Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yargıtay kararı arıyorum sigortacının ilamsız icra yoluyla rücu talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2010, 14:26   #1
limpid

Varsayılan yargıtay kararı arıyorum sigortacının ilamsız icra yoluyla rücu talebi

merhabalar,

geçen yıl içerisinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazası neticesinde müvekkil şirketin sahibi olduğu arac başka bir araca zarar veriyor. aslında arac müvekkil şirkete ait görünsede aracı kullanan şirketin daha önceki ortaklarından birisi. ancak kaza tarihinde şirkette ortak değil hatta hiçbir ilgisi yok sadece aracı sürekli o kullanıyor. bu kazayla ilgili olarak müvekkil şirkete karşı ilamsız takip yapılıyor. takibin dayanağı olarak da .... tarihli kaza sonucu sigortalımıza verilen zararın rücuen tazmini talebidir yazıyor. Ancak ben olayın yargılamayı gerektirdiğini düşünüyorum ve icra takibine itiraz edeceğim. Alacak likit olmadığından inkar tazminatı söz konusu olmayacaktır diye daha önce forumlarda yazılmış.
1- bu konu ile ilgili elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan kararı bana göndermelerini rica ediyorum.
2- müvekkil işleten sıfatıyla sorumludur ve bu sorumluluktan da hiçbir şekilde kurtulamaz diye düşünüyorum. ancak ödeme yaptıktan sonra kusurlu sürücüye rücu edilebilir kanaatjindeyim. bu düşüncemin aksi sözkonusumudur?

teşekkür ederim.
Old 27-02-2010, 13:18   #2
Malik Eskişehirli

Merhaba.
1. Alacak likit değil. Yargılamayı gerektirir.
2. Müvekkil aracının ZMM Sigortsı da ( istisnalara giren durum yok ise ) Örneğin: Sürücünün sınır üstü Alkollü olması gibi )İhbar ediln taraf olarak ( veya önceden bu kısım tazminatı tediyesi için sigortacı ile görüşülebilir ) davaya dahil edilebilir.
3. Mülkiyet Sahibi ve Sürücü müteselsilen sorumludur.
İyi Çalışmalar.
Old 01-03-2010, 13:44   #3
limpid

sayın Eskişehirli,

cevabınız için teşekkür ederim. maalesef sürücü 140 promil alkollü o nedenle zararı biz kendimiz karşılayacağız. ancak alacağın likit olmayıp yargılayamayı gerektirmesi ve de icra takibinin yetkisiz yerde açılmış olması sebebiyle itiraz edeceğim bugün. ilginiz için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi