Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

menfi-müsbet zarar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2008, 13:14   #1
avkt

Varsayılan menfi-müsbet zarar

Müvekkil taraf A.;x firmasına ait aracını satmak B ile 35.000 YTL karşılığında anlaşır .aracın herhangi bir arızası olmadığı gibi daha öncede kaza da yapmamıştır.ancak X fimasına aiti yetklii servis C, aracın boyalı oluğunu yönünde rapor düzenler.Bunun üzerine alıcı taraf B, müvekkilmle olan anlaşmasından vazgeçer ve müvekkilime ağır hakaretlerde bulunur iş karakolluk boyutuna kadar gider müvekkil taraf bu yüzden 2 günlük rapor bile almıştır, rapor 11.09.2008 tarihinde düzenlenmiştir ve servisin raporu tüm bilgisayar kayıtlarında gözükmektedir.Müvekkil taraf tüm çabasına rağmen firmaya aracın boyalı olamayacağını anlatmaya çalışsa da firma rapor konusunda geri adım atmaz ve o dönem tüm alıcılar bu rapor yüzünden aracı almaktan vazgeçerler/veya vazgeçmişlerdir.Daha sonra aracın firması müvekkil tarafın itirazı üzerine tekrar rapor düzenletir ve aracın gerçektende hasarsız olduğu yönünde 24.09.2008 tarihinde rapor verir.Tabiki o dönem zarfında araca herhangi, bir alıcı çıkmadığı gibi daha önceki alıcı B de aracı almaktan vazgeçer.

1-)Müvekkilin aracına ait raporun yanlış tutulmasından dolayı aracını satamamasından veya daha düşük satmasından(hala satamadı) dolayı araca ait firmaya dava açmayı düşünüyorum bu söylemde aracın hala satılmamsından dolayı menfi veya müspet zararlardan hangisini talep edebilirim konusunda kararsız kaldım?

Davayı araca ait firmanın genel merkezine karşı açacağımı düşünüyorum?

2-)Müvekkil tarafın bu sorunlardan dolayı aldığı 2 günlük raporu manevi tazminat davası açmak için yeterli bir delil olur mu?Açmaya değer mi ? </I>
Old 04-10-2008, 23:01   #2
m_argun

Öncelikle X şirketine karşı açacağınız dava menfi/müsbet zararın tazmini davası olamaz. Zira bu iki dava sadece sözleşmenin tarafı olan kişiye belirli bazı sebeplerle açılabilir.

Burada değerlendirilmesi gereken X şirketine karşı açılmasması muhtemel maddi/manevi tazminat davalarının nasıl sonuçlanacağı... Öncelikle şu an itibariyle (henüz aracı daha düşük bir bedelle satıp zararınızın oluşması durumu oluşmadığı için) herhangi bir maddi zararınızın oluşmadığı için maddi tazminat davası açamazsınız. Söz gelimi müvekkiliniz galericilik yapan biri olsaydı belki bir ihtimal "Ben arabayı satıp parayı çevirecek yeni arabalar alacaktım, onları satıp paramı katlayacaktım, ancak aracı hala satamadım, maddi zararım doğdu" gerekçesiyle maddi tazminat davası açabilirdiniz. Ancak şu anda bunu açamazsınız. Ama eğer müvekkiliniz aracı ilk sözleşmedekinden daha düşük bir bedelle satmak zorunda kalırsa (yargıtay yüksek bir bedelle satma imkanının olup olmadığı araştırılması gerektiğini söylüyor.) aradaki fark için maddi tazminat davası açabilirsiniz.
Ancak X şirketine manvi tazminat davası açabilirsiniz. "müvekkilin sağlam olan aracına kazalı denmiş, müvekkil alıcının ve toplumun önünce, hileli satışlar yapan yalancı bir satıcıymış durumuna düşüldüğü için, onuru kırılmış, manevi çöküntüye uğramıştır... vs." gerekçesiyle manevi tazminat davası açabilirsiniz.

2. sorunuza gelince sanırım burada B kişisine karşı açılacak bir davayı kastediyorsunuz. Haksız fiil yapan B'ye karşı açacağınız manevi tazminat davasında bu raporu kullanabilirsiniz. Hatta bu rapor yeterli olacaktır.

Özetle X'karşı menfi/müsbet zararın tazmini davası açılamaz. Şu an için maddi tazminat davası açılamaz. Manevi tazminat davası açılabilir. B'ye karşı manevi tazminat davası açılabilir. Ayrıca hastane masrafları vs olmuşsa ve elinizde belgeleriniz varsa bunların tazmini için maddi tazminat davası da açabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Old 27-12-2008, 11:10   #3
avkt

Asliye hukuk mahkemesinde açtığım davada mahkeme görevsizlik kararı verdi ..tüketici mahkemesi görevliymiş ?konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi