Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Öğrencinin üniversite ile ilişiğin kestirilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2008, 16:09   #1
condictio_certi

Varsayılan Öğrencinin üniversite ile ilişiğin kestirilmesi

Değerli arkadaşlarım;

Benim tartışmaya suacağım soru şu. Bir müvekkilimiz ders kaydını zamanında yaptırmadığı gerekçesiyle okul tarafından üniversiteden ilişiği kesildi. ve söz konusu derslere ilişkin kaydını zamanında yaptırmadı diye yaptı bunu üniversite. Normalde otomasyon sistemi ile yapılan ders kaydı işlemi sonunda öğrenciye herhangi bir belge verilememekte. Dolayısyla öğrencinin kaydı yaptığına dair elinde herhangi bir belge olamamakta. Bizim somut olayımızda ders kaydı yapmadığını iddia etmesine rağmen üniversite, öğrencinin iptale konu sınavla girmesine engel olmamış ve müvekkilimiz söz konusu sıvalradan basarılı olmuştur. Ancak çok sonra üniversiteden ilişiği kesilmiştir müvekkilimizin. Burada üniversite ellerindeki üniversiteye ilişkin yönetmeliğe dayanarak: ''öğrenci ders kaydını yaptırmadan sınavlara girse ve başarılı olsa dahi sonradan anlasılan ders kaydı yaptırılmaması durumundan dolayı sınavları iptal edilir ve okuldan alakası kesilir.'' Üniversite unlara dayanıyor biz müvekkilimiz dıa neler apailiriz. Olay sua ayrgı önüne taşındı ancak elimizde yeteri kadar argüman ok nasıl bir savunma yapılabilir.?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..
Old 06-01-2008, 02:13   #2
Av.Yasin TOPRAK

yargı önüne taşındı derken sanırım üniversitenin almış olduğu kararın iptali için idare mahkemelerinde dava açmış olmalısınız ki yapılması gereken de budur.
yüksek öğretim kanunda, öğrenci katkısını ödemeyenlerin kayıtları yapılmaz şeklinde düzenleme vardır ancak bu öğrencinin üniversite ile ilişiğininin kesilmesine imkan vermez. çünkü harcını ödemeyen, kaydını yaptırmayan öğrenci o döneme ilişkin kaydı yapılmasa da sonraki dönem için kaydını yaptırıp öğrenimine devam edebilir. üniversitelerin yönetmeliklerle kanunun amacınana aykırı olarak harcını yatırmayan veya yatıramayan veya başka bir sebeple kaydını yaptıramayan öğrencileri bir liste halinde belirleyip üniversite ile ilişiğini kesmesi hukuka aykırıdır.
davanızda yükseköğretim kanununu ve aihs ek protokolü "eğitim hakkı"başlıklı 2. maddesinden faydalanabilirsiniz....
Old 08-01-2008, 14:13   #3
condictio_certi

Sayın aV. Yasin Toprak;
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bahsettiğiniz mevzuat çok işime yarayacak.

Sevgiler..
Old 08-01-2008, 14:19   #4
condictio_certi

Bu arada Yüksek Öğretim Kanunu'nun hangi maddesi olduğunu da belirtirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar..
Old 11-01-2008, 12:27   #5
Av.Yasin TOPRAK

46. maddesi "Öğrenci katkısını ödemeyenlerin kayıtları yapılmaz ve yenilenmez." düzenlemesini içermekte ancak kayıtların silineceğine ilişkin bir düzenleme yoktur. biraz baksanız siz de bulursdunuz eminim iyi çalışmalar...
Old 11-01-2008, 12:52   #6
av_sibelll

Karar

Bu konuda Av. Yasin TOPRAK' a katılıyorum.Yükseköğretim kanununda kaydın silinmesine ilişkin bir madde yer almıyor. sadece öğrenci katkısını ödemeyenlerin kaydı yenilenmez denilmekte. Fakat kaydın silinmesin ilişkin bir durum yer almamakta. Ancak ilgili yönetmeliği de incelemek gerekir. Ayrıca müvekkiliniz o dönem de katkı payını ödeyememesini haklı bir sebebe dayandırabiliyorsa bu da sizin lehinize olacaktır. Benim ablamında aynı sebbepten açılmış bir davası vardı. Ablam o dönem içerisinde raporlu olduğu için katkı payını ödeyememesinin sebebi olarak bu raporu sunduk. Sizinde buna benzer haklı bir sebebiniz varsa büyük ihtimal bu sizin lehinize olacaktır. Tekrar belirrtiyorum yönetmeliği incelemek de gerekli. iyi günler.
Old 01-02-2008, 01:45   #7
Av.Yasin TOPRAK

burada üniversite öğrencisinin katkı payını neden yatırmadığı önemli değildir, ekonomik sebeplerle yatıramamış ta olabilir,üniversitenin yönetmeliği de önemli değildir çünkü üniversite kendi düzenleyici işlemleriyle kanunun düzenlemesi ve amacına aykırı olarak öğrencisini üniversiteden atamaz,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi