Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki ortaklı limited şirkette çıkarma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2015, 10:18   #1
serkansahil

Önemli İki ortaklı limited şirkette çıkarma

İyi günler, Cevap verebilecek saygıdeğer meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Müvekkil bir limited şirketin yüzde 50 hisseli iki ortağından biri. Diğer ortağı şirketten çıkarmak için haklı sebepleri mevcut. ancak TTK 621 deki sayılara da ulaşılamıyor. bu durumda şirketin zararına hareket eden ortağı çıkaramayacak mıyız?

MADDE 621- (1) Aşağıdaki genel kurul kararları, temsil edilen oyların en az üçte ikisinin ve oy hakkı bulunan esas
sermayenin tamamının salt çoğunluğunun bir arada bulunması hâlinde alınabilir:
h) Bir ortağın haklı sebepler dolayısıyla şirketten çıkarılması için mahkemeye başvurulması ve bir ortağın şirket
sözleşmesinde öngörülen sebepten dolayı şirketten çıkarılması.
Old 23-09-2015, 23:19   #2
Av. Nevzat Yağız

2 ortaklı bir limited şirkette ortaklardan biri HAKLI NEDENLER VAR İSE, örneğin o ortağın şirket aleyhine veya zararına işler yaptığını, yetkisin kötüye kullanmış olduğunu, şirketi zarara uğratmış olduğunu vs. sebepleri ispat ederse, bu ortağın ortaklıktan çıkarılması için şirket merkezinin bulunduğu yer Asliye ticaret mahkemesinde ORTAKLIKTAN ÇIKARMA davası açabilir. Bu konuda 621 deki yasal çoğunluk aranmayacaktır.

Ayrıca ortaklıktan çıkarmak istediğiniz bu ortak şirket yetkilisi ise, yani şirket adına işlemler yapan biri ise, açacağınız davada ihtiyati tedbir mahiyetinde öncelikle "Bu ortağın yetkisinin durdurulmasını ve dava sonuna kadar diğer ortağın yetkili kılınmasını da" talep edebilirsiniz.
Old 24-09-2015, 01:04   #3
serkansahil

Nevzat Bey yanit için çok teşekkür ederim. Ben bu tip durumlarda açılamıyor diye biliyorum. elinizde örnek yargıtay kararı var mı acaba?
Old 27-09-2015, 13:09   #4
Av. Nevzat Yağız

Şu an Yargıtay kararı hatırlayamadım bu konuda. 2011 yılına ait olan ve 2 ortaklı şirkitlerde ortaklıktan çıkarma değil, şirketin feshi veya tasfiyesinin istenebileceği konusunda kararlar var, ancak ortaklıktan çıkarma konusunda, sisteme veya goeglo' a girip " 2 ortaklı şirketlerde artık ortaklıktan çıkarmanın mümkün olabileceği konusunu" ve dayanağını okuduğumu hatırlıyorum, bir araştırma yapıp bulabileceğinizi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi