Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başkası adına konut kredisi çekilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2013, 11:46   #1
didem kunal

Varsayılan Başkası adına konut kredisi çekilmesi

Müvekkilimin amcası ev almak istiyor. Ancak bankaların kredi vermesi için mali durumu uygun değil. Bu sebeple müvekkilim konut kredisi çekerek amcasını ev sahibi yapıyor. Tabii ev de müvekkilin üzerine yapılıyor. Ancak tüm kredi taksitleri amca tarafından ödeniyor.
Şimdi, müvekkilin eşi boşanma davası açmış ve müvekkil adına kayıtlı olan bu taşınmaz üzerine de ihtiyati tedbir koydurmuş. Boşanma davası sonuçlanınca bu evde evlilik birliği içinde edinildiğinden amcanın elinden haksız yere ev çıkmış olacak.

Bu hususta amca bizden yardım istedi ancak kime karşı ne davası açacağıma karar veremiyorum. İhtiyati tedbire itiraz şeklinde mevcut dava üzerinden devam etsem bu defa mahkeme ispatlanması için ayrı dava açılmasını isteyecektir. İhtiyati tedbir için bu hususları detaylı araştırmayacaktır sanıyorum. Müvekkilin eşine karşı iyi niyetli sebepsiz zenginleşme davası açarak ihtiyati tedbiri kaldırsam henüz bir zenginleşme de yok.
Yardımcı olabilecek meslektaş varsa sevinirim.
Old 24-05-2013, 14:51   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan didem kunal
Müvekkilimin amcası ev almak istiyor. Ancak bankaların kredi vermesi için mali durumu uygun değil. Bu sebeple müvekkilim konut kredisi çekerek amcasını ev sahibi yapıyor. Tabii ev de müvekkilin üzerine yapılıyor. Ancak tüm kredi taksitleri amca tarafından ödeniyor.
Şimdi, müvekkilin eşi boşanma davası açmış ve müvekkil adına kayıtlı olan bu taşınmaz üzerine de ihtiyati tedbir koydurmuş. Boşanma davası sonuçlanınca bu evde evlilik birliği içinde edinildiğinden amcanın elinden haksız yere ev çıkmış olacak.

Bu hususta amca bizden yardım istedi ancak kime karşı ne davası açacağıma karar veremiyorum. İhtiyati tedbire itiraz şeklinde mevcut dava üzerinden devam etsem bu defa mahkeme ispatlanması için ayrı dava açılmasını isteyecektir. İhtiyati tedbir için bu hususları detaylı araştırmayacaktır sanıyorum. Müvekkilin eşine karşı iyi niyetli sebepsiz zenginleşme davası açarak ihtiyati tedbiri kaldırsam henüz bir zenginleşme de yok.
Yardımcı olabilecek meslektaş varsa sevinirim.

Bedeli ödeyen şahıs tarafından kayıt maliki müvekkiliniz aleyhine, eldeki dekontlarla ve anlattığınız gerekçelerle tapu iptal-tescil davası açılması ve davanın kabulü, çözüm olarak düşünülebilir.
Old 24-05-2013, 15:05   #3
didem kunal

Sevgili meslektaşım, kredi ödemesi hala devam etmekte. 2014 yılında kredi ödemesi bitecek. Ödeme dekontlarının bazıları malike aitken bazıları da amcaya ait. Yine de söylediğiniz davanın açılması mümkün olacak mıdır?

Yeni bir delilimiz daha var. taraflar arasında sözleşme var. o taşınmazın aslında amcaya ait olduğu vs ilişkin. Buna dayanılarak acaba ihtiyati tedbire itiraz edilebilecek mi?
Old 24-05-2013, 15:22   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan didem kunal
Sevgili meslektaşım, kredi ödemesi hala devam etmekte. 2014 yılında kredi ödemesi bitecek. Ödeme dekontlarının bazıları malike aitken bazıları da amcaya ait. Yine de söylediğiniz davanın açılması mümkün olacak mıdır?

Yeni bir delilimiz daha var. taraflar arasında sözleşme var. o taşınmazın aslında amcaya ait olduğu vs ilişkin. Buna dayanılarak acaba ihtiyati tedbire itiraz edilebilecek mi?

Kredi ödemelerinin devam ediyor olmasının davaya etkisinin olmayacağını, sözkonusu sözleşme ve dekontların çok önemli delil olduğunu, bu delilleri takiben kayıt malikinin davayı kabul beyanı ile neticeye ulaşılabileceğini düşünüyorum. Tedbire itiraz yolunu da denemekte yarar var tabi ki.
Old 25-05-2013, 12:05   #5
didem kunal

Sevgili meslektaşım, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Öncelikle ihtiyati tedbire itiraz ederek işe başlamak istiyorum. Sanıyorum ki bu itiraza karşı alacağım muhtemel olumsuz karar da tapu iptal ve tescil davamızda delil olacaktır. Yani, ihtiyati tedbire itiraz yolundan olumsuz cevap aldığımız içim işbu davayı açma gereği duyduk gibi
Ayrıca boşanma davası sonuçlanmadan en kısa yoldan bu davayı sonuçlandırmamız gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi