Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Siteye Yöneticiden Başkası Müdür Olarak Atanabilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2007, 12:09   #1
hırs

Varsayılan Siteye Yöneticiden Başkası Müdür Olarak Atanabilir Mi?

Herkese kolay gelsin.Bir site işletme projesi ile siteye müdür atamış ve aylık 700 YTL.maaş belirlemiştir.İşletme projesinin altına da işletme projesinin tebliğinden itibaren yedi günlük itiraz süresi olduğu ,itiraz olmazsa kat malikleri kurulunun karar tarihinden itibaren kesinlemiş olacağı not düşülmüştür.Bu durum yasal mıdır?Yönetimden başka
işletme projesi ile müdür atanabilir mi kanunda bu konuda bir husus bulamadım teşekürler
Old 18-06-2007, 12:22   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
KMK. Madde 34 - Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.

Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.

Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart olmasa bile, haklı bir sebebin çıkması halinde kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini istiyebilir.

Yöneticinin öz ve soyadı ile iş ve ev adresinin anagayrimenkulün giriş kapısı yanına veya antrede görülecek bir yere çevre içinde asılması mecburidir. Bu yapılmazsa, yöneticiden veya yönetim kurulu üyelerinin her birinden, ilgilinin başvurması üzerine aynı mahkemece 50 liradan 250 liraya kadar para cezası alınmasına kesin olarak hükmolunur.

Sayın meslektaşım,

İlgili maddeyi alıntıladım. İşletme projesiyle müdür atanamaz, atansa da geçerliliği olmaz kanısındayım.

Dışarıdan birinin yönetici atanmasına bir engel yok ise de, altını koyulaştırdığım kısımlardan anlaşılacağı üzere yönetici , toplantıda ve maddede belirtilen usuller dairesinde atanır. Seçimde bir isim üzerinde anlaşılamazsa, bu durumda yöneticiyi atayacak olan yegane makam SULH Hukuk Mahkemesidir.İşletme projesini düzenleyenlerin (Yönetici-Yönetim Kurulu) kendilerini Mahkeme yerine koyması mümkün değil. (Hele 700 YTl.lik aylık maaş, akla suistimali de getirmiyor değil.) Şikayet halinde yönetimi temsil edenlerin yargılanabileceği inancındayım.

Tabi benim açıklamalarım yöneticilik kurumu için. Siz müdür demişsiniz ama, yönetici veya yönetim kurulu dışında "müdürlük" müessesi olduğunu sanmıyorum, neticede burası bir A.Ş. değil ve tabi olduğu yasa da (KMK) belli.

Saygılarımla...
Old 18-06-2007, 16:03   #3
hırs

evet sayın meslektaşım benim takıldığım nokta da bu..zaten var olan bir yönetici ve yönetim kurulu var ama müdür sıfatı atında sitenin işlerini yapması için işletme projesi ile birini işe alıyorlar.bunu yapabilirler mi ?anlamadığım nokta bu...
teşekkürler.
Old 18-06-2007, 16:15   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avbetül
Herkese kolay gelsin.Bir site işletme projesi ile siteye müdür atamış ve aylık 700 YTL.maaş belirlemiştir.İşletme projesinin altına da işletme projesinin tebliğinden itibaren yedi günlük itiraz süresi olduğu ,itiraz olmazsa kat malikleri kurulunun karar tarihinden itibaren kesinlemiş olacağı not düşülmüştür.Bu durum yasal mıdır?Yönetimden başka
işletme projesi ile müdür atanabilir mi kanunda bu konuda bir husus bulamadım teşekürler

Site tek parsel üzerine mi kuruludur? Cevap hayırsa, bahsedilen kat malikleri kurul kararını gördünüz mü?

Saygılarımla
Old 18-06-2007, 16:22   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan avbetül
evet sayın meslektaşım benim takıldığım nokta da bu..zaten var olan bir yönetici ve yönetim kurulu var ama müdür sıfatı atında sitenin işlerini yapması için işletme projesi ile birini işe alıyorlar.bunu yapabilirler mi ?anlamadığım nokta bu...
teşekkürler.

SSK ilişiği başlatılarak site bekçisi, bahçıvan gibi bir kişi çalıştırılmasını anlarım ama yönetim kurulu varken ve görevleri yasayla belirtilmişken müdür ne iş yapacak onu anlayamadım, bahsi geçen projede müdürün alım sebebi ve tevdi edilecek görevler kapsamında ne gibi açıklamalar yapılmış?

Siz tedbiren projeye itiraz edip şeklen kesinleşmesini önleyin öncelikle.

Saygılarımla...
Old 18-06-2007, 16:24   #6
hırs

kat malikleri kararı yok sadece işletme projesine dayanmışlar kararı alırken büyük bir site
Old 18-06-2007, 16:28   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avbetül
kat malikleri kararı yok sadece işletme projesine dayanmışlar kararı alırken büyük bir site

Sayın avbetül,

Sitenin büyüklüğünü sormadım size. Tek parsel üzerine mi inşa edilmiştir? Cevap ona göre değişecektir çünkü...
Old 18-06-2007, 16:43   #8
hırs

evet tek parsel üzerine kurulu bir site sayın meslaktaşım.teşekkürederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi