Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Dostluğa bakış açınız nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2007, 16:01   #1
üye18721

Varsayılan "Dostluk " kavramı size neyi ifade ediyor?

"Biraz önce THS'nin forum alanlarında gezinirken cep tel.imin mesaj iletisiyle irkildim.Zira bu bayramda dostlarımla ya bayramdan önce bayramlaşmıştık, ya da bugün öğle üzeri birbirimize telefon etmek suretiyle... Gelen her msj ileti sesinde "acaba bir arkadaştan mı msj geldi" heyecanıyla msjları okuduğumda; "bankalardan,kamu,kurum ve kuruluşlarından,v.s gelen otomatik msjlar olduğunu görünce, doğrusu kendimi pek yalnız hissetmiştim.Ve aynı zamanda kendimi de suçlamıştım; dostlarımı ihmal ettiğim için, artık onlar da beni ihmal ediyor diye düşünüyordum ki; bu sefer gelen msj tam 27 senedir -arada sırada ilişkimiz kopsa bile- görüştüğüm bir "dostumdan" gelen mesajdı.Mesajında şöyle yazıyordu; "Türkü tadında bayramlara....." Evet o benim canım arkadaşım; gerçek dostum; Bazılarımızın anne-babaları ;akrabalarının çoğunluğu ölmüştür birbirlerinin peşi sıra., tıpki benimki gibi.. Bayramda gidecek ne anne-babamız ne de akrabamız kalmıştır, olanlar da çok çok uzakta yaşamaktadırlar; Ama dostlarımız hep yanıbaşımızdadır.Belki bir tel.mesafesinde belki de daha yakın .Onlar iyi ki varlar!...
Old 13-10-2007, 00:00   #2
imge_nil

Aradan yıllar geçse bile; bir gün , bir yerde yollarımız kesiştiğinde; EEE NEREDE KALMIŞTIK ? diye söze başlayabildiğimiz kişidir dost bence.
Siz, gelen mesajla dostluğunuza yepyeni bir adımı çoktan atmışsınız bile, mesajın yüzünüzde bıraktığı gülümseme yeter. Sevgiyle kalın.. Hayırlı Bayramlar
Old 15-10-2007, 17:27   #3
Veysel

"Dost" sözcüğü "Tost" sözcüğünden türemiştir. Yani karın doyuran... Tabi bu işin şakası.

"Dost" ; sevinçte, tasada , kederde ve günün her saatinde çekinmeden arayabildiğin, gerektiğinde sığınabildiğin , onun da sana aynı duygularla gönül kapılarını açtığı kişidir.
Günümüzde pek kalmadı ama , kalanlara dört elimizle, hatta ayaklarımızla da sarılmak dileği ile...

Saygılarımla.
Old 15-10-2007, 20:43   #4
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Veysel abi,
Komikliğin üzerinde ama güzel ve doğru şeyler yazmışsın..Dost bulmak zor evet ama dostu bulunca da kıymeti bilinmiyor genellikle Sonra dost gidince ayaklarına mı kapanır yoksa ellerini mi öper bilemem ama gidince de dost geri gelir mi bilmem?
Old 15-10-2007, 21:51   #5
üye18721

Sevgili yağmur damlası;'gidince de dost geri gelir mi bilmem?' diyorsunuz; dost eğer gerçek dost sa!;- çeşitli nedenlerle uzaklaşabilir: araya uzunca süreler girebilir: bazen 20- 30 sene bile görüşemiyebilirsiniz- ama uzun zaman geçmesine rağmen bir gün belki de tesadüfen bir yerde karşılaştığınızda size hâla olanca içtenliğinle sarılıyor ve sanki en son dün görüşmüşsünüz gibi içinizde: çoşku,sevinç ve huzur hissedebiliyorsanız; o kişi sizin gerçek dostunuzdur. Ne mutlu ki ; ona ve size... günümüzde ender rastlanan çıkarsız ve içten dostluğun temellerini çokan atmışsınız; darısı tüm insanoğlunun başına...
Old 16-10-2007, 20:57   #6
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Evet ferda hanım bazen öyle dostlarımızın varlığına inanıyorum ve olacağını da hissediyorum...Bunlar emeklerimizin karşılığı olacak bizlere....
Old 17-10-2007, 18:21   #7
üye18721

Her dost gibi görünen gerçek dost olmayabiliyor; siz onu gerçekten karşılıksız ve içtenlikle sevseniz de; o da sizi çok sevdiğini her fırsatta dile getirse bile kimi dostunuz! bir de bakıyorsunuz ya da duyuyor, öğreniyorsunuz ki; dedikodunuzu yapmış, sizin ağzınızdan çıkmayan sözleri söylemiş; kendisini aklamak uğruna sizi anında harcamaktan çekinmemiş. O yüzden dost seçiminde çok dikkatli olunması gerekiyor diye düşünüyorum.
Old 17-10-2007, 19:52   #8
suskun_juliette

Dost denince sadece bir tane dostum vardır.O da 13 yıldır beraber hayatı paylaştığımız arkadaşım.O olmasa iyiden iyiye soğuyacaktım insanlardan..İlkokuldan beri birlikteyiz.Hayat ayrı şehirlere bizi sürse de bayramlarda seyranlarda bir araya gelir salıncaklarda sallanırız.Dostla yaşanan her şey öylesine masum ki,öylesine yalansız ki..Daim olsun dilerim.Ondan gayrı hiçbir insana güvenemiyorum,lisedeki dostluklar geldi geçti,üniversitedekiler genellikle menfaate dayalıydı.Ben yine çocukluğumun en güzel anısı en saf ve temiz dostluğunu baki kıldım..Dostluğa bakış açım,salt kendini bana adamasın,başka arkadaşlıklarımız elbette olsun ama benim yerimi unutmasın,yılların hatrı sayılır bir şerefi var aramızda bunu boşlamasın,beni bu kadar tanıyan bir insanın olması ne kadar güzel..Öyle ki beni benden iyi tanır,dilerim herkesin böyle bir dostu olur.Bence dost bir tanedir ve çok özeldir.Hatta o benim ailemden biri olmuş durumda..Bu dünyada beni yıkabilecek ölümlerden biri de onunki olurDost gerçek dost olmaktan öte gerçek bir insan gibi davranmalıdır bence..Öyle olduğu vakit ne bencillikler ne de boş kaprisler olur..Menfaat düşüncelerinden arındırılmış ve saf altın suyuna batırılmış bir dostluğum olduğu için çok şanslıyım.Bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim..
Old 19-10-2007, 16:30   #9
tuval2310

Dostları olmalı insanın,
Aynen gemilerin limanlari gibi
Zaman zaman uğradığın
Yükünü boşalttığın
Dalgalar dininceye kadar beklediğin koynunda

Sonra açık denizlere uğurlamalı seni,
Geri döeceğin günü bekleme umuduyla
Bazen rüzgara o açmalı yelkenini
Yanağına konan bir öpücüğün coşkusuyla
Halatlarını çözmeli
Seni çok ama çok özlemeli

Dostları olmalı insanın,
Ermiş, bilge, hayatı ezbere okuyabilen
Düşünmediklerini düşündüren
Seni bir cambaz ipinde güvenle tutabilen
Gerektiginde senin için ateşi yutabilen
Yolunu ısıtan ustan olmalı,
Şekillendirmeyi öğretmeli hayatın çömleğini
Sana verebilmeli soğuk bir kış gününde
Üzerindeki tek gömleğini.

Oğuzkan Bölükbaşı
Old 19-10-2007, 19:34   #10
üye18721

Sevgili tuval2310; Harika bir şiir seçimi yapmışsınız, kendim yazsaydım bu denli hislerime tercüman olmazdı; beyninize,yüreğinize,elinize sağlık!
Old 19-10-2007, 23:10   #11
M P

tamamen duygusal...
Old 20-10-2007, 11:59   #12
Envanter

dost nedir? öncelikle kaça ayrıldığını yazmakla da zaten tanımını yapmış oluruz?
a)iyi gün dostu: ne demek şimdi bu? sizin düğününüzde oynayan varlıklı olduğunuz zamanlar yanınızda olan herhangi bir kimseyi dost edinebilirsiniz. gizli niyetleri mutlaka vardır. bu şeklide epey dostum oldu. isimleri bende saklı zaten şuan ne arıyorlar nede soruyorlar. bunu önceden bildiğim için samimiyetimde seviyeli oldum her zaman. bunlardan gelecek ihanet ve kötü niyet karşısında heran hazır bulunduğum için yıpranmadım. şuan dahi iyi gün dostum bulunmaktadır. ancak sosyalleşmek adına gerekli bence. saminiyetinizde seviyeyi yakalarsanız zarar görmezsiniz
b)kötü gün dostu: benim hiç olmadı. bu yüzden tanımını bilmiyorum.

not:Anneler bu konu dışında tutulmalıdır.
Old 20-10-2007, 20:02   #13
peri kızı

Dostluk,kişinin aynaya bakış açısına göre değişir bence.Herkes aynı değildir,herkes farklı bakar çünkü..Kimine göre dost;ona ayak uydurup,uyumlu olduğun müddetçe iyi dostsundur.''Çıkar ilişkisi bir nebze.'' Kimisi ise asker-komutan ilişkisi gibidir.Zayıf olan her zaman güçlü olanın sözleri doğrultusunda hareket eder.''Emirlere itaat etmek.''
Bazen ise;kimsenin ne söyleyip ne düşüneceğine fırsat vermeden hakikatleri en acemi şekilde haykırabilen kişidir.''Yaptıkları ukalalık gibi algılanır çoğu kere.''
Kimi zaman ise;en gerektiği anda dara düşüp yardım beklediğiniz anda arkasına bile bakmadan çekip gitmiştir dost.''Zaten hiçbir zaman sizinle olmamıştır ki.''
Bazen ise bir nefes kadar yakınken size,iki yabancı oluvermektir,söylenenleri kulak ardı etmek,gözlerine kara perdeyi çekmektir dostluk.''Kimsenin,sırtınızı dayayabileceğiniz sağlam bir dayanak olmadığının göstergesidir.''
Bazen ise;onu görmemek ama sanki sizi izliyormuş gibi hissetmek,sesini duymamak ama nasihatlerinin ve öğütlerinin kulaklarınızda çınlamasıdır.Mesafe denilen şey tarif edilemez kadar uzak olsa bile sanki omuzuna yaslanmış öyle ağlıyormuşsunuz gibidir dost.''Hani derler ya iyi günde değil ,kötü günde her zaman sizinle''
Ben bu kadar sıralayabildim.Bunları çoğaltmak mümkün tabiki de.Ben sadece ''dost'' kelimesinin bana kaç şekilde göründüğünü paylaşmak istedim.Daha niceleri vardır belkide ama ben kafi denecek derecede tanıstım dostla.
Herkesin gerçek dost denilebilecek dostlara sahip olabilmesi dileğiyle..
Old 20-10-2007, 20:11   #14
Envanter

sayın peri kızı
bir kaç tane dost tanımı yapmanıza şaşırmadım ifade ettiğiniz gibi herkes farklı bakar. peki sizin deyiminizle Bazen ise;kimsenin ne söyleyip ne düşüneceğine fırsat vermeden hakikatleri en acemi şekilde haykırabilen kişidir.''Yaptıkları ukalalık gibi algılanır çoğu kere.'' diye yazmışsınız. böyle dostlar edindinizmi hiç. hakikatleri acemice haykırabilen bir dost sürekli yanınızda olacak mı oldumu böyle birileri hala varmı ?
Old 20-10-2007, 20:14   #15
Envanter

bir şey daha genel konuşuyorum. biz kendimiz iyi dost olduk mu? bir de karşı taraftan bakabilirsek dostluğa konu objektiflik kazanacak bence. peki siz iyi dostmusunuz? dostluğumuzdan kimler memnun kimler değil?
Old 21-10-2007, 14:13   #16
Gülümse

Pazar günü sabah 9 cıvarlarında bir matkap sesi ile yatağımdan fırladım. Sinirli ve bunu gürültü kaynağına haddini bildirme konusunda öylesine karalı bir şeklide başımı camdan uzattım. Baktım çaprazımdaki komşum balkonuna ip germek için matkapla delikler açıyor..

Birden gülmeye başladım.. Ve komşuma şükür sonunda çamaşır ipine kavuşuyorsun dedim ve pencereden çekilip gürültünün üstüne yatıp uyudum..

Biliyordum ki komşum üç ay önce anne olmuştu ve evde seyyar olan çamaşırlıklar yetmediğinden iki aydır eşinin peşimde iki delik açtırıp çamaşır ipi germek istiyordu. Sonunda eşi zaman bulmuş ve eline matkabı alabilmişti..

Eğer o matkabı eline alan onun altında oturan kimseye selam vermediği gibi herkezin kalbini kıran diğer komşum olsaydı, öfkem devam edecek ve uyumak şöyle dursun onun kalbini kıracaktım..

Anlattığımın tam olarak dostluğun tarifi olmadığını biliyorum ama dostum sonsuz anlayış gösterebileceğim insan olduğu için bunu anlatma ihtiyacı duydum..

Saygı ve dostca ile kalin
Old 21-10-2007, 16:22   #17
Envanter

sayın gülümse
anlayışınız gerçekten harika. o gürültünün üstüne yatıp uyumak ve komşunun halini anlamak. günümüz komşuların örnek alması gereken bir davranış.
Old 21-10-2007, 19:26   #18
*sinequanon*

Öğretmenlerimden biri "Dost,elinizde bir çuvalla gece yarısı evinin kapısını çalıp bu çuvalı ben gelene kadar sakla ama içinde ne olduğunu sorma dediğinizde çuvalın içindeki bir cesede bile benzese sorgusuz sualsiz dediğinizi yapacak kadar size güvenen insandır" derdi.
Old 22-10-2007, 13:20   #19
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Öğretmenlerimden biri "Dost,elinizde bir çuvalla gece yarısı evinin kapısını çalıp bu çuvalı ben gelene kadar sakla ama içinde ne olduğunu sorma dediğinizde çuvalın içindeki bir cesede bile benzese sorgusuz sualsiz dediğinizi yapacak kadar size güvenen insandır" derdi.

Dostlarımızın gerçekten dostu olsakta, dostlarımızın da hata yapabileceğini göz ardı etmeyerek ''o kadar da değil'' demeliyim.. Belki de artık eskisi kadar dost değilim... ya da kendini güvende hissetme zorunluğunun insanların üstündeki baskısı sebebiyle toplumsal olarak o kadar da dost değiliz artık.. ve bence o kadar da dost olmamalıyız. Dostuna aşırı güveni yüzünden telafi edilemeyecek zarara uğrayan öyle çok insan tanıyoruz ki... sınırları belirlemenin ve bilmenin faydası var diyorum....en dostça saygılarımla..
Old 22-10-2007, 13:44   #20
*sinequanon*

Bu arada Aristo ne demiş;
"Ey dostlarım,dünyada dost yoktur."

Çok fazla anlam yüklemek hata mı yoksa olması gereken mi bilemiyorum.Bizim bildiğimiz ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas'nın oğlu Alexandre Dumas demiş ki;
"Dostluk verdiğini unutmak,aldığını ise daima hatırlamaktır."

Hep yeterince alıp almadığımız konusunda yakınırız ama acaba yeterince verebiliyor muyuz?!?
Old 22-10-2007, 13:49   #21
DİLAR

Ferda hanım,duygularınızı okadar güzel açıklamışsınız ki hemen dotlarımı aramak ve onlara karşı olan özlemimi anlatıp en kısa zamanda görüşmek istediğimi anlatıp telefonu kapatığımda o kadar mutlu oldum ki biran yalnız olmadığımı hissettim iyiki dostlarım var....
Old 26-10-2007, 22:54   #22
üye20519

kesinlikle dostum yok.. dostum dediklerimde degilmiş zaten...
Old 26-10-2007, 23:03   #23
peri kızı

Sayın envanter09'a hitaben;
Hakikatleri en acemice haykırabilen dostlar edindim.Ne zaman ki o dostun gerçekleri benim gerçeklerim olmaktan çıktı yada gerçeğe layık görülmedi işte o zaman bizim dostluğumuz ve ''dost'' bildiğimle yollarımız ayrıldı.Yani süresiz bir dostluk değilmiş bizimkisi.
Old 27-10-2007, 00:07   #24
_Halise_

Dostluk ki bence aşk kadar zor bir şey...Dost ki ara da bulasın,bir yerden satın alasın.Hayatı dostlukla kolaylaştırmak varken gittikçe birbirimizden uzaklaşıyoruz,ilk adımı hep karşı taraftan bekliyoruz.Kendi adıma her zaman ilk adımı atmaktan çekinmedim fakat karşılığını da aldım mı?Hayır En dost dostlar edinmek umuduyla...
Old 27-10-2007, 01:51   #25
Gülümse

Kimin sözü olduğunu şu an hatırlamıyorum ama, dostlukla ilgili bana göre en gerçekçi söz bu...

Dostlarımız hayatımızı verebileceğimiz insanlardır o yüzden onları bulabilmek zordur..
Old 27-10-2007, 09:35   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Dostluğa bakış açım henüz ölçülmedi. Sanıyorum, 45 derece civarındadır. )
Old 27-10-2007, 11:49   #27
Av. Hatun Olguner

...
Şu kanlı zalimin ettiği işler
garip bülbül gibi zareler beni
yağmur gibi yağar başıma taşlar
dostun bir fiskesi paralar beni
...

Pir Sultan Abdalım can göğe ağmaz
haktan emrolmazsa irahmet yağmaz
şu ellerin taşı hiç bana değmez
ille dostun gülü yaralar beni
...
Old 09-11-2007, 22:37   #28
Envanter

Dost Matematiksel Olmalı...
Sevinci Çarpmalı...
Üzüntüyü Bölmeli...
Geçmişi Çıkarmalı...
Yarını Toplamalı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi