Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayıba karşı tekeffül ve temerrüd

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2010, 14:41   #1
avukatedali

Varsayılan Ayıba karşı tekeffül ve temerrüd

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.İşe yeni başlayan bir meslektaşınız olarak önüme gelen bir konuda bilgi almak istiyorum.Müvekilim bir marangozla işlerini yaptırmak için sözlü bir anlaşma yapmıştır.Ürünlerden birini anlaşmaya uymayarak farklı renkte ve şekilde yapan marangoza ürünü iade etmiştir.Buarada anlaştıkları tarihte hala işini bitirmemiş olması nedeniyle evini bir kaç ay geç kiraya vermek zorunda kalmıştır.Daha sonra müvekkilim parayı vermek için gittiğinde marangoz ona karşı dava açtığını söylemiş ve parayı almamıştır.Dava içerisinde hakim uygun bir fiyat söylemiş müvekkilimde kabul etmiştir ancak dava hala devam etmektedir.Şimdi müvekkilim onun gecikmesi nedeniyle almadığı kiralar ve uğradığı zararlar için tazminat davası açmak istemektedir.Bunu marangozun açtığı davada ileri sürmemiştir.Şimdi ben temerrüde ve ayıba karşı tekeffüle dayanmak istiyorum.Yalnız müvekkilimin yazılı bir ihtarı da söz konusu değildir.Bu durumda nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 29-10-2010, 16:28   #2
Av. Nevzat Yağız

Varsayılan Kiraya geç verme nedeni.

Marangozun sizin müvekkile karşı açtığı dava konusu ile sizinki farklı olduğundan sizin geç kiraya verme nedenine dayanarak dava açmanıza bir engel görmüyorum. Ancak bu davada marangozun işi geç teslim etmiş olduğunu ispat etmeniz gerekiyor, arada yazılı bir sözleşme olmadığından, teslim edilmesi gereken tarihi yazılı olarak ispat edemeyeceksiniz, onun size karşı açtığı davaya ait dosyadaki beyanlarda bunun cevabını yakalayabiliyorsanız bunu delil olarak kendi davanızda kullanabilirsiniz. Ancak daha önemlisi sizin davanızda "Marangozun geç teslim etmesi ile sizin müvekkilin mecuru geç kiraya verebilmiş olması arasında" illiyet bağı olduğunu ispat etmeniz gerekecek ki bu davanın özünü oluşturan kısımdır ve ispat etmeniz biraz zor görünüyor bence. Zira davalı taraf bu davada "İddiayı kabul etmiyorum, uzun zamandır kiracı talip olmadığından kiraya veremedi" şeklinde bir savunma yapabilecektir. Yani sizin sadece mobilyanın bir kısmının geç teslimi yüzündün kiracı bulamadığınız iddiasının ispatı bence zor görünüyor..Yazılı sözleşme olsaydı oldukça işinize yarardı..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi