Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kasko değerinin piyasa değerinin altında olması - maddi hasarlı trafik kazası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2014, 21:38   #1
law in law

Varsayılan kasko değerinin piyasa değerinin altında olması - maddi hasarlı trafik kazası

Sayın meslektaşlarım, bu hafta maddi hasarlı bir kaza yaptım. Kusurun tamamı karşı tarafta. Ben yeşilde geçiyorum kırmızıda gecen araca çarptım ve aracımın ön tarafı ağır hasar aldı. çekici ile servise gönderdim. Kasko sigortama ihbar yaptım eksper serviste inceleme yapmış önce cep telefonuma mesaj geldi 7 gunde yapılacak diye bana 1 haftalığına araba verdiler. Dün eksper aradı yetkili servisin talep ettiği tamir bedeli çokmuş aracı perte ayıralım dedi.
Benim arabam 8 yaşında .Piyasa değeri 38 bin civarında ve 70.000 km de. temiz bir araç. şimdiki poliçelerde kasko değeri yokmuş eksper 29 bin civarı bir rakamın kasko tarafından ödenebileceğini söyledi.
Ben kaskonun verdiğini alsam ibraname imzalattırılacak kalan zararım için karşı tarafın sigortasına zmms den dava açsam ve sürücü ile işleteni de davalı göstersem kasko dan aldığım para açacağım davada ibra var diye red sebebi olur mu?.Kasko şirketine karşı seçeneklerim neler? Gecikmeden zarar tespiti-pert mi değil mi diye tespit davası açsam işime yarar mı?
İlk defa ağır bir kaza yaptım. Ne yapmalı.hurdasını ben alsam dışarda baska yaptırsam . zira arabam hala cok iyi ve ben arabamı seviyorum. yeni bir araba almam şimdilik zor. bu işten en az zarar görerek nasıl çıkabilirim.
Hem bir meslektaş olarak hem de bu işler nasıl olur en akılcı çözüm nedir. gerek özelden gerek buradan mesajla yardım ederseniz çok sevinirim.
saygı ve selamlar.
Old 20-07-2014, 22:45   #2
Malik Eskişehirli

Hasar boyutu pert işleminin yapılmasını gerektirmiş. Bu aracın ileride satılması ve/veya kullanımında çıkacak mekanik olumsuzluklar bakımından lehinize. Diger taraftan, bu km de olan bir araçtan ayrılmama duygusal bir yaklaşım olur ki; Sigortacı ile eldeki ( emsaller/temiz durumu gibi ) örnekler ile yapılacak bir pazarlık ile rakam 32-33 bine kadar gelebilir ise 8 yaş araç için iyi bir tazminat olur. Eksper üç aracın piyasa ortalamasını almıştır o nedenle bedeli yukarı çekerler. Bu yol tercih edilmez ise, zarar verenin ZMM sigortacının sorumluluğuna araçta meydana gelen değer kaybı için gidilebilir ancak bu ekonomik olmadığı gibi anlamlı da olmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi