Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşlemden Kaldırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2009, 14:35   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan İşlemden Kaldırma

Merhaba

Çekişmeli boşanma davası açmıştım.Tensiple birlikte tedbir nafakası da istemiştim.Daha sonra taraflar barıştığı ve dava şehir dışında olduğu için davadan vazgeçtiğimizi içeren dilekçemi Mahkemeye gönderdim fakat internetten kontrol ettiğimde duruşmanın ertelendiğini gördüm?

Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız,sevinirim...Saygılarımla
Old 20-02-2009, 14:40   #2
av.nuşin

Sayın meslektaşım,
vazgeçmeyi dilekçenizde hangi anlamda kullandığınız bu noktada önem taşıyor.
Eğer,beyanınız mahkeme tarafından H.U.M.K. m.185 gibi algılandıysa yani geri aldığınıza dair bir anlam yüklendiyse dilekçedeki ifadenize,karşı tarafın açık onayı gerekir.
Bu onay olmadığı için Mahkeme tarafından dava ertelenmiş olabilir.
H.U.M.K.m.409 uygulamasını sağlamak için yazılı beyanda da bulunmadan sadece duruşmaya girmemeniz yeterli olurdu,böylece dosya müracaata kalırdı.
Old 20-02-2009, 15:16   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Haklısınız, Hakimin de bilgisi olsun diye dilekçe yazdım.Aslında davanın takibinden vazgeçtiğimi bildirdim sadece.Bu durumda ne yapabilirim?
Old 20-02-2009, 15:28   #4
alphukuk

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Haklısınız, Hakimin de bilgisi olsun diye dilekçe yazdım.Aslında davanın takibinden vazgeçtiğimi bildirdim sadece.Bu durumda ne yapabilirim?

Bir dahaki celseye girmezsiniz humk 409 gereği müracaata kalır.kolay gelsin
Old 20-02-2009, 16:08   #5
av.nuşin

Her ne kadar duruşma ertelense de ,ilk dilekçenizdeki beyanın bir geri alma olmadığını,davayı müracaata bıraktığınızı ve takip etmeyeceğinizi ifade eden bir dilekçe yazın ve hatta H.U.M.K.m.409 uygulaması sonucu doğuracak bir beyanda bulunduğunuzu belirtin.Ya da öbür celseye gitmeyin ve mazeret göndermeyin zaten o zaman müracaata kalır.
Old 20-02-2009, 17:02   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Davanın takibinden vazgeçiyorum demiştim.Bunun geri alma olarak değerlendirilmesi beni şasırttı.Duruşma da 5. aya bırakılmış gitmem artık.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi