Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sufa Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2014, 10:47   #1
Av.mehmet.av

Acil Sufa Davasi

Merhaba,
Bugun bir sufa davasi acacagim. Acmadan once paylasmaknistedigim birkac husus var.
1. Suan 5 hisseli bir arsa var. Uzerinde yapilasma mevcut.
2. Muvekkil 2012 yilinda bu arsanin belli bir hissesini bir hisedardan satin aliyor.
3. Ayni anda ayni kisiden 2 kisi daha hisse aliyor. Yani bir kisinin hissesini toplam 3 kisi satin aliyor.
4. Satin alinan yerde gecekondu var.
5. 2014 yilinda muvekkil ile ayni anda ve ayni kisiden hisse alan 2 kisi hisselerini ucuncu bir kisiye satiyor.
6. Bu satisa istinaden sufa davasi acmak istiyoruz.
7. Sorum ise sudur: Acacagimiz bu sufa davasinda karsi taraf yani alicinin dayanabilecegi bir gecerli gerekce olabioir mi?
Old 21-07-2014, 11:16   #2
thanatos

sufa davası noter ihitarından itibaren 3 ay içerisinde açılmalı. ihtar yoksa dayanacak bir husus da yok dmeektir.
Old 21-07-2014, 11:33   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan thanatos
sufa davası noter ihitarından itibaren 3 ay içerisinde açılmalı. ihtar yoksa dayanacak bir husus da yok dmeektir.
Cevabi yazınızı tam olarak anlamamış olmakla birlikte, ihtar yapılmamışsa dava açamazsınız anlamı çıkardım ben. Eğer doğru anladıysam cevabınızın hatalı olduğunu düşünüyorum. Yanlış anladıysam da kusura bakmayın.
Esasen benim sorum bu değildi.
Yukarıda yazdığım olaylar doğrultusunda davalının geçerli dayanağı olabilir mi?
Old 21-07-2014, 11:44   #4
av.gokcen

Aynı anda alındığını söylemişsiniz.

aynı anda tapu işlemleri yapıldı ise acaba diğerlerinin alımına muvafakat ettiği anlamına gelir mi diye düşündüm.

ancak sorunuzda bu 2 kişinin hisselerinin 3. bir kişiye sattığını ve bu kişiye karşı önalım davası açmak istediğinizi ifade etmişsiniz.

alıcı, tüm diğer hissedarlara hisse satın alcağımı bildirdim, alım konusunda ve önalım haklarının kullanmayacaklarına dair bana yazılı olarak onay verdiler şeklinde bir gerekçe ileri sürebilir.

ancak anlaşılıyor ki, böyle bir yazılı onay almamış. o halde başka dayanabileceği bir husus olmadığı kannatindeyim.

kaldı ki, eğer alıcı size "ben şu hisseyi satın aldım" şeklinde bir ihtar çekti ise bu ihtarnamenin tebliğinden itibaren 3 ay ve böyle bir ihtar-tebliğ yok ise satıştan iitbaren 2 yıl içinde önalım talebiyle dava açılması gerekir.
Old 21-07-2014, 11:55   #5
thanatos

yanlış analmışsınız. eğer davalılar ihtar yapmamışlarsa 3 aylık hakdüşürücü süre başlamadığından dolayı davanıza karşı herhangi bir iddia da bulunamazlar demek istedim.
Old 21-07-2014, 12:13   #6
Av.mehmet.av

Yanıtlar için teşekkürler sayın meslektaşlar, davayı açmaya gidiyorum, hayırlısı. İhtiyati tedbir de isteyeceğim. Acaba Adli tatile girilmiş olması bu tedbirin verilmesini geciktirir mi? Hakim izne çıkmış ise vs.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi