Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

özel okul öğretmeni kıdem tazminatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2015, 14:15   #1
sebepsiz zenginleşme

Varsayılan özel okul öğretmeni kıdem tazminatı

Üstadlarım yardımcı olursanız sevinceğim
özel okul kanunu pek blmiyorum özel okulda öğretmenlik yapan bir öğretmeni işten çıkarmışlar 2/3senedir orada çalışıyor kıdem de ödememişler sizce hiç ihtar gönderip sonra alacak davası mı açacağım
açarsak son bir sene için mi açacağım
belirli süreli işsözleşmesi diye yoksa toplam sene üzerinden mi KIDEM isteyeceğim yarın ihtar gönderelim diyorlar 30/08de çıkarmışlar ama fesih imzası 6.ayda anlamadım anlayacağınız.
THS yaptığım araştırmada bir üyemiz şunu yazmış : eğer sözleşme belirli süreli kabul edilirse kıdem tazminatı talep edilemeyebileceği gibi yanlış bir fikre kapılmıştım.Bu yüzden belirsiz süreliye dönüşürse yararımıza olur diye düşünüyordum.Ancak özel eğitim kurumları kanunu cevaz verdiği için sözleşme belirli süreli yapılıyor ,belirsiz süreliye dönüşmüyor ve bu toplam süre üzerinden kıdem tazminatı talep edilmesine engel değil diye düşünüyorum
NASIL BİR YOL ÇİZMELİYİM İçtihadlarla açıklayabilirmisiniz
Old 23-09-2015, 13:05   #2
Avukat-23

Merhabalar,

Özel okulda öğretmenlik yapanların iş sözleşmelerinin belirsiz süreli olamayacağı zira özel eğitim mevzuatında objektif haklı neden teşkil eden hüküm olduğu bu sebepler kıdem tazminat talebinin mümkün olmadığı görüş ve kanaatındeyim.

Saygılarımla.
Old 23-09-2015, 22:11   #3
Av. Nevzat Yağız

Sayın meslekdaşım, belirli süreli sözleşme olsa da, bir yıllık süre dolduktan sonra devam eden yıllarda da işveren çalıştırmaya devam ettirdiğinden sözleşme belirsiz süreliye dönüşmüştür ve son yıl vs. ayrımı yapmadan ve özel okullar ile mevzuata hiç girmeden iş kanununa göre tüm çalışmış olduğu süreler için kıdem tazminatı davasını doğrudan açabilirsiniz, herhangi bir ihtara gerek olmadığı da aşikar. Fesih tarihinin ne zaman olduğu da önemli değil, kıdem tazminatı alacağında zamanaşımı 10 yıl, diğer işçi alacaklarında 5 yıldır.

Ayrıca hak edip de ödenmemiş olan maaş, fazla mesai veya genel tatil alacağı gibi alacakları da var ise aynı dava dilekçesi ile bunları da talep edebileceksiniz.

Bu tür davalarda, gerçek aldığı aylık ücret işverenin kayıtlarda gösterdiği ücretten daha yüksek ise ve işveren aylık ücretin kendi kayıtlarında olan düşük ücret olduğunu iddia ederse, gerçek ücretin daha yüksek olduğu gerek şahit beyanları ile ve bu yeterli olmadığı takdirde, mahkemenin benzeri meslek kuruluşlarından emsal ücret araştırması yapması sonucu bulunabilecektir.

Ben özel okulda öğretmenlik yapmış birçok öğretmenin gerek ücret ve gerekse kıdem tazminatları için dava açtım ve hepsi lehe sonuçlandı, yargıtay da onadı.

Not. Tabi ki malumunuz olduğu üzere, müvekkiliniz haklı bir neden olmadan istifa ederek ayrılmış veya İş kanununun ilgili hükümlerine göre işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda olmayacak şekilde haklı biçimde iş akdini fesih etmiş ise bu durumda kıdem tazminatı isteme hakkı olamayabilecektir.

İyi çalışmalar,
Av. Nevzat Yağız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi