Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra iflas kanunu madde 269- 272

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2010, 09:22   #1
av.32

Varsayılan icra iflas kanunu madde 269- 272

Bu maddelere göre yapılan takiplere itiraz halinde açılacak dava sadece icra mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası mıdır? Yoksa sulh hukuk mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası da açabilir miyiz?

Yardımcı olursanız sevinirim...
Old 08-06-2010, 10:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.32
Bu maddelere göre yapılan takiplere itiraz halinde açılacak dava sadece icra mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası mıdır? Yoksa sulh hukuk mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası da açabilir miyiz?

Yardımcı olursanız sevinirim...

Sulh hukuk mahkemesinde de açabilirsiniz. Ancak yargılama daha uzun sürer. Neden itirazın kaldırılması yoluna gitmiyorsunuz?
Old 08-06-2010, 13:03   #3
av.32

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sulh hukuk mahkemesinde de açabilirsiniz. Ancak yargılama daha uzun sürer. Neden itirazın kaldırılması yoluna gitmiyorsunuz?

Ben garanti olsun diye sulh hukuk mahkemesinde açmıştım fakat dava reddedildi. Muhtemelen görevsizlikten reddetti. Ben de yanlış bir dava açtığımı düşünmüştüm.
Old 08-06-2010, 13:15   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.32
Ben garanti olsun diye sulh hukuk mahkemesinde açmıştım fakat dava reddedildi. Muhtemelen görevsizlikten reddetti. Ben de yanlış bir dava açtığımı düşünmüştüm.

Bence görevsizlikten red etmemiştir. Nasıl bir takip yapmıştınız?
Old 08-06-2010, 14:14   #5
av.32

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence görevsizlikten red etmemiştir. Nasıl bir takip yapmıştınız?

Madde 272'ye göre tahliye emri gönderdim. Kira borcu yok. Taşınmaz 6570 sayılı kanun kapsamında fakat bu kanun gereğinin yerine getirildiğini söyleyemem. Dava ilk celsede reddedilince ben görevsizliğe bağladım. Duruşmaya kendim girmediğim için ne sebeple reddedildi bilemiyorum. Gerekçeli kararı alınca sizin fikirlerinizi almayı isterim. Meslek hayatımda açtığım ilk davaydı ve bu şekilde birkaç dava daha açmıştım. Bu yüzden gerekçeli kararı bile beklemeden işin aslı nedir diye öğrenmeye çalışıyorum
Old 08-06-2010, 14:32   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.32
Madde 272'ye göre tahliye emri gönderdim. Kira borcu yok. Taşınmaz 6570 sayılı kanun kapsamında fakat bu kanun gereğinin yerine getirildiğini söyleyemem. Dava ilk celsede reddedilince ben görevsizliğe bağladım. Duruşmaya kendim girmediğim için ne sebeple reddedildi bilemiyorum. Gerekçeli kararı alınca sizin fikirlerinizi almayı isterim. Meslek hayatımda açtığım ilk davaydı ve bu şekilde birkaç dava daha açmıştım. Bu yüzden gerekçeli kararı bile beklemeden işin aslı nedir diye öğrenmeye çalışıyorum

6570 S.K.na tabi mecurlarda, "süre bitimi nedeniyle tahliye" hakkı bulunmamaktadır. Davanız bu nedenle red edilmiş.
Old 08-06-2010, 15:17   #7
av.32

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
6570 S.K.na tabi mecurlarda, "süre bitimi nedeniyle tahliye" hakkı bulunmamaktadır. Davanız bu nedenle red edilmiş.

peki böyle bir durumda m. 269 vd. na göre takip yapsam tahliyeyi sağlabilir miyim? Çok fazla kira sözleşmemiz var, birçoğunun kira süresi sona ermiş ve kanunen uzamış. Kiralayan konumunda olduğumuz için süre bitimi nedeniyle bu dükkanları tahliye de edemiyoruz. ne yapmamı önerirsiniz? Bir de kira sözleşmelerinin 1 yıl uzama durumu var. Bu 1 yıllık uzamalar ne kadar tekrar edebilir? Herkes buna dayanıyor ama bu şekilde olursa biz yıllarca kiracılarımızı çıkaramayız gibi geliyor...
Old 08-06-2010, 15:22   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.32
peki böyle bir durumda m. 269 vd. na göre takip yapsam tahliyeyi sağlabilir miyim? Çok fazla kira sözleşmemiz var, birçoğunun kira süresi sona ermiş ve kanunen uzamış. Kiralayan konumunda olduğumuz için süre bitimi nedeniyle bu dükkanları tahliye de edemiyoruz. ne yapmamı önerirsiniz? Bir de kira sözleşmelerinin 1 yıl uzama durumu var. Bu 1 yıllık uzamalar ne kadar tekrar edebilir? Herkes buna dayanıyor ama bu şekilde olursa biz yıllarca kiracılarımızı çıkaramayız gibi geliyor...

Öncelikle 6570 S.K.nu iyi okumanızı öneririm. Tahliye sebepleri orada sayılmıştır. İİK 269 ve müteakip maddeleri B.K.na tabi yerler için geçerlidir.

Kiracılar kiralarını muntazam ödeyip, akde aykırı davranış içine girmiyorsa, tahliye etmek için yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Kira aylıklarının miktarı az geliyorsa, usulüne uygun olmak kaydıyla "kira tespit" davası açabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi