Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılıksız çekte bankanın karşılıksız çek yaprağı için ödediği tutar çek icraya konulurken çek bedelinden düşülmelimidir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2011, 18:55   #1
külekçi

Acil karşılıksız çekte bankanın karşılıksız çek yaprağı için ödediği tutar çek icraya konulurken çek bedelinden düşülmelimidir

Herkese kolaylıklar diliyorum,

Karşılıksız çıkan bir çek için muhatap bankaya başvurarak karşılıksız çek tutarı olan 500 TL yi aldık ve ardından çek için icraya başvurduk. Ancak takip yaparken banka tarafından ödenen tutarı çek bedelinden düşmededik. Yani 4000 TL lik bir çeki 500 TL düşmeden yine 4000 TL üzerinden takibe koyduk. Karşı taraf da tarafımıza hiçbir ödeme yapmamasına rağmen 500 TL için kötüniyet tazminatı ile birlikte mükerrer tahsil nedeniyle menfi tespit davası açtı.Bankanın karşılıksız çek yaprağı başına ödediği tutarın hukuki niteliği nedir, bu kısım çek bedelinden düşülerek mi icra takibi yapılmalıdır
Old 13-01-2011, 19:17   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan külekçi
Herkese kolaylıklar diliyorum,

Karşılıksız çıkan bir çek için muhatap bankaya başvurarak karşılıksız çek tutarı olan 500 TL yi aldık ve ardından çek için icraya başvurduk. Ancak takip yaparken banka tarafından ödenen tutarı çek bedelinden düşmededik. Yani 4000 TL lik bir çeki 500 TL düşmeden yine 4000 TL üzerinden takibe koyduk. Karşı taraf da tarafımıza hiçbir ödeme yapmamasına rağmen 500 TL için kötüniyet tazminatı ile birlikte mükerrer tahsil nedeniyle menfi tespit davası açtı.Bankanın karşılıksız çek yaprağı başına ödediği tutarın hukuki niteliği nedir, bu kısım çek bedelinden düşülerek mi icra takibi yapılmalıdır

Banka ödemiş olduğu miktarı, hesap sahibinden rücu edecek. O nedenle icra takibine girişilirken bu miktar mahsup edilmeliydi.

Sizin icra takibine girişirken, bu miktarı mahsup etmemenizin sebebi neydi?
Old 17-01-2011, 13:27   #3
külekçi

Ben, bankanın ödemekte olduğu bu meblağı, müşterisinin karşılıksız çek keşide etmesi nedeniyle garanti ettiği bir cezai şart bedeli gibi düşünmüştüm. Bankanın, müşterisine çek karnesi vererek kendisini bir anlamda garantör haline getirdirdiğini ve dolayısıyla çekin karşılıksız çıkmasıyla da müşterisini iyi araştırmadan çek karnesi vermesi nedeniyle çek bedelinden hariç ödediği bir bedel gibi düşünmüştüm.
Old 11-06-2015, 12:52   #4
erdihafizoglu

iyi günler Sayın Meslektaşlarım,

İki gündür araştırdığım bir konu var ancak çözüm bulabilmiş değilim. Yukarıda bahsedilen konuya ilişkin bir konu olduğu için bu başlık altına yazmakta fayda gördüm.

Şöyle ki; müvekkilim tahsil amacıyla elinde bulunan çeki muhatap bankadan başka bir bankanın takas odasına ibraz etmiştir. Çekin karşılığının bulunmaması sebebiyle, muhatap olmayan banka karşılıksızdır kaşesini basmıştır. Bilindiği üzere takas odalarına ibraz edilen çeklerde varsa kısmi ödeme veya muhatap bankanın sorumlu olduğu tutar ödenmez. Müvekkil muhatap bankanın sorumlu olduğu tutar için de muhatap bankaya başvurmamıştır. ben de bu çeke dayalı olarak keşideciye, lehtara ve cirantaya karşı icra takibine giriştim. Ancak bankanın sorumlu olduğu tutarı çek bedelinden mahsup etmeden takibimi hazırladım. Takibi açmaya çalıştığım sırada icra müdürü sorumluluk tutarını düşmeden takibi açamayacağımı söyledi. Bu konuda bir Yargıtay kararı ya da doktrin araştırması bulamadım, mevzuatta da bu hususla ilgili bir düzenleme yok sanırım.

Bu konuda bilgisi olan ya da daha önce buna benzer bir durumla karşılaşmış meslektaşlarım yardımlarını sunarlarsa sevinirim.
Old 11-06-2015, 14:21   #5
olgu

Çek in arkasında karşılıksız çek yaprağı bedeli ödendi şerhi yoksa müdür takibi takip tutarı üzerinden açmak zorundadır.
Takip talebine esas numarası versin şikayete götürün. Veya şube uzak değilse tazminatı alıp bakiyesi için takip başlatın.
Old 12-06-2015, 11:39   #6
erdihafizoglu

Cevabınız için teşekkür ederim.

Müdürü ikna edebildim, icra takibini açtım.
Old 17-09-2015, 13:58   #7
Av.Serap Kurtuldu

Çek kanunu ve ticaret kanunu birlikte incelendiğinde bankanın ödediği garanti bedelinin çek tazminatından, faiz veya masrafından mahsup edilemeyeceği çek aslından mahsup edilmesi gerektiğini kanaati oluşuyor. Bu konuda farklı fikri veya uygulaması olan meslektaşlarım paylaşırlarsa sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi