Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka ve tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2024, 21:20   #1
Konuk ceylan06

Varsayılan Nafaka ve tazminat davası

Selam ben geçen sene mart sonunda boşandım 2 çocuğumun velayetini eski eşimin isteği doğrultusunda ona verdim ama çocuklar hep bende kaldı şehir değiştirdim çocuklarımla birlikte kiradayız çalışıyorum çocuklara bakıyorum 15 tatilde babalarına yolladım ama 1 hafta boyunca eve gelmemiş bakmamış çocuklar tek evde kalmışlar yetmezmiş gibi benim boşanmama neden olan kadınla davalık olmuş denetimli serbestlikten dışardaymış bu belge kızım tatilde babadayken onun eline vermişler kısacası ben velayetini alsam 2 çocuğumun bu belgelerle yüksek bir nafaka ödemesi almak istiyorum ve başka ne gibi dava açabilirim? 🙏
Old 05-03-2024, 10:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Velayet babada olduğu halde baba bu hakkı fiilen kullanmamaktadır. Çocukların sizin yanında yaşadığını ve diğer haklı sebeplerinizi bildirerek velayetin değiştirilmesi ve çocuklar için dava tarihinden itibaren başlamak ve her yıl üfe oranında arttırılmak üzere iştirak nafakası için dava açabilirsiniz.

Nafaka miktarı çocukların ihtiyaçları ve karşı tarafın mali gücü dikkate alınarak belirlenecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 05-03-2024, 20:17   #3
Konuk ceylan 06

Varsayılan Kendi adıma tazminat veya nafaka

Benim boşanmam 1 yıllı geçmediği için kendi adımada tazminat veya nafaka davası açabilir misiyim ? Aile apartmanındaydım avukatla delilerim olmasına rağmen dava açtım ama baskı ve korku yüzünden davamı geri çektim anlaşmalı boşanmamı ve çocukları vermemi istemişti bende kurtulmak için evet demiştim şimdi tekrar isteklerim olabilir mi?
Old 06-03-2024, 14:48   #4
Av.tuçebildik

Sn. Katılımcı,

Çekişmeli olarak boşanmışsanız; tazminat ve yoksulluk nafakası talebinde bulunmuş ancak mahkeme tarafından kabul edilmemiş ise,
Anlaşmalı olarak boşanmışsanız ;tazminat ,yoksulluk nafakası ,haklarınızdan feragat etmişseniz ( veya bu haklarınızı almışsanız) bu durumda boşanmanın kesinleşmesinden sonraki 1 yıl içinde ayrı bir dava açmanızda bir yarar bulunmamaktadır.
Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi