Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin işvereninden borç alması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2021, 22:35   #1
Av. Yasemin İpek

Varsayılan İşçinin işvereninden borç alması

Değerli meslektaşlarım merhabalar ,
Yaklaşık 2,5 aydır çalışan bir işçi işverenden kendi maddi sıkıntıları için gelecek aylardaki çalışmalarının karşılığı olarak alacağı ücretinden kesilmek üzere elden borç alıyor , işverenin elinde borç aldığına dair imzalı bir belge var . Fakat işçi 1 haftaya yakın devamsızlık yapıyor aynı zamanda da şirketin işçi(yurtdışı tır şoförü) için aldığı vizeyi kullanarak başka bir şirket için çalıştığı tespit ediliyor. Bu sebeple sadakat yükümlülüğü ihlalinden sözleşme haklı sebeple derhal feshediliyor. Burda işverenin alacağını alması için ne yapılmalı , gelecek aylardaki ücretinden kesilerek ödeyeceği şeklinde anlaşılması üzerine sözleşmenin feshi ne şekilde etkiler ? İhtar göndeilmeli mi yoksa direkt ilamsız icraya mı konmalı? Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum , iyi çalışmalar dilerim herkese.
Old 30-12-2021, 08:25   #2
Av. Suat

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi
E:2015/30608, K:2019/2601, T:04.02.2019
Özet : Üretim müdürü olan işçiye verildiği tediye makbuzu ile ispat edilen avansı iade ettiğini ispat edemeyen işçi, avansı geri ödemek zorundadır. Avansın ticari defterlere işlenmemesi alacağı ortadan kaldırmaz.

Ödünç “borç olarak” olarak verilen paranın geri istenilebilmesi için; sözleşme yoksa veya vade belirlenmemişse ödünce konu paranın ilk istemden başlayarak 6 hafta içinde geri verilmesi gerekir.(TBK 392)

11. Hukuk Dairesi 2016/14533 E. , 2018/7099 K.
Özet : Davacı iade talebinde bulunup altı hafta bekledikten sonra takibe geçebileceğinden, anılan süreye uyulmadan başlatılan takip usul ve yasaya uygun değildir. Bu nedenle açılan itirazın iptali davasının reddine karar verilmesi gerekir..

Olayınızda vade, maaş olarak ay sonu şeklinde belirtilmiş.. Ama işçi, artık orada çalışmıyorsa vadeyi beklemek faydasız olacaktır. Ama vadeyi beklemeden yapılacak olan ilamsız takibe olası bir itirazda, itirazın iptali davasına bakan mahkeme işçinin bu yönde bir savunması olursa feshin haklı olup olmadığına da bakmak durumunda kalabilir. İşçi beni haksız olarak işten çıkardılar yoksa ben ay sonunda bu borcu maaşımdan ödeyecektim, onun için temerrüt durumu oluşmamıştır, vade gelmemiştir, diyebilir.
Bunlara muhatap olmamak adına kararlaştırılan vadeler beklenerek ilamsız takip yapılabilir. Olası itirazda, alacak konusu hizmet ilişkisinden kaynaklandığından arabuluculuk şartına dikkat edilmesi gerekir.
Old 09-01-2022, 14:33   #3
Av. Yasemin İpek

Çok teşekkür ederim yanıtınız için değerli meslektaşım
Old 10-01-2022, 14:54   #4
Avukat822

Merhabalar,

Bu durumda ilamsız icra takibi başlatabilirsiniz.İtiraz etmesi halinde süreç belli ve sonunda borçlu olduğu kabul edilir ve takibin devamına karar verilirse ve bir ihtimal işçinin size karşı alacak davası açması halinde de takas mahsup talebinde bulunabilirsiniz.
Zira bir dosyamız bu şekilde ilerledi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi