Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş verenin kazaları önlemek için yetkin uzman çalıştıma zorunluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2010, 16:46   #1
enginer

Varsayılan İş verenin kazaları önlemek için yetkin uzman çalıştıma zorunluğu

Bir senaryo yazalım;

Ölümlü bir iş kazası.

İş veren hakim karşısında ;
"Hakim bey ben iş adamıyım teknik ve hukuki fazla bilgim yoktur.Bu konuda yetkili sorumlu Müdürlerim ,mühendislerim vardır." Dedi.
Hakim bey de : "Sen bekle ,gel bakalım Sn. işveren...Sn. Sorumlu müdür,sen,anlat! "Dedi.

Müdür; "Efendim ,şu andaki mevzuatın karmaşıklığı nedeni ile bir iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya gerek görmedik,zaten kimse de eğitim v.b. iş güvenliği sorumluğumuzu hatırlatmadı...
Hatta Bakanlığı telefonla aradığımızda ; onlar da ortam karışık BEKLEYİN! dediler".

Bunun üzerine;
Hakim bey şöyle dedi;
"Siz sanayi ve ticari olarak gelişmeleri takip edip iş yerinize uygulamaya çalışırsınız!"
"Ama basiretli bir tüccar olarak çalışanlara kaza yapmayacak güvenli davranışlar kazandırmak zorundasınız;
Çalışan, dikkatsiz bilinçsiz davranmış! diyemezsiniz.Calışanlara güvenli davranışlar kazandırıncaya kadar;denetim ve eğitime devam edeceksiniz!
Çalışan ,denetimler sonucu iş güvenli bilinci ile davranmıyorsa,eğitimlere devam edip güvenli davranışlar kazandıracaksınız!
İş güvenliğine uygun davranmayanları 4857 sayılı kanuna göre cezalandırabilirsiniz.
Eğer iş yerinde tehlike sınıfına uygun bir uzman çalıştırmanız iş güvenliğini artıracaksa,kazaları ,meslek hastalıkları azaltacaksa ; ÖZENLİ BİR İŞVEREN olarak bunları sağlayacaksınız.
Eğitim almış yetkinlik kazanmış uzmanların belgelerindeki geçici belirsizlikten yararlanmanız ve yok saymanız, İYİ NİYET kuralları ile bağdaşmaz.
İş sağlığı ve Güvenliği konusundaki eğitimleri ,risk değerlendirmesini,denetimleri yapmak,bilimin ve tekniğin gerektirdiği işlemleri uygulamak görevinizdir.
Var olan tehlike sınıfına uygun bir uzman ile çalışmak,mutlaka kazaları azaltacaktır.
İş verenin gereken her türlü önlemi alarak iş kazaları ve meslek hastalıklarını engellemesi görevi vardır.Bu görevi uygulamak için var olan Belgeli uzmanlardan yararlanması mutlaka gereklidir.é

"Eğer sözü edildiği gibi Bakanlık çalışanlarının, "önlem almaya,uzman çalıştırmaya,eğitim yapmaya gererek yok" dediğinde ısrar ediyorsanız ; bu telefon kayıtlarını da mahkeme kanalı ile isteyelim .
Böyle bile olsa bu sizin sorumluluğunuzu sıfırlamaz.
Özenli (BASİRETLİ) bir tüccar olarak sizin var olan İşinizin tehlikelerine uygun bir uzman ile çalışmanız,denetim eğitim,ve risk değerlendirmesini yapmanız, çağdaş bilimsel yöntemleri uygulamanız gerekirdi."Diyecektir.
Yargıtay karaları ; "eğitim verilmemesi iş verenin kusur oranını artırır." diyor.

Sonuçta bu bir senaryo ama yaşadığım iş kazası bilirkişilikleri ve mahkemelerden edindiğim izlenimlere ters değidir.

Hukuki eksikleri konusunda eleştiri ve görüşlerinize sunarım.

Çalışma bakanlığının son yayınladığı "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ" ile ortaya çıkan sorunlar nedeni ile yazdım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi