Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

faturaya ilişkin takipte hem faturaya hem de borca itiraz edilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2011, 10:49   #1
av. halise

Varsayılan faturaya ilişkin takipte hem faturaya hem de borca itiraz edilmesi

öncelikle herkese günaydın.Basit bir dava gibi görünmekte ise de bugün biraz araştırma yapınca anladım ki elimizde,sözleşme ve benzeri hiç bir delil olmaması sebebiyle zorlaşan bir dava mevcut.Müvekkil 26/07/2010 tarihli bir fatura düzenlemiştir.söz konusu fatura müvekkilim kendine ait aracıyla turist taşıyacağı ve gezdireceği bir anlaşmaya dayanmaktadır.Faturanın bir kısmı ödenmiş kalan ödenmemiş kısım için ise takip başlattık ancak davalı şirket böyle bir borcu olmadığı gerekçesiyle takibe itiraz etti ve takip durdu.itirazın iptali davası açtık ve şu an devam etmekte.Karşı taraf vermiş olduğu cevap dilekçesinde ticari defter ve kayıtları delil olarak göstermiştir.Hakim delilleri mahkemeye sunmak için süre verdi.Anlaşılan o ki karşı taraf defterlere yapılan işi kaydetmemiş ve benim elimde faturdan başka delil yok.Davayı kendi lehimize devam ettirmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 27-04-2011, 11:15   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av. halise
benim elimde faturdan başka delil yok.Davayı kendi lehimize devam ettirmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Elinizde muhakkak başka bir delil vardır.

Arada ki sözleşmenin varlığını - sözlü de olsa- tanıkla ispatlayabilirsiniz.

Yapılan kısmi ödeme, banka vasıtasıyla olmuşsa, dekontu sunabilirsiniz. Yoksa bu da şahitle ispatlanabilir...

Delillerinizi çoğaltabilirsiniz...

Kolay Gelsin...
Old 27-04-2011, 11:23   #3
av. halise

müvekkili defalarca delil konusunda aradım ve bana tanık olmadığını zorlamalarım sonucu paranın bankaya yattığını söyledi ve bende banka dekontunu bana getirmesini söyledim.Malesef bazı müvekkillerimiz işlerini bizim kadar önemsemiyor ve avukatlar zor durumda kalıyor.
Herkese kolaylıklar diliyorum
Old 27-04-2011, 16:56   #4
erar

Sizin muvekkilinizin de ticari defteri varsa delil olarak geçerlidir. Yoksa bilirkişi isteyerek taahhüt edilen iş için yapılan ödemenin yeterli olup olmadığı bilirkişi yada ticaret odasından bilirkişi olarak kabul edip görüşü alınarak alacak ispat edilmeye çalışılır. Yargıtayın eser ve istisna işlerinde yazılı sözleşme yoksa değer biçtirme kararları mevcut.
Old 27-04-2011, 23:48   #5
akms

Alıntı:
Yazan av. halise
öncelikle herkese günaydın.Basit bir dava gibi görünmekte ise de bugün biraz araştırma yapınca anladım ki elimizde,sözleşme ve benzeri hiç bir delil olmaması sebebiyle zorlaşan bir dava mevcut.Müvekkil 26/07/2010 tarihli bir fatura düzenlemiştir.söz konusu fatura müvekkilim kendine ait aracıyla turist taşıyacağı ve gezdireceği bir anlaşmaya dayanmaktadır.Faturanın bir kısmı ödenmiş kalan ödenmemiş kısım için ise takip başlattık ancak davalı şirket böyle bir borcu olmadığı gerekçesiyle takibe itiraz etti ve takip durdu.itirazın iptali davası açtık ve şu an devam etmekte.Karşı taraf vermiş olduğu cevap dilekçesinde ticari defter ve kayıtları delil olarak göstermiştir.Hakim delilleri mahkemeye sunmak için süre verdi.Anlaşılan o ki karşı taraf defterlere yapılan işi kaydetmemiş ve benim elimde faturdan başka delil yok.Davayı kendi lehimize devam ettirmek için nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

karşı taraf takibe itiraz etmiş. Faturaya herhangi bir itiraz var mı bu hususu belirtmemişsiniz. faturanın tebliğinden sonra süresi içinde itiraz yoksa ispat yükü karşı tarafa geçer.
Old 28-04-2011, 10:21   #6
av. halise

İtiraz dilekçesinde takibe konu faturaya dayalı herhangi bir borcu bulunmadığını ve takibin haksız olduğunu belirtmiş.Fatura ilk kez icra takibi ile karşı tarafa tebliğ edildi.
Old 28-04-2011, 12:16   #7
adesleno

Faturaya itiraz süresi 8 gündür. Öncelikle karşı tarafın faturaya yasal süresi içerisinde itiraz etmemiş olduğunu belirtin. Faturanın karşı tarafa tebliğ edildiğini gösteren evraklarınız var ise bunları dosyaya mutlaka sununuz. Yine faturanın tebliğ edildiğine dair belgeniz yok ise bu defa hizmeti ifa ettiğinizi gösterir belgeler sunabilir veya hizmeti alan kişilere ulaşamınız mümkün ise bu kişileri tanık olarak dinletebilirsiniz.
Old 28-04-2011, 12:37   #8
av. halise

Alıntı:
Yazan adesleno
Faturaya itiraz süresi 8 gündür. Öncelikle karşı tarafın faturaya yasal süresi içerisinde itiraz etmemiş olduğunu belirtin. Faturanın karşı tarafa tebliğ edildiğini gösteren evraklarınız var ise bunları dosyaya mutlaka sununuz. Yine faturanın tebliğ edildiğine dair belgeniz yok ise bu defa hizmeti ifa ettiğinizi gösterir belgeler sunabilir veya hizmeti alan kişilere ulaşamınız mümkün ise bu kişileri tanık olarak dinletebilirsiniz.

faturaya dayalı borcu olmadığını belirtmesi faturaya itiraz ettiği anlamana gelmiyor mu açıkcası tereddüt ettim bende bu konuda dilekçemde yazdım itiraz edilmediğini ama daha sonra tekrar çıkardım bu kısmı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi