Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sigorta primi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2008, 15:22   #1
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan sigorta primi

Saygıdeğer meslektaşlarım; Benim avukat olarak ssk primi yatırmam gerekiyor. Bununla birlikte babam emekli sandığına bağlı idi. Ben de çalışmaz isem emekli sandığından zaten yararlanıyordum. Şimdi çalışıyorum diye ceza mı ödemek zorundayım. Babamın sağlık karnesinden de yararlanamıyorum. Bizim gibi bağımsız çalışanlar adına soruyorum.
Old 27-05-2008, 20:07   #2
Av.Kemal

Sn.meslektaşım,babanızın sigortasından yararlanabilmeniz için,evli olmamak ve gelir kazanmamış olmak gerekiyor.eğer evli olup da eşiniz emekli sandığına tabi çalışıyor olsa idi,bahsettiğiniz hususta, eşinize ait sağlık sigortasından,o da;ilgili kuruma dava açmak suretiyle,yararlanabilme ihtimaliniz mevcut olabilirdi.ayrıca davayı kaybetme ihtimaliniz dahi mevcut idi.(bu konuda iki ayrı kişi tarafından açılan davalardan biri kazanılmış,diğeri kaybedilmiştir.- bilginize)
baronuza müracaatla,hastalık sigortası primi ödemek istediğinizi bildirin,buna göre işlem yapılarak hastalık sigortasından yararlanma imkanınız vardır bildiğim kadarıyla.
sevgi ve saygılar
Old 27-05-2008, 21:51   #3
Ekin EKŞİ YILMAZER

Evli değilim ve avukatlık yapıyorum ama emekli sandığına gittiğimde ikamet ettiğim belediyeden çalışmadığıma dair yazı almam isteniyor, oysa çalışıyor gözüküyorum
Old 27-05-2008, 22:26   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
.... avukatlık yapıyorum ........, oysa çalışıyor gözüküyorum

????
Old 28-05-2008, 16:41   #5
Av.EErdem

Sayın Av. Kemal;
SSK primlerimi sağlık sigortası hariç olarak ödüyorum ve eşim Emekli Sandığı'na tabi. Ben eşimin sağlık sigortasından yararlanabilmek için dava açmak gerektiğini, sağlık sigortasına bugüne değin kullanmam gerekmediğinden sayenizde öğrenmiş oldum. Ancak; serbest avukat olarak çalışan ve eşlerinin emekli sandığına bağlı sağlık hizmetlerinden yararlanan tanıdıklarım var ve bu konuda dava açmadıklarını biliyorum. Bu konuda bilgilerinizi daha ayrıntılı olarak paylaşırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla.
Old 28-05-2008, 19:17   #6
Ekin EKŞİ YILMAZER

SSk'lı olup eşinden yararlanan çok avukat var.biri ödüyor diğeri ödemiyor. Ancak Emekli sandığı işi daha sıkı tutuyor(haklı olarak). Benim durumum aslında bilgisayar başında dilekçe yazarken parmağımın şişip tümör olduğunun anlaşılması ile ortaya çıktı bütün paralarımı hastanelere verdim bi de sağlık karnem karşılamıyormuş. bu yetmezmiş gibi bağ-kurlu olmadığım için ödediğim paraları geri alma şansım da yok. SSK'ya para ödenmeyince sağlık hizmetinden de yararlanamıyorsunuz. iki arada bir derede bir durum. SSK'nın bizim için tek avantajı erken yıpranma payı nedeniyle erken emeklilik hakkı tanıması idi. yeni yasa ile bu hak da ortadan kalktı. ben de ne yapayım işten ayrılayım da emekli sandığından yararlanayım bari)
Old 28-05-2008, 20:01   #7
Av. Reşit Altunışık

Sayın EErdem,bu konu eşi emekli sandığına tabi meslektaşlarımız arasında sıkça konuşulan ve sıkıntılara sebep olan bir konu.Benim eşim emekli sandığına tabi (öğretmen)ben topluluk sigortası primlerimi ödüyorum. Eşimin sağlık güvencesinden yararlanmak için bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğüne başvurduk,başlangıçta olmaz böyle bir şey,faal çalışan avukat nasıl olur da eşinin sağlık güvencesinden yararlanır dediler ancak sonunda bunda kanuna aykırı bir durum olmadığına ikna oldular ve eşimin üzerinden kendi adıma emekli sandığı sağlık karnesi çıkardım.
Uygulamadaki sorun emekli sandığına tabi olarak çalışılan kurum sayısısnın çok fazla olması mesela sağlık sektöründe ve adalet bakanlığına bağlı olarak çalışan eşler dolayısıyla sağlık yardımından yararlanma talepleri olumsuz sonuçlanıyor.Ancak ben bu durumla alakalı bir yargıtay kararı okumuştum.Özetle avukatların sağlık prim ödemesi zorunlu olmadığı için sağlık güvenceleri yok sayılıyor ve emekli sandığına tabi eşleri dolayısıyla sağlık güvencesinden yararlanabilirler diyordu.Aksi durumda dava açmakta fayda var derim.
Old 28-05-2008, 20:06   #8
Av.Kemal

değerli meslektaşım EErdem, tam cevap yazacaktım ki Sn.Altunışık'ın cevabını gördüm,tamamiyle katılıyorum.önce eşinizin kurumuna dilekçe ile müracaat edin,sağlık karnesi talep edin,mümkün olmazsa dava açın.
başarılar
Old 28-05-2008, 20:12   #9
Av.Kemal

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
....benim durumum ......... parmağımın şişip tümör olduğunun anlaşılması ile ortaya çıktı.............
Sn.Ekşi, acil olarak bağlı olduğunuz Baro'ya müracaat edin,hastalık sigortası primi ödemek istediğinizi belirtin,Baro ve SGK arasında gerekli bildirimler yapılmak suretiyle sağlık güvencesine kavuşacağınızı ifade etmek isterim.
sağlık ve başarılar dilerim..
Old 28-05-2008, 21:22   #10
Ekin EKŞİ YILMAZER

çoook teşekkür ederim. Ama aciliyeti olduğu zaman bir yıl önceydi. İyi bir beslenme rejimi ile(yağsız,tuzsuz)bayağ düzelme var. şimdi pek önemsiz bir şey benim için. Baroya müracaat ettiğimde bana vizite almam bile söylendi, oysa ki avukatların bir üstü olmadığı için vizite alamıyorlar ve kaldı ki merkeze 2,5 saat uzaklıkta bir kıyı taşrasındayım, bulunduğumuz yerdeki temsilcinin ise yetkisi ve bilgisi yok idi. anlıcağınız avukatların sağlık güvencesi yok
Old 28-05-2008, 22:47   #11
Av.Kemal

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
........ Baroya müracaat ettiğimde bana vizite almam bile söylendi,..... kaldı ki merkeze 2,5 saat uzaklıkta bir kıyı taşrasındayım...
Sn Ekin Ekşi, şu anda Barolar ve SSK (SGK) arasında yapılan anlaşma ile Avukatların talep etmeleri halinde hastalık sigortası primi ödemek suretiyle sağlık hizmetinden yararlanma imkanları olduğunu biliyorum.Aydın barosu ile irtibata geçmeniz sonuç almanıza imkan verecektir kanaatindeyim.
sevgi ve saygılar..
Old 02-09-2009, 02:39   #12
caner87

sağlık primini bir defa ödeyen avukat devlet hastanesinden istifade edebiliyor mu yoksa en fazla 60 gün prim borcu olmaması şartı mı aranıyor? prim borcu oln avukat hastaneye gidemiyor mu , yakın zamanda devlet hastanesine giden meslektaşım var mı, bize yaşadıklarını anlatabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi