Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş kazası nedenli tazminat talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2011, 22:48   #1
Av.Muhammet Aydın

Varsayılan iş kazası nedenli tazminat talebi

müvekkili 34 kocası 36 yaşında iş kazası sonucunda koca vefat ediyor. Müvekkil çocuksuz maddi ve manevi tazminat davası açtık.İş veren, müdür,usta başısı asli kusurlu müteveffa tali kusurlu.
1- Davalı iş verenden talep ettiğimiz maddi tazminattan sgk iş kazası peşin sermaye bedelini düşecek yargıtay böyle diyor.Ancak problem şu davalı iş verenin kendi lehine yaptığı ferdi kaza sigortas var ve müvekkil ölünce buradan 100.000 tl aldı. Bu iş verenin kazanımı sayılarak sgk nın rucu davasında zaten i veren bu parayı aldığından mükerrer ödeme olgusu gerçekleşmeyeceğinden yinede sgk dan gönderilen peşin sermaye bedeli maddi tazminattan düşer mi?
2- Davalı iş veren aslında dahada güvencede ferdi kaza sigortasının yanında iş yeri mesliyet sigortasıda var; 150.000 tl limitli işçi ve/veya işçi yakınlarına iş verenin yapacağı ödemeyi kapsayacak şekilde ayrı ayrı maddi ve manevi tazminatıda kapsayan sigortası var bu sigorta ayrıca sgknın rucu için açacağı davadan da sorumlu olduğunu poliçede belirtmiş. Bu poliçenin varlığı düşünüldüğünde;
a-Bu ikinci teminatın varlığı sayesinde bizim sgk peşin sermayemizin düşmesi engellenebilirmi(çünki biz maddi tazminatı tam alsak bile zaten sgk bir rücu davası açsa dahi bu sigorta poliçesi iş verene bu meblağı ödeyecek)
b-ayrıca manevi tazminatta pliçe kapsamında olmakla; başından iş kazası nedeni ile ölüme ilişkin kazanılmış net bir rakam bulunan meslektaşım var mı ben biraz gözümü karartarak 400.000 TL lik manevi tazminat açtım. Hepsine birden olmasa dahi kısmi cevaplarda makbüldür...
Old 12-01-2011, 15:21   #2
av.cancan

Son kısmına biraz yorum getirebilirim belki sayın meslektaşım. Davalı işverenin Manevi tazminata ilgili sigortası olduğu hususunu muhakkak Mahkemeye bildirmek gerekir diye düşünüyorum ve hatta bu yönden sigorta bu davaya dahil dahi edilebilir ya da sigortaya da bu davayı ihbar edilebilir . Aynı zamanda iş kazası nedeni ile benim bir müvekkilim için biz işveren olarak 2000 li yılların başında olan bir kaza nedeni ile 5000 TL gibi bir manevi tazminat ödemeiştik diye de hatırlıyorum. Bence rakkam çok fazla da değil tabi müvekkilinizin yaşı da bence bu durumda çok önemli ama uygun olduğunu düşünüyorum. Diğer konularda açıkçası siz bu yönde ısrarlı taleplerde bulunup bu yönü vurgulayın bence,umarım istediğiniz yönde gelişir, kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi