Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

itirazın iptali davası mı alacak davası mı daha doğru bir yol olur

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2015, 11:49   #1
Av.TYILMAZ

Varsayılan itirazın iptali davası mı alacak davası mı daha doğru bir yol olur

Müvekkilim şirket bir restaurantın tadilat işlerini yapmak üzere karşı taraf ile anlaşmış ancak taraflar arasında yazılı bir anlaşma yok karşı taraf işler yapılırken bir kısım ödeme yapmış ancak daha sonra iş bitiminde kalan meblağı ödememiş öncelikli olarak kalan meblağla ilgili olarak icra takibi yaptım borçlu itiraz etti birde şöyle bir durum var karşı taraf fatura keserseniz almam iade ederim gibi bir şey söyleyince şirket fatura kesmemiş bu işle ilgili. daha sonra bakiye alacak icra takibine konuldu ancak işle ilgili fatura da yok herhangi bir yazılı anlaşma da yok. şimdi ise dava açarak devam etmemi istiyorlar acaba itirazın iptali davası açıp bu davada sunulan hizmetlerin tespiti için keşif talep edip mi devam etmeliyim yoksa alacak davası şeklinde kısmi dava açıp yine keşif ile yapılan işlerin tespitini talep etmeliyim hangi yol daha sağlıklı olur bu konuda bilgisi olan meslektaşım var sa ve yardımcı olabilirse memnun olurum bir de itirazın iptali davasını kısmi açabilir miyim sizce
Old 10-04-2015, 11:48   #2
sibelokandan

icra takibini mutemelen örnek 7 yaptınız, peki takibin dayanağı ile alakalı bir açıklama yazdınızmı ödeme emrine?
Old 10-04-2015, 12:16   #3
Av.TYILMAZ

şirketin benden önceki vekili açmış takibi çek yazmış dayanak kısmına.
Old 10-04-2015, 13:12   #4
yasal06

Alıntı:
Yazan Av.TYILMAZ
şirketin benden önceki vekili açmış takibi çek yazmış dayanak kısmına.

yani kambiyo senedine dayanan takip mi yoksa ilamsız takip mi? bir de ortada herhangi bir senet (çek vs) olmadan takip açılmış sanırım değil mi? zira ilk iletinizde buna dair bir şey göremedim
Old 10-04-2015, 14:07   #5
sibelokandan

Çek ticari değilse bu durumda fatura kesmeye lüzum yokki muvekkiliniz is yaptığı kişiye borç vermiş gibi düşünüp ona karşılık çek almıs deseniz itirazın iptali yolundan devam etseniz sonuçta çek ödenmemiş,ödeme yaptiklarina dair hiçbirşey yok ellerinde.saygilar
Old 10-04-2015, 14:12   #6
Av.TYILMAZ

teşekkür ederim meslektaşım ancak ben yanlış cevap yazdım size başka bir soru ile karıştırdım. taraflar arasındaki tadilat anlaşması sonucu ödenmeyen bakiye alacak dedim dayanak kısmına
Old 10-04-2015, 16:05   #7
sibelokandan

Benim de kafam karisti ticari defterler incelenirse problem yaşarsınız her iki dava türünde de bence fatura olmadığından ıspat noktası zor olacak.meblağ yüksekse şahit de dinlenmeyecek.ama evveliyatinda tespit açıp ona dayanarak dava açmak daha mantıklı gibi.kolay gelsin meslektaşım
Old 10-04-2015, 16:14   #8
Av.TYILMAZ

peki meslektaşım belirsiz alacak davası şeklinde açsam ve kalem kalem yapılan işleri sıralasam ve keşif yoluyla yapılan işlerin tespiti ve bedellerinin tespiti ve tahsilini istesem sonuç alabilir miyim sizce ticari defterlere dayanmadan
Old 12-04-2015, 19:23   #9
sibelokandan

Bence de en mantiklisi bahsettiğiniz yoldan gitmek,itirazın iptali yolundan gitseniz problem yasayacaginizi düşünüyorum,tedbir talepli belirsiz alacak olarak açıp bilirkişi raporundan sonra ıslah en sagliklisi ama şu da var dava suresince yapılanlar sokulup atılacak cinstense davalı yokedebilir, önce tespit açıp sonra alacak açmakta sizin insiyatifinizde,saygılar meslektasım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi