Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vize verilmeme kararına itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2010, 15:16   #1
SOFTWARE

Varsayılan vize verilmeme kararına itiraz

Merhabalar,
Müvekkilim Almanyadaki yeğeninin düğününe gitmek için vize başvurusunda bulunmuştur.Gitme nedeni olarak düğünü göstermiş,davetiye ve uçak biletlerini eklemiştir. Banka mevduatlarının ,taşınmaz ve aracının fotokopilerini de eklemiştir. Müvekkilim kendisi eşi, kayınvalidesi ve 2 yaşındaki çocuğu için vize istemiştir. İlköğretimde okuyan iki çocuğu düğüne gitmiyor .Onlara ilişkin okul kayıt belgelerini de eklemiştir. Vize talebi reddedilmiş ve ret gerekçesinde gidiş nedeni belirtilmemeiştir şeklinde bir açıklama yapılmıştır. OYsa müvekkil düğün için gittiğini açıkça belirtmiş ve buna dair belgeleri de eklemiştir.Vize reddine dair cevapta itiraz etme hakları olduğu belirtilmiştir. Müvekkil Ordu'da yaşamaktadır.
Bu karar itiraz edilebilir mi? İtiraz mercii neresi olacaktır? Açılacak davanın türü ve nerede görüleceğine dir bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ediyorum.
Old 28-04-2010, 19:09   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan SOFTWARE
Vize talebi reddedilmiş ve ret gerekçesinde gidiş nedeni belirtilmemeiştir şeklinde bir açıklama yapılmıştır.

Sayın SOFTWARE,

alıntıladığım ifdadenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bir tercüme hatası var.
Alman temsilcilikleri vize dilekçesini red ederken şu ifadeyi kullanıyor: 'Alman hukuk kurallarına ve milletlerarası uygulamaya bağlı olarak, red gerekçesi bildirmek zorunda olmadığımızı anlayışla karşılamanızı rica ederim'. Bunun anlamı temsilciliğin vize istemini hiçbir gerekçe göstermeden red etmesidir. Red kararının arkasında genel olarak vize isteyen kişinin Almanya'ya gelip orada kalacağı ve ülkesine geri dönmweyeceği veya dönmek istemeyeceği ve Almanya'ya yük olacağı klaygısı yatar.
Bu red cevabına karşı 'Remonstration' yolu var. Remostration yolu ile vize isteminin red edilmesinin neden yanlış olduğunu belirtmek ve amacın Almanya'da kalmak olmadığının belirtilmesi, ayrıca Türkiye'ye geri dönüşün neden kaçınılmaz olduğunun belirtilmesi gerekir. Temsilcilikten vize istemini red etmesinin gerekçesini bildirmesi istenilir.
Remonstration'un yapılacağı yer vize isteğini red eden temsilciliktir.
Remonstratıon'a menfi bir cevap gelirse dava açılacak mahkeme Berlindeki idare mahkemesidir. Temsilcilik remonstreation a verdiği cevapta bu mahkemenin adresini bildirir.

Saygılarımla

Ich bitte Sie um Verständnis dafür dass aufgrund der geltenden Rechtslage in der BRD und den internationalen Gepflogenheiten entsprechend diese Ablehnung nicht mit einer Begründung versehen wird.
§66 Absatz 2 des deutschen Ausländergesetzes lautet:
Old 29-04-2010, 10:52   #3
SOFTWARE

Sn. Gemici,
Öncelikle teşekkür ediyorum. Remonstration'a temsilciliğin cevap verme süresi hakkında bir fikriniz var mıdır. Müvekkilim Mayısın 23 'ü için vize istemiş. Cevabın olumlu gelme ve vize verilme ihtimali düşünülebilir mi ?
Old 29-04-2010, 11:07   #4
Admin

Sorunuzun yanıtı değil, hukuki bir çözüm de değil ancak müvekkilinizin bilgisi dahilinde olmadığını varsayarak belirtmek istedim: Almanya'ya Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir ve Schengen Vizesi almak için de Alman Konsolosluğuna başvurmak zorunlu olmayıp, bu anlaşmaya taraf olan (ki bunların arasında pekçok Avrupa ülkesi var) HERHANGİ bir konsolosluktan Schengen vizesi alınabilir. Alınacak bu vize tüm Schengen ülkeleri ile birlikte Almanya'ya da girmenizi sağlar. Ancak önceki reddedilmiş başvurunuz bundan sonraki yeni başvurunuzu da zorlaştırır mı onu bilemiyorum.
Old 29-04-2010, 12:21   #5
Gemici

Merhaba,

Sayın Admin'in belirttiği 'ilk red cevabı ikinci bir vize başvurusuna engel olur mu' konusunda kesin bir bilgim yok. İkinci bir başvuruda birinci başvuru ortaya çıkar mı, onuda bilemiyeceğim. Buna rağmen üye devletlerin bu konuda bir önlem almış olabileceklerini düşünüyorum.

Sorunuza gelince Sayın SOFTWARE,
Almanya'nın Almanya dışındaki temsilcilikleri Alman idare hukukuna uymak zorunda. İdare hukukunda kendisine bir itiraz yöneltilen kurumun itirazı üç ay içinde cevaplandırması gerekir. İş yoğunluğundan dolayı işi halledemiyecekse yine bu süre içinde itiraz sahibine bildirmesi gerekir. Üç ay içinde bir karar verilmese mahkemeye dava açma hakkı doğar. bildiğim kadarı ile remonstration yoluna baş vurmadan direk olarak mahkemeye baş vurma hakkı da var.
Burada göz önünde bulundurulması gereken nokta, kendisine direk olarak başvurulan mahkemenin Türkiye'deki temsilcilikten durumu öğrenmek için bilgi isteyeceği. Mahkemeye başvuru, mahkemenin temsilcilikten bilgi istemesi, temsilciliğin cevap vermesi türünden işlemler sonuca varmayı en azından beş altı ay uzatır, ve bu süre içinde düğün olmuş bitmiş olur.

Remonstration yoluna baş vurup durumu ve aciliyeti bildirirseniz zamanında bir sonuca varma olanağı var bence.

Saygılarımla

Not: Dün akşam 5-6 saat boyunca THS ile internet bağlantısında akasaklıklar oldu. Bu sebepten düzeltmek istediğim ilk mesajımı düzeltemedim. Birtakım eksikliklere rağmen olduğu gibi bırakmayı yeğliyorum şimdi.
Old 29-04-2010, 13:29   #6
SOFTWARE

Sn. Admin, Sn. Gemici,
Çok teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.
Old 30-04-2010, 00:07   #7
umutlaw

5 nisandan itibaren tum Ab uyesi elcilikler aldiklari vize basvurularini 15 gun icerisinde degerlendirip gerekceli olarak cevap vermeleri gerektigi ve yine red cevabindan sonra 15 gun icerisinde ilgili vize veren makama yazili olarak itiraz hakkiniz bulunmaktadir. Red cevabi yenilenirse o zaman Berlin idare mahkemesine basvuruda bulunmalisiniz. Ote yandan 5 Nisan tarihinden itibaren artik hangi schengen ulkesinden vize alirsaniz alin diger schengen ulkelerine giris yapabilirsiniz, ancak red cevaplari genellikle sistemde kayitli oldugu icin diger tum uyeler bunlari gorur ve sorgular en basit olarak ispanya ve italya turistik vize vermektedirler. Olayiniza donersek sahte dugun davetiyeleri piyasada coktur suphelenmemek elde degildir davetiye gonderenin davetiyesinde arka sayfasindaki gelir durumu ile ilgili bolume bakin alman vatandasti mi yoksa baska bir vatandasligi mi var bu da etkilidir ve en sonda sunu eklemem gerekir basvuru yapandan alinan belgeler sadece Turkiye geri donmesi icin bir guvencedir yasal olarak davet edenin geliri, evi ve davet ettigi kisileri gecirecekleri sure boyunca barindirma gucu uzerinden degerlendirilir tum davetiye ile islem yapan ulkeler icin unutulmamasi ve kacinilmamasi bir esas sudur sizden alinan belgeler bir guvencedir ulkenize geri donmek icin esas vizeyi vermek icin gerekce teskil eden o kisi veya kisileri davet eden sahsin davet edilen ulkedeki maddi, oturum, milliyet ve ev buyuklugu durumudur.
Saygilarimla
Old 04-11-2010, 15:35   #8
srr drn

Alıntı:
Yazan umutlaw
5 nisandan itibaren tum Ab uyesi elcilikler aldiklari vize basvurularini 15 gun icerisinde degerlendirip gerekceli olarak cevap vermeleri gerektigi ve yine red cevabindan sonra 15 gun icerisinde ilgili vize veren makama yazili olarak itiraz hakkiniz bulunmaktadir. Red cevabi yenilenirse o zaman Berlin idare mahkemesine basvuruda bulunmalisiniz.

Sayın umutlaw,
İtiraz hakkının yasal dayanağı nedir?
Old 04-11-2010, 15:59   #9
srr drn

Kendi sorumu kendim cevaplıyorum, aramaya da inanıyorum
AB ;Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından 2009'da kabul edilen 5 Nisan 2010'da yürürlüğe giren AB Vize Kodu(EU Visa Code)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi