Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylaşımı Ve Nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2009, 10:19   #1
Konuk

Varsayılan Mal Paylaşımı Ve Nafaka

25 senelik bir evliliğim vardı.Eşimle olan boşanma davam 3 senedir devam ediyordu.şu an artık son 1 mahkeme kaldı.mal davası tamamlanmak üzere.1 evimiz vardı ayrıca eşimin emekli maaşından başka 1,5 milyar kadar maaş aldığı bir işi ve eşimin başka bir kadınla ilişkisi.mahkeme bütün bunları görmezden gelerek hiç bir gelir kaynağım olmamasına rağmen bana sadece 100 milyon nafaka 5 milyar tazminat ve evden hiç bir hak almama kararı verdi.Bu arada eşim eşyaları tamamen toplayıp götürmüştü,zaten oda davada görmezden gelindi.ayrıca eşim beraber olduğu kadınla şu an boşanma gerçekleştiği için evlendi.Çok zor bir durumdayım ne yapabilirim.bilginize arz ederim.
Old 18-12-2009, 17:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası kesinleşmiş olup yeniden tartışmanın size bir yararı olmayacaktır.Sadece hükmedilen nafakanın arttırılması için dava açma hakkınızı hatırlatırız.

Boşanmanın kesinleşmesi üzerine karar verilecek olan mal rejimi tasfiye davasında eşinizina adına kayıtlı ev dava konusu yapılmış olmalı.

Bu evin alınmasına,iyileştirilmesine kişisel mal veya geliriniz ile bir katkınız olduğunu ispatlamanız durumunda bu miktar oranında alacak hakkı talep edebilirsiniz.

Yine bu ev 2002 den sonra eşinizin çalışması karşılığında edinilmiş ise,katkınız olmasa dahi katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Dava sonuçlanmadan taşınmazın elden çıkarılmasını önlemek için mahkemeden tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 18-12-2009, 22:59   #3
Konuk

benim üzerimde kredisi 5 yıl kalan bir daire vardı Boşanmadan önce devrettim .kocamın üzerin de ise kredisi bitmiş daire var.15 gün önce boşandık.Bu durumu kendi bilmiyor ve mal paylaşımı yapmadık.ikimizde çalışıyoruz. Sadece kızıma 200 TL nafaka veriyor.Evlein alımında herşeyinde daha fazla emeğim olmasına karşın senin ev senin benim ev de benim olsun diyor.üstelik kenidi evin yarısını peşin ödemiştik.benim adıma olan evin tamamına kredi çekmiştik.Eğer evi devretmemiş olaydım nasıl bir paylaşım olurdu? teşekkürler
Old 19-12-2009, 13:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin üstüne kayıtlı olan taşınmaz için ya kişisel mallarınızdan veya gelirlerinizden katkı yaptığınızı ya da 2002 sonrasında katılım alacağına konu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

Tasfiye davasını siz açtığınıza göre, dava sadece sizin talepleriniz bakımından yürüyecektir.Eşinizin katkı veya katılım alacağı talep edebilmek için dava açması gerekmektedir.

Dava açmamış ise eşinizin bir alacak hakkından henüz bahsetmek olanaksızdır.

Eğer eşiniz de dava açarsa davada hangi hukuksal dayanak ile ne talep ettiğini görme olanağı bulacaksınız.

Her aşamada bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi