Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Mahkemesi Kararı'nın Hukuk Davamıza Etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2013, 14:57   #1
aysn

Önemli Ceza Mahkemesi Kararı'nın Hukuk Davamıza Etkisi

sayın meslektaşlarım olayı kısaca şöyle özetleyebilirim : davalılar müvekkilime fahiş faizle ödünç para vermişler ve söz konusu borç 60.000 iken 200.000 gibi bir rakamla müvekkilimin karşısına çıkmışlar ve bu hukuka uygun olmayan borç karşılığında müvekkilimin taşınmazını tehdit,ikrah yoluyla devralmışlardır.Hukuk Mahkemesi'nde tapunun iptali ve müvekkilim adına tesciline ilişkin açtığımız dava derdesttir. Bu arada davalılar aleyhine savcılığa tefecilikten suç duyurusunda bulunmuştuk ki davalılardan ikisi müvekkilime karşı tefecilik suçunu işlediğinin sabit olmasıyla cezalandırıldı,biri hakkında ise beraat kararı çıktı.Şimdi Sorularıma gelince
1 - hukuk davamızda davalı olarak gösterdiğimiz bu üç şahıstan birisi hakkında beraat kararı diğer ikisi hakkında ceza kararı çıkması asliye hukuktaki davamızı nasıl etkiler?
2- beraat eden şahıs yönünden asliye hukuktaki davamız reddedilirse(bu arada satış işleminde alıcı beraat eden şahıstır)tapuda alış işlemini beraat eden şahıs yaptığından ve tapuda beraat eden şahsın adına tescil olduğundan davamız tapu iptali ve tescil olarak diğer davalılara karşı devam eder mi yoksa diğer davalılara karşı sebepsiz zenginleşme olarak devam ettirme şansımız var mı?
Old 01-03-2013, 15:08   #2
Av. Adem Yaprak

Varsayılan Ceza mahkemesinin beraat kararı

Alıntı:
Yazan aysn
sayın meslektaşlarım olayı kısaca şöyle özetleyebilirim : davalılar müvekkilime fahiş faizle ödünç para vermişler ve söz konusu borç 60.000 iken 200.000 gibi bir rakamla müvekkilimin karşısına çıkmışlar ve bu hukuka uygun olmayan borç karşılığında müvekkilimin taşınmazını tehdit,ikrah yoluyla devralmışlardır.Hukuk Mahkemesi'nde tapunun iptali ve müvekkilim adına tesciline ilişkin açtığımız dava derdesttir. Bu arada davalılar aleyhine savcılığa tefecilikten suç duyurusunda bulunmuştuk ki davalılardan ikisi müvekkilime karşı tefecilik suçunu işlediğinin sabit olmasıyla cezalandırıldı,biri hakkında ise beraat kararı çıktı.Şimdi Sorularıma gelince
1 - hukuk davamızda davalı olarak gösterdiğimiz bu üç şahıstan birisi hakkında beraat kararı diğer ikisi hakkında ceza kararı çıkması asliye hukuktaki davamızı nasıl etkiler?
2- beraat eden şahıs yönünden asliye hukuktaki davamız reddedilirse(bu arada satış işleminde alıcı beraat eden şahıstır)tapuda alış işlemini beraat eden şahıs yaptığından ve tapuda beraat eden şahsın adına tescil olduğundan davamız tapu iptali ve tescil olarak diğer davalılara karşı devam eder mi yoksa diğer davalılara karşı sebepsiz zenginleşme olarak devam ettirme şansımız var mı?

Saygıdeğer meslektaşım anladığım kadarıyla ceza davasında sadece tefecilikten yargılama yapılmış bu nedenle bu dava sonucu alınan beraat kararının tapu iptal ve tescil davasında herhangi bir şekilde bağlayıcı olmayacağı kanaatindeyim. Tapu iptal ve tescil davanızı hangi temele dayandırdığınız hususu da önemli tabi.
Old 01-03-2013, 15:36   #3
aysn

saygıdeğer meslektaşım sanıklar müvekkilime Kazanç elde etmek amacıyla fahiş faizle ödünç para veriyorlar ve müvekkilimi zor duruma düşürerek karşılığında müvekkilimin tapusunu devralıyorlar.Şimdi ceza davasında iki sanığın müvekkilime karşı tefecilik suçunu işlediği sabit zaten bizim hukuk davasındaki iddiamızda müvekkilime karsı tefecılık yoluyla müvekkilimin tapusunu devraldıkları. ;ancak tapuda devir alan olarak gözüken sanık beraat etti.Dolayısıyla tapunun iptali pek mümkün değil gibi biz de beraat eden hakkında hukuk davamız reddedilirse diğer iki davalı için davanın sebepsiz zenginleşme olarak devam etmesi yönünde ıslah dilekçesi verelim diyorum ama işin içinden de pek çıkamadım açıkçası
Old 01-03-2013, 15:40   #4
Av. Adem Yaprak

Alıntı:
Yazan aysn
saygıdeğer meslektaşım sanıklar müvekkilime Kazanç elde etmek amacıyla fahiş faizle ödünç para veriyorlar ve müvekkilimi zor duruma düşürerek karşılığında müvekkilimin tapusunu devralıyorlar.Şimdi ceza davasında iki sanığın müvekkilime karşı tefecilik suçunu işlediği sabit zaten bizim hukuk davasındaki iddiamızda müvekkilime karsı tefecılık yoluyla müvekkilimin tapusunu devraldıkları. ;ancak tapuda devir alan olarak gözüken sanık beraat etti.Dolayısıyla tapunun iptali pek mümkün değil gibi biz de beraat eden hakkında hukuk davamız reddedilirse diğer iki davalı için davanın sebepsiz zenginleşme olarak devam etmesi yönünde ıslah dilekçesi verelim diyorum ama işin içinden de pek çıkamadım açıkçası

Saygıdeğer meslektaşım ben tapu iptal ve tescil iddianızı tehdit ve ikrah a dayandırdığınızı düşünerek cevap vermiştim, şimdi iş değişiyor tabi
Davanıza sebepsiz zenginleşme olarak devam edebilmeniz pek mümkün değil gibi görünüyor ama araştırmaya devam edelim, sonucu ben de merak ediyorum.
Old 01-03-2013, 15:54   #5
aysn

umarım diğer meslektaşlardan da cevaplar gelir de çıkabilirim işin içinden ...bu arada hemşehriyiz galiba sayın meslektaşım! Eskişehir ?
Old 01-03-2013, 16:01   #6
Av.M.Duman

hukuk davası ile ceza davaları uyuşmazlığı incelerken farklı yöntemler kullanır. Bu yüzden ceza davasında verilen beraat kararının hukuk davasını etkilemeyeceğini düşünüyorum. Hukuk davasında verilen bazı kararların ceza davasında kesin hüküm oluşturması söz konusudur.Haksız fiile dayanan tazminat davası, sahtelik davası gibi.Fakat sizin olayınızda böyle bir durum söz konusu değildir.

ikinci sorunun cevabını diğer meslektaşlardan merakla bekliyorum
Old 01-03-2013, 16:17   #7
aysn

açıkçası benim aklımdaki çözüm şu ; davayı tamamamen ıslahla sebepsiz zenginleşmeye çevirip tefecilik sucunu işleyenlerin tapuyu c lehine düzenlemesi için tehdit ettiğini soyleyerek c nin de de suç dolayısıyla çıkar elde eden konumunda olduğunu iddia edip davayı sebepsiz zenginleşme olarak devam ettirmek ne kadar doğru olur bilemiyorum ama ceza mahkemesının kararını boyle kullanmak gelıo aklıma...Hukuki olarak tek çıkar yolum bu mudur sizce de sayın meslektaşlarım ?
Old 02-03-2013, 10:51   #8
Av. Adem Yaprak

Evet sayın meslektaşım aynı şehirde görev yapıyoruz. Ben Eskişehirli olmasam bile olsun yine de hemşehri sayılırız. Sorunuzun cevabına gelince tek çıkar yol bahsettiğiniz şekilde ıslah gibi görünüyor.
Old 04-03-2013, 14:45   #9
yılmazkan

Beraat eden alıcının, tefecilerle olan ilişkisini ve kötü niyetini ispat edebilirseniz satışın iptal edilme ihtimali vardır. Alıcının tefecilik suçundan beraat etmiş olması satışın tehditle yapıldığını bilmesi halinde iptale engel olmayacaktır. Eğer bu noktada ispat yönünden sıkıntı yaşıyorsanız davanızı sadece tefecilere tazminat davası olarak devam ettirmeniz yerinde olacaktır.
Old 04-03-2013, 17:04   #10
alpercelep

Ben sebepsiz zenginleşme nedeniyle bu davayı kazanabileceğiniz kanaatinde değilim ? Anladığım kadarıyla iradeyi sakatlayan etkenlerden ( tehdit ve hile ) dolayı bu davayı açtınız? Eğer davayı süresinde açtıysanız aynı doğrultu da ilerleyin.Islah etmeyin.Çünkü sebepsiz zenginleşme şartları oluşmaması muhtemel.Kaldı ki tefecilikten ceza almak sizi borçtan kurtarmıyor.
Old 29-09-2014, 15:36   #11
Eda SAMYürek

Sayın meslektaşım bende aynı davayı açmak için incelemeler yapıyorum. Tapu iptali ve tescili davasında elinizde ne gibi delilleriniz vardı? Daha doğru deliller sundunuzmu? Müvekkilimin herhangi bir sözleşmesi vs bulunmamaktadır. Sadece evLERİ DIŞINDA 40,000TL lik senet vermiş ekstra olarak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi