Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iCRA TAKİBİNDEN ÖNCE AÇILAN MENFİ TESPİT DAVASI

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2011, 16:59   #1
emran

Varsayılan iCRA TAKİBİNDEN ÖNCE AÇILAN MENFİ TESPİT DAVASI

Sayın meslektaşlarım müvekkil yapılacak olan iş karşılığında başka birine adına düzenlenmiş iki adet çek veriyor. Ancak anlaşma konusu iş yerine getirilmiyor. Çekler iade de edilmiyor. Bu durumda çeklerin daha sonradan takibe konu edilmemesi için menfi tespit davası mı açmam gerekiyor? Bir de söz konusu çekler üzerine ödeme yasağı konulmasını nasıl sağlayacağım? Nasıl bir hukuki yol izleyeceğim konusunda fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyorum Şimdiden teşekkürler.
Old 09-12-2011, 17:24   #2
Av. Hakan VARAN

taraflar arasında bir protokol var mı? varsa bu protokol de söz konusu çekler numaraları ile belirtilmiş mi? eğer bunlar mevcut değilse açacağınız davayı kazanma ihtimaliniz yok
Old 09-12-2011, 21:27   #4
üye26959

Alıntı:
Yazan emran
Sayın meslektaşlarım müvekkil yapılacak olan iş karşılığında başka birine adına düzenlenmiş iki adet çek veriyor. Ancak anlaşma konusu iş yerine getirilmiyor. Çekler iade de edilmiyor. Bu durumda çeklerin daha sonradan takibe konu edilmemesi için menfi tespit davası mı açmam gerekiyor? Bir de söz konusu çekler üzerine ödeme yasağı konulmasını nasıl sağlayacağım? Nasıl bir hukuki yol izleyeceğim konusunda fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyorum Şimdiden teşekkürler.
en kısa zamanda menfi tespit davası açıp icra takibi ödeme aşamasına gelmeden önce sonuçlandırmaya bakın. ancak söz konusu davaya kazanabilmeniz için tanık dışında kuvvetli delillere ihtiyacınız var. çekleri o anlaşma için verdiğiniz ve anlaşma gereklerinin yerine getirilmediğine dair.
Old 10-12-2011, 11:11   #5
emran

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
en kısa zamanda menfi tespit davası açıp icra takibi ödeme aşamasına gelmeden önce sonuçlandırmaya bakın. ancak söz konusu davaya kazanabilmeniz için tanık dışında kuvvetli delillere ihtiyacınız var. çekleri o anlaşma için verdiğiniz ve anlaşma gereklerinin yerine getirilmediğine dair.
Sayın İnan yalnız ihtiyati tedbir kararı aldırmak için dava açmayı düşünüyorum. Ancak hakim ile görüştüğümde, tedbir kararlarının sınırlı durumlar için verilebildiğini, tedbir konusunu oluşturan hususun açık seçik bir biçimde talep edilmesi ve karar verilirken de tedbir konusunun açıkça belirtilmesi gerektiğinden bahsetmektedir. Burada asıl sorunum çekler üzerine ödeme yasağı konulması. Ödeme yasağının ne şekilde koydurmak mümkünse o yolu denemek istiyorum. Çek iptal davasına konu etmek istedim ancak hakim yeni HMK da çkişmesiz yargıyı ilgilendiren konuları bakmakla görevli mahkemenin sulh hukuk mahkemsi olduğu bu nendele de görevsizlik kararı vereceğini söyledi. Sayın meslektaşım işin içinden çıkamıyorum. Bana netice alacağım bir hukuki yol gerekiyor. Ama hakimlerin acemiliği ve yeni yasanın yürürlüğe girmesi şansızlığım oldu. Oysa daha iki hafta önce eski yasa dönemind açtığım çek iptal davasında daya konu edilen çekler iptal oldu. bu ne biçim adaletsizlik..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi