Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Teminatı yatırdıktan sonra hacizlerin fekkine dair Yargıtay karar (ACİL)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2014, 11:23   #1
Av.Denizcan Sarıkaya

Varsayılan Teminatı yatırdıktan sonra hacizlerin fekkine dair Yargıtay karar (ACİL)

Değerli meslektaşlar

Bir icra dosyasında gerekli teminatı yatırdım ve tehiri icra için mehil vesikası aldım. Ancak daire daha önce konulmuş hacizleri fek etmedi.Gerekçe olarak Yargıtay kararı gösterdi. Nitekim bu yanlış kararı yine bu sitede görmüştüm.

Şuan adliyede olduğum için araştırma fırsatım kısıtlı. Teminatı yatırdıktan sonra hacizlerin fek edilebileceğine dair acil Yargıtay kararı arıyorum.

Teşekkür ederim.
Old 26-09-2014, 11:29   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av.Denizcan Sarıkaya
Değerli meslektaşlar

Bir icra dosyasında gerekli teminatı yatırdım ve tehiri icra için mehil vesikası aldım. Ancak daire daha önce konulmuş hacizleri fek etmedi.Gerekçe olarak Yargıtay kararı gösterdi. Nitekim bu yanlış kararı yine bu sitede görmüştüm.

Şuan adliyede olduğum için araştırma fırsatım kısıtlı. Teminatı yatırdıktan sonra hacizlerin fek edilebileceğine dair acil Yargıtay kararı arıyorum.

Teşekkür ederim.

Tehiri icra kararı alınmış olsa bile, bu kararın, takibi olduğu yerde durduracağına, ancak karardan önce uygulanan haciz işlemlerini ortadan kaldıramayacağına ilişkin çok sayıda Yargıtay kararı var.
Old 26-09-2014, 11:42   #3
Av.Denizcan Sarıkaya

Meslektaşım dediginiz doğru. Ancak aksine bir karar vardır ümidi içerisindeyim
Old 26-09-2014, 21:23   #4
Avukat-23

Merhabalar,
Meslektaşlarımın dile getirdiği Yargıtay kararları sabittir. Yani tehiri icra takip durur. Durma SÖZKONUSU olduğundan o zamana kadar dosya ne durumda ise aynen kalır.

Ancak sorununuzu çözmek bağlamında teminat mektubunun kesin ve naklen olması dosya borcu ve ferilerini tamamen kapsaması nedeni ile diğer hacizlerin Taşkın haciz olacağı yönünde bir şikayet yoluna gidilebilir diye düşünüyorum. Fakat bu şikayet kabul görse bile alacaklının kusuru bulunmayacağından Yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmemeli diye düşünüyorum.
Old 29-09-2014, 09:38   #5
AV.SİBEL

Meslektaşım dosyaya talep açın.Borca yeter miktara karşılık teminat mektubu dosyaya sunduğunuzu ve bu nedenle hacizlerin fekkine karar verilmesini talep edin.Çoğunlukla icra müdürü talebin kabulüne karar veriyor.Zira hacizlerin konulmasındaki amaç alacaklının alacağını güvence altına almak, teminat mektubu ile bu güvence sağlanmaktadır.Bu nedenle hacizlerin fekkine karar verilmesi gerekir.
Talebiniz reddedilirse memur muamelesinin merciye şikayeti yoluna gidiniz.
Old 29-09-2014, 09:51   #6
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan AV.SİBEL
Meslektaşım dosyaya talep açın.Borca yeter miktara karşılık teminat mektubu dosyaya sunduğunuzu ve bu nedenle hacizlerin fekkine karar verilmesini talep edin.Çoğunlukla icra müdürü talebin kabulüne karar veriyor.Zira hacizlerin konulmasındaki amaç alacaklının alacağını güvence altına almak, teminat mektubu ile bu güvence sağlanmaktadır.Bu nedenle hacizlerin fekkine karar verilmesi gerekir.
Talebiniz reddedilirse memur muamelesinin merciye şikayeti yoluna gidiniz.

Meslektaşım , dediğiniz gibi talebimi açtım ancak müdür reddetti.Şikayet yoluna gitsem mevcut Yargıtay kararları göz önüne alındığında ret kararı çıkması yüksek ihtimal.

Şu aşamada alacaklı vekili ile görüşmek en doğru yol gözüküyor.
Old 29-09-2014, 12:25   #7
radikal

T.C.
YARGITAY
12. Hukuk Dairesi Y A R G I T A Y İ L A M I
ESAS NO : 2014/1283
KARAR NO : 2014/3936

İNCELENEN KARARIN
MAHKEMESİ : Havza İcra Hukuk Mahkemesi
TARİHİ : 08/03/2013
NUMARASI : 2013/6-2013/14
DAVACI : BORÇLU :
DAVALI : ALACAKLI :

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi Nezihe Deniz Güner tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:
Borçlu vekili tarafından icra mahkemesine yapılan başvuruda, takibe karşı yapılan itirazın kısmen iptaline dair mahkeme kararının tehiri icra istemli olarak temyiz edildiği, yeterli ve geçerli teminat verilmesine rağmen alacaklı tarafından haciz talebinde bulunularak banka hesaplarındaki paralara haciz konulduğu iddia edilerek teminat gösterilip mehil vesikası alınmış olması sebebi ile hacizlerin kaldırılması talep edilmiş, mahkemece istemin kabulüne karar verilmiştir.
Mehil vesikası verilmesi ve bilahare tehiri icra kararının sunulması sadece takibi olduğu yerde durdurur, daha önce yapılmış olan hacizlerin kaldırılmasını sağlamaz.
Somut olayda, alacaklının talebi ile 27.02.2013 tarihinde haciz işlemi yapıldıktan sonra teminatın kabulüne dair kararın alınması üzerine 06.03.2013 tarihinde 60 günlük mehil vesikası verilmiş ve borçlu vekilince aynı tarihte hacizlerin de fekki talep edilmiştir. Bu durumda haciz tarihi, itirazın iptaline dair verilen karardan sonra, ancak mehil vesikası verilmesinden öncedir. Her ne kadar şikayet tarihinde borçlu Yargıtay'ın ilgili dairesinden tehiri icraya dair karar getirememiş ise de, yukarıda izah edildiği üzere tehiri icra kararı alınmış olsa bile bu karar takibi olduğu yerde durdurur, karardan önce uygulanan haciz işlemlerini ortadan kaldırmaz.
O halde borçlunun mehil vesikasını almadan önce alacaklının alacağını temin için banka hesaplarındaki parayı haczettirmesinde yasaya uymayan bir yön olmayıp mahkemece şikayetin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.
SONUÇ :Alacaklının temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), peşin alınan harcın istek halinde iadesine, ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 13.02.2014 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi