme imkanınız vardır. Bu rapor, boşanma davasında delil niteliğinde işinize yarayabilir.

Yaşı küçük çocuğun, anne bakım ve şefkatine muhtaç olması sebebiyle velayet hakkı ekseriyetle anneye bırakılmaktadır. Düğünde size takılan altın ve paralar hediye olarak nitelendirildiğinden sizin şahsi malınız olarak kabul edilir. Boşanma davası ile birlikte talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Bir avukat yardımı almanızı, yoksul iseniz bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size bu hukuki süreçte bir ücretsiz vekil atanmasını talep etmenizi önemle öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi