Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumun iadesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2012, 21:27   #1
Konuk

Varsayılan çocuğumun iadesi

merhaba
eşimle 19 aydır süren boşanma davam var 2007 Eylül ayı doğumlu bir oğlum var oğlumu babası kaçırdığı için 19 aydır göremiyorum,geçici velayeti bende.oğlumun Nisan 2011 tarihinde alınan yurtdışı çıkış yasağı var.Çok defalar icra takipleri yaptırdık ancak sonuç alamadık Ağustos 2011 tarihinde oğlumu Güney Afrika Cumhuriyetine kaçırdığını ancak geçen ay öğrendim,çocuğumun iadesini lahey sözleşmesi kapsamında 10 gün önce istedim. Hala inceleme devam ediyor,ancak sitenizde yazanlar çocuğun mutad meskenden ayrılmasının üstünden 1 yıl geçmesi,o ülkenin makamlarının karar verme durumu beni çok tedirgin ediyor. Ben çocuğumu 19 aydır arıyorum nereye kaçırıldığını yeni öğrenebildim. Eşim hakkında usulsüz yollarla çocuğumu yurtdışına çıkarmaktan dava açabilir miyim? Çocuğumun iadesi için yapabileceğim başka birşey var mıdır? Bu durumda değerlendirme nasıl yapılacaktır? İzini bulabildikten sonra geçen süre mi? yoksa mutad meskenden ayrıldıktan sonra geçen süre mi dikkate alınacaktır?
Old 12-06-2012, 12:27   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba
eşimle 19 aydır süren boşanma davam var 2007 Eylül ayı doğumlu bir oğlum var oğlumu babası kaçırdığı için 19 aydır göremiyorum,geçici velayeti bende.oğlumun Nisan 2011 tarihinde alınan yurtdışı çıkış yasağı var.Çok defalar icra takipleri yaptırdık ancak sonuç alamadık Ağustos 2011 tarihinde oğlumu Güney Afrika Cumhuriyetine kaçırdığını ancak geçen ay öğrendim,çocuğumun iadesini lahey sözleşmesi kapsamında 10 gün önce istedim. Hala inceleme devam ediyor,ancak sitenizde yazanlar çocuğun mutad meskenden ayrılmasının üstünden 1 yıl geçmesi,o ülkenin makamlarının karar verme durumu beni çok tedirgin ediyor. Ben çocuğumu 19 aydır arıyorum nereye kaçırıldığını yeni öğrenebildim. Eşim hakkında usulsüz yollarla çocuğumu yurtdışına çıkarmaktan dava açabilir miyim? Çocuğumun iadesi için yapabileceğim başka birşey var mıdır? Bu durumda değerlendirme nasıl yapılacaktır? İzini bulabildikten sonra geçen süre mi? yoksa mutad meskenden ayrıldıktan sonra geçen süre mi dikkate alınacaktır?

Sözleşmenin 12 inci maddesindeki 1 yıllık süre hak düşürücü süre değildir. Sadece süre 1 yılı aşmışsa, kaçırılan devletin "çocuğun yeni çevresine intibak edip etmediğini" tespit etme yetkisi bulunmaktadır. O nedenle fazla telaş etmenize gerek yoktur. Süre mutad meskenden ayrıldığı tarihten itibaren işler.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek almayı ihmal etmeyiniz.
Old 14-06-2012, 14:48   #3
Av. Hatun Olguner

Bu soruyu ikinci soruşunuz. Daha önce de yazdığım gibi velayeti sizde olan çocuğu yurtdışına kaçıran babası suç işlemiştir. Cumhuriyet Savcılığına şikayet edebilirsiniz.
Old 14-06-2012, 14:52   #4
Av. Hatun Olguner

AİLE DÜZENİNE KARŞI SUÇLAR

ÇOCUĞUN KAÇIRILMASI VE ALIKONULMASI SUÇU

TCK Madde 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dâhil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması hâlinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek fıkra: 06.12.2006 - 5560 S.K.10.md) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Old 16-06-2012, 15:41   #5
Konuk

merhaba, ilginize çok teşekkür ederim. cumhuriyet savcılığına defalardır suç duyurusunda bulunuyorum ancak zaten çocuk kaçırmadan süren bir davam olduğu için hiç bir yere varamıyorum. Çocuk kaçırmadan süren davamda ise hakim 'evet suç vardır ama asliye ceza ya da sulh cezanın görevi değil icra ceza mahkemesinin görevidir'diyerek davayı baş ka bir mahkemeye 1 yıl sonra gönderdi icra mahkemesi hakimi 'hayır bu benim mahkememin görevi değildir Yargıtay karar versin' dedi 6 ay sonra.Garip bir düzen, çözümsüzlüğün içindeyim. Yargıtayın kararını çocuğumdan ayrı bekliyorum bu yüzden oğluma giden çıkış yolları arıyorum... Saygılarımla.
Old 18-06-2012, 15:38   #6
Av. Hatun Olguner

Çocuk kaçırma suçu icra mahkemesinin görevine girmez. İcra hakimi doğru karar vermiştir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi