Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maaş haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2008, 19:56   #1
caner87

Varsayılan maaş haczi

Kambiyo senetlerine özgü takibimiz kesinleşti ve borçlu kişi emekli sandığı mensubu bir emekli. Aynı zamanda ltd. şirket ortağı.
Borçlunun hem maaşına hem de şirket kar payına haczini isteyebilir miyiz aynı anda?
Ayrıca maaş haczi için açacağım talepte, müzekkereyi nereye hitaben yazıyoruz ve elden takip etmemiz bu anlamda mümkün mü?
Borçlu kişi ordu mensubu ,emekli sandığına tabi.
Emekli maaşını hangi kurumdan alıyorsa oraya hitaben yazarsınız şeklinde cevap vermeyin zaten merak ettiğim kısım da bu
şimdiden teşekkürler.
Old 23-05-2008, 20:00   #2
caner87

Emekli sandığı tahsisler dairesi başkanlığına mı yazmamız gerekir , yoksa bulunduğumuz ilin bölge müdürlüğüne yazarsak sonuç alır mıyız?
SGK olması sorun yaratır mı?
Açıkası üç kurum birleşikten sonra haciz müzekkeresi göndermedim ve şu an uygulamada tebligatlar nereye yapılıyor merak ediyorum.
teşekkürler
Old 23-05-2008, 21:12   #3
Av. Süleyman Emre Ötün

Aynı anda hem emekli maaşına hem de ortaklık payına haciz konulabilir. Yeter ki borç miktarını aşıyor olmasın.

Muhatap kurum konusunda ise bence biraz fazla endişe ediyorsunuz. Haczi talep eden sizsiniz ve bunun emekli sandığı maaşı olduğunu bildiriyorsuz. Dosyada bu şekilde talepte bulunacaksınız. Öyleyeyse muhatap kurumu tespit etmek icra müdürlüğünün işidir. Müzekkere göndermek ve elden takip yetkisi vermek dairenin yetkisine girer.
Old 24-05-2008, 13:03   #4
caner87

Stajyer avukatsınız sanırım.
İcra İflas Kanuna göre elbette bu yükümlülük icra dairesinin görevi dahilindedir.
Ancak uygulamada bu mümkün olamadığı için müzekkereleri icra dairesi başlıklı olarak biz avukatlar ya da duruma göre ofiste icra takipçisi hazırlar.
İcra dairesine sadece mühür ve imza işi kalır.
Biz talebi açarız, arkasından müzekkereleri imzalatırız daha sonra ilgili yerlere göndeririz.
Bunlar işin mahiyetine göre tapu, trafik tescil, telekom,emekli sandığı vs olur.
Hatta bu durum sadece icra hukuk açısından değildir aynı zamanda hukuk ve ceza mahkemelerinde de idari yazışmalar gerekir ise mahkeme kaleminin yoğunluğuna göre çoğu zaman bizler hazırlarız.
O nedenle benim merak ettiğim konu eskiden emekli sandığı genel müdürlüğü tahsisler dairesi başkanlığına hitaben yazılan müzekkerelerin bu defa nereye yazılacağı noktasından ibaretti.
Ordu mensubu asker emeklisi kişinin maaşını tam olarak hangi kurumdan aldığını ve icrai takiplerde maaşına haciz konduğunda hangi kurumca kesinti yapıldığı hususunda idi.
Yine de teşekkür ediyorum ilginize.
Ayrıca tahsilde tekerrür olmamak kaydı ile dediğinize de katılıyorum.
Old 24-05-2008, 14:30   #5
yacimin

Sayın Caner87
Ben Emekli Sandığı'na geçen ay müzekkere gönderdim ve cevabı geldi. Ayrıca Ordu mensupları genellikle emekli ikramiyelerinin bir kısmını belli bir tarihten sonra çekebilmek kaydıyla Ordu Yardımlaşma Kurumu'da bırakıyorlar. Eğer borçlunuz bu uygulamadan faydalandıysa bloke koydurmayı deneyebilirsiniz.
İyi çalışmalar...
Old 25-05-2008, 15:19   #6
hciyiltepe

Varsayılan Sgk

Sayın caner87 maaş haczi yazınızın başlığı şu şekilde olmalıdır :

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINA
Emekli Sandığı Genel Müdürülüğü (Devredilen)
Tahsisler Daire Başkanlığı
Ankara

5502 Sayılı Yasa gereği başlıkların bu şekilde olması gerekmektedir. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi