Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yurt dısında saklı nufus

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2015, 13:59   #1
av.zeynel

Varsayılan yurt dısında saklı nufus

merhaba
muvekkıl yıllar once evlıık ıcınde doğan cocuklarını nufusa yazdırmadan ailece yurtdısına göc ediyor. yabancı ulkede oturum alıyor ve cocukları bugun 18 ın ustunde fakat hala nufus katıtları bulunmuyor. saklı nufus işlemleri için ulkede bulunmalaraı gerekıyor ancak gecerlı bır pasaportları olmadığı ıcın ulkeye donuş de yapamıyorlar. bulundukları ulkede dna testı ile cocukları oldugunu ispatlamalarına karşın konsoslosluk turkıyede tespit davası açmaları halınde nufusa kaydeceklerını bıldırmış ancak turkıyede kaydı olmayan şahıslar ıcın nasıl bir dava acılması gerktığı konusunda çıkar bır yol bulamadım. yardımcı olabılecek melektaslarıma simdiden tesekkur ederim
Old 15-09-2015, 15:42   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan av.zeynel
yurt dısında saklı nufus
merhaba
muvekkıl yıllar once evlıık ıcınde doğan cocuklarını nufusa yazdırmadan ailece yurtdısına göc ediyor. yabancı ulkede oturum alıyor ve cocukları bugun 18 ın ustunde fakat hala nufus katıtları bulunmuyor. saklı nufus işlemleri için ulkede bulunmalaraı gerekıyor ancak gecerlı bır pasaportları olmadığı ıcın ulkeye donuş de yapamıyorlar. bulundukları ulkede dna testı ile cocukları oldugunu ispatlamalarına karşın konsoslosluk turkıyede tespit davası açmaları halınde nufusa kaydeceklerını bıldırmış ancak turkıyede kaydı olmayan şahıslar ıcın nasıl bir dava acılması gerktığı konusunda çıkar bır yol bulamadım. yardımcı olabılecek melektaslarıma simdiden tesekkur ederim
Sayın av.zeynel,
'saklı nüfus' nasıl olur diye merak ettiğim için mesaja baktım. Saklı olan nüfustan ziyade, nüfus kütüğüne bildirilmeyen bir doğum veya doğumlar ve yapılmayan kayıtlar söz konusu bence.
Merak ettiğim konu: çocukların yurtdışı dediğiniz yerdeki durumları. Çocukların yurtdışında da mı kayıtları yok? Türkiyede var olmayan çocuklar yurtdışında var mı?
Yurtdışında bir kimlikleri var mı? Okula gidiyorlar mı? Gidiyorlarsa hangi nüfus kaydına göre okula kayıt ettirilmişler?
En önemlisi: çocuklar hangi ülke vatandaşı? Yoksa vatansızlar mı?
Belirttiğim kayıtlar varsa, bu kayıtlar çocukların nüfus kütüğüne bildirilmesinde yardımcı olmaz mı?

Saygılarımla
Old 15-09-2015, 17:52   #3
uğur deniz

Saklı nüfus doğduğu halde nüfusa hiç kaydı yapılmamış kişi demek Dava açılmadan önce nüfus idaresine nüfusa kaydın yapılması için başvuruda bulunulması gerekiyor. Çünkü orada bir uyuşmazlık olmayıp idari bir işlemin yerine getirilmesi istemi var.
Old 15-09-2015, 17:53   #4
uğur deniz

Özel olarak yetki verilmiş bir avukat idareye başvuruda bulunabilir diye düşünüyorum
Old 15-09-2015, 21:20   #5
akoguz

Yönetmeliğin 35.maddesinde saklı nüfusla ilgili düzenleme yapılmış olup, idari işlemle nüfusa kayıt yapılıyor, bunun için Nüfus Müdürlüğü'nde bir form var, onu doldurarak başvuru yapıyorsunuz. özel vekaletname ile vekille de yapılabilir diye düşünüyorum.
Old 16-09-2015, 10:49   #6
av.zeynel

sayın gemıcı... izah ettiğim gıbı cocuklar turk anne ve babadan ama nufusa kayıtları yapılmamıs yurtdısında multecı olarak yasamıslar. beyanları esas alınarak oturum kartı verılmıs okul okumuslar yutdısında işe de gıtmışler. baska bır ulkenın vatandası da değiller.turk anne ve babadan olduklarına ilişkin dna testleri de yapmışlar. ama turkıyedekı yonetmenlık gereği nufusa yazılabılmelerı ıcın turkıyede bızzat muracat etmelı doktora gonderılıp yas tespiti yapılmalı ve emnıyetce haklarında bir araştırma yapılmalı.. aslında ellerındekı dna analız testi ve oturum kartlarına bınaen konsolosluk onları nufusa kaydetmeliydi ama burokrasıde zorluk ulke temsılcılıuklerı olan konsolosluklarda da etkınmış..
Old 16-09-2015, 10:54   #7
av.zeynel

Alıntı:
Yazan uğur deniz
Özel olarak yetki verilmiş bir avukat idareye başvuruda bulunabilir diye düşünüyorum
ustad idare dıyorkı ben bu sahısları gormelı doktora gondermelı yas tespitinden sonra haklarında zabıta arastırması yapmalıyım. aksı tkdırde basvuruyu red ederım.. pasaport olmadığı ıcın cocuklar ulkeye donus de yapamıyorlar.. durumun mahkeme kararıyla tespiti halinde konsolosluk ben kaydederım demıs. ama nasıl bır dava olacak? babalık davası soybagının duzeltılmesi delil tespiti vs.. konu ıle ılgılı uygun bır dava turu de bulamadım
Old 17-09-2015, 19:20   #8
uğur deniz

İdare yapamıyorsa o zaman yurtdışında temin edilen tüm belgelerle aslı ve tercümeleri ile birlikte dava açılması gerekir.Nüfus idaresi mahkemeye başvurulsun diye olumsuz cevap versin .Vekaletnamede özel yetki gerekir. Tanık da dinlenir yurtdışında yaşları yönünden de sağlık kurulu raporu alınabilir.hastanede doğmuşlar ise doğum raporları da ibraz edilir
Old 17-09-2015, 23:24   #9
Gemici

Alıntı:
Yazan av.zeynel
sayın gemıcı... izah ettiğim gıbı cocuklar turk anne ve babadan ama nufusa kayıtları yapılmamıs yurtdısında multecı olarak yasamıslar. beyanları esas alınarak oturum kartı verılmıs okul okumuslar yutdısında işe de gıtmışler. baska bır ulkenın vatandası da değiller.turk anne ve babadan olduklarına ilişkin dna testleri de yapmışlar. ama turkıyedekı yonetmenlık gereği nufusa yazılabılmelerı ıcın turkıyede bızzat muracat etmelı doktora gonderılıp yas tespiti yapılmalı ve emnıyetce haklarında bir araştırma yapılmalı.. aslında ellerındekı dna analız testi ve oturum kartlarına bınaen konsolosluk onları nufusa kaydetmeliydi ama burokrasıde zorluk ulke temsılcılıuklerı olan konsolosluklarda da etkınmış..

Sayın av.zeynel,
ilk mesajımda 'yurtdışı' kelimesinin altını çizmeye çalıştım. Bundan önceki bazı mesajlarımda da 'yurtdışı'na olan antipatimi belirtmeye çalıştım. Neden derseniz? Yurtdışının çini var maçini var, doğusu var batısı var, Amerikası, Afrikası, Avusturyası var. Var olan bu yerlerin hepsinin kendisine göre bir hukuk düzeni var. Yurtdışının adını koymayınca da söz konusu ülkede nasıl bir hukuk uygulaması var, bilinemez.

'Yurtdışı'ndan Almanya kast ediliyor düşüncesinden yola çıkarak (70li ve 80li yıllarda birçok Türk vatandaşı Almanya'ya gelip sığınma dilekçesi vermişti çünkü) sorunuzu Almanya açısından açıklamaya çalışayım.
* Kimlik olmadan bir başka ülkeye gidenler vatansız olarak kabul edilir,
* bunların çoğu sonradan Alman vatandaşlığına geçtiler,
* Anne ve baba Almanya vatandaşlığını elde etti, iseler, çocukların da onlarla birlikte Alman vatandaşlığına geçmesi büyük bir ihtimal,
* Alman vatandaşlığı söz konusu değilse anne ve baba ile birlikte çocuklarda halen vatansızdırlar. Bu şıkkın doğru olması biraz zor aslında.

* Almanya pasaportu ve kimliği olmayan yabancılara Almanyadan çıkıp Almanyaya geri dönmeleri için belirli koşullarda pasaport yerine geçecek bir kimlik, bir pasaport yedeği (Passersatz veya Reiseausweis für Ausländer) veriyor. Bu kimlik vatansız kişilere de veriliyor.
Söz konusu ülke Almanya ise müvvekilinizin çocukları belirttiğim yoldan Almanyada çıkıp geri dönebilirler. Türk vatandaşlıkları belirli olmdığı için Türkiyeye girebilirler mi orası ayrı bir konu.
Not: Yazdıklarım Almanya için geçerli. Cenevre sözleşmesi, sözleşmeyi imzalayan diğer devletlerin de belirtilen türden seyahat belgesi verebileceklerini belirtiyor.

Saygılarımla
Old 18-09-2015, 11:26   #10
av.zeynel

tesekkurler.. nufus kayıt davası acacaz orneklerı var kanımca zorlama olmus ama örneklerını buldum.. tesekurler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi